Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Klávesnice v Macbooku jsou vážně průšvih. Nečekaně.

David Hořínek 3

Že se nové „butterfly“ klávesnice Applu nepovedly, to už víme všichni. Chvíli po jejich uvedení do nových Macbooků Pro (v roce 2015) se začaly objevovat prvotní problémy. Klávesy neregistrovaly stisk nebo naopak písmena byla opakována několikrát i při jednom úderu. Apple se pokusil vylepšit tento nový mechanismus s nízkým zdvihem několikrát. Bohužel vždy neúspěšně. Dokonce došlo k uvedení výměnných programů – když si dnes koupíte nový Macbook, máte na jeho klávesnici automaticky prodlouženou záruku 4 roky. Větší důkaz toho, že to Apple nezvládl, už nenajdete.

Nové klávesnice kritizuje od počátku mnoho lidí. Co mě ale pobavilo včera po udílení Oscarů bylo to, když Taika Waititi, který získal Oscara za scénář k fimu Králíček Jojo, při rozhovorech s novináři byl tázán na to, jakým způsobem může být scénáristům zjednodušen život. Odpověď byla