Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Koronavirus, vyměnitelné baterie, klávesnice s touchpadem pro iPad atd. – Rychlé Apple novinky 9. týdne

David Hořínek 1

Člověk na pár dní lehne s nemocí a prošvihne spoustu zajímavých věcí! Tímto se omlouvám za pár dní odmlky. Každopádně pojďme se vrátit zpět k pravidelnému tempu. A co tu máme tentokrát?

Další bezpečnostní agentura se snaží získat přístup k soukromým zprávám. První obaly pro iPad Pro potvrzují domnělé čtvercové uspořádání fotoaparátů. Pro tablet se možná dočkáme klávesnice s touchpadem a koronavirus nadále ovlivňuje nejen business Applu.

Facebook zrušil F8 konferenci, která se měla konat v květnu

Vypadá to, že Mobile World Congress není první, ani poslední akce, která tento rok bude zrušená kvůli šíření koronaviru. Ostatně vyjádření si můžete přečíst i na jejich stránce. Nebudu tu spekulovat teď nad aktuálním šířením viru nebo podobných věcech. Faktem ale každopádně zůstává, že virus ovlivňuje rozhodování světových firem. Nejen v Číně, kde se nalézá velká část výroby (včetně Applu samozřejmě) ale i ve světě, kde organizace z preventivních důvodů ruší údálosti, kde se mají potkávat velká masy lidí.

Další padla F8 konference od Facebooku, která je něco jako WWDC pro Apple. Zkrátka konference pro vývojáře. Facebook na stránce potvrdil, že prioritizuje zdraví zaměstnanců a účastníků a konference bude nahrazena lokálními akcemi a také internetovými webináři.

A tím to nekončí. Game Developers Conference byla odložena na pozdější datum v létě. Ženevský autosalon byl také zrušen pár dní před datem konání.

Obavy velkých společností ukazují, že hrozbu viru berou vážně. Jsem zvědavý na další vývoj událostí, protože klasicky bychom se měli letos dočkat WWDC konference, kde Apple představuje svoje veškeré hardware novinky. Pokud se vir bude šířit dál jako doposud, myslím, že se dočkáme pouze na dálku pořádaného eventu.

Klávesnice s touchpadem pro iPad vyjde v tomto roce

O rozšíření fotografických možností z iPhonu na iPad jsem psal nejen v mém seznamu přání, ale je to prakticky veřejné tajemství. Že se dočkáme i většího výkonu a dalších zlepšení je také samozřejmost. Nyní se ale začalo opět mluvit o vylepšené klávesnici pro iPad, která rozšíří oficiální podporu ovládání tabletu myší.

Přidání podpory myši v iPadOS znamená velké očekávání od dalšího vývoje iPadu. Podpora myši zatím není ideální – prozatím pouze simuluje doteky prstu bez nějakého dalšího vyladění. Každopádně kvalitnější klávesnici k iPadu bych velmi ocenil. Když pracuji na notebooku a iPadu vedle sebe, často se mi stává, že automaticky sáhnu na touchpad iPadu, který tam bohužel není. Aktuální klávesnice navíc nepodporují podsvícení.

Osobně používám k iPadu Pro 10,5″ skvělou Logitech Slim Combo, která se připojuje k iPadu pomocí Smart connectoru, je podsvícená, má spoustu funkčních kláves a je kombinovaná i s ochranným pouzdrem se stojánkem a držákem Apple Pencil.

Na pouzdro se můžete podívat na stránkách Logitechu. Bohužel se nedá už sehnat verze bez Bluetooth, což je škoda. Je to pak další věc, kterou musíte nabíjet.

Logitech Slim Combo přináší nekompromisní funkce za cenu vyšší hmotnosti

FBI není první ani poslední, kdo chce přístup do vašich zpráv

Andrew Parker, ředitel MI5

Už se to stalo v minulosti u FBI a bude se to stávat i nadále. Tentokrát ale od Britské tajné služby MI5. The Guardian přinesl zprávu, ve které cituje britského ředitele tajné služby Andrew Parkera. Parker se dovolává práva nahlédnout do zpráv šifrované komunikace v rámci ochrany proti zločinu a terorismu.

Nejen Apple dlouhodobě bojuje proti právu vlád nahlédnout do soukromé komunikace. Textové zprávy Apple šifruje dlouhodobě, ale dnes to dělají i ostatní hráči včetně Facebooku. Apple reaguje většinou tak, že zadní vrátka vlády do softwaru by znamenalo zneužitelnost i ostatními uživateli a možné nabourání a zneužití dat.

Zajímal by mě váš názor na to, jestli by vlády měly získat přístup do šifrovaných zpráv z důvodu ochrany proti zločinu. Můžeme namítnout, že pro získání důkazního materiálu v rámci soudu by to možné být mělo. Na druhou stranu ani Apple nemá k většina dat našich telefonů přístup (narozdíl od Googlu), takže vytvoření přístupu by vážně mohlo kompromitovat i normální uživatele. Sám v této věci nejsem rozhodnutý.

Obaly na iPady Pro potvrzují čočky z iPhonu 11 Pro

Na internetovém obchodu Amazon se objevily v prodeji již první obaly pro nové iPady Pro z edice roku 2020. Potvrzují použití jednotky z iPhonu 11.

Vždycky si mnoho lidí dělá srandu z těch, kteří fotí iPadem. Důležitá věc ale je ta, že foťák na iPadu slouží pro mnohem víc důležitějších věcí, než jen na občasnou fotku. Já třeba iPadem skenuji dokumenty, ty se dají následně anotovat, podepsat a odeslat. Někdo zase iPadem může měřit vzdálenosti nebo používat tablet pro VR aplikace. Při přidání Time of Flight senzoru (senzor který měří vzdálenost objektu od zařízení) by se dal iPad využít i pro 3D modelování prostoru. S kvalitní fotosoustavou jsou zkrátka budoucí možnosti velmi zajímavé.

Bude muset Apple v iPhonech mít vyměnitelné baterie uživatelem?

iPhone 11 při rozebrání na serveru iFixit

Techradar přinesl zprávu, dle které uniklý dokument připravovaného návrhu potvrzuje snahu o zavedení uživatelsky vyměnitelné baterie. Prakticky by to znamenalo návrat X let zpět, kdy bylo ještě normální, že se baterie dala vycvaknout z telefonu a vyměnit bez zásahu servisu. Jednalo by se o další kontroverzní návrh EU. Již nyní Apple bojuje se snahou EU prosadit jednotné USB-C konektory, proti čemuž bojuje tím, že údajně je iPhone příliš tenký pro implementaci USB-C místo Lightningu.

Dle mého jsou tyto snahy sice ctnostné, ale bohužel mírně kontraproduktivní. Snahu o USB-C ještě beru. Vyměnitelné baterie jsou sice také velmi šlechetná myšlenka. Bohužel by to ale znamenalo tak výraznou změnu designové filozofie, že dle mě u dnešních telefonů není reálná. Nemluvě o pravděpodobné ztrátě voděodolnosti.

Další krátké novinky:

  • YouTuber MKBHD zjistil, že kolečka k Macu Pro za 400 dolarů nemají zámky proti pojíždění. Dávejte pozor, ať vám počítač za milion korun nesjede ze schodů 🙂
  • V iOS 13 betě 4 byla nalezena zmínka funkce obnovení. Tato funkce by mohla fungovat podobně jako na Macu – bez připojení dalšího zařízení by se obnovení systému dalo udělat přes internet.
  • Režisér Ryan Johnson se v rozhovoru podělil o to, že Apple zásadně nedovoluje filmařům, aby iPhony používali záporné postavy. Zkuste to příště v kině nevnímat, abyste neodhalili plot twist příliš brzy 🙂
  • Známý analytik Ming Chi Kuo tvrdí, že první Mac s ARM procesorem přijde v roce 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *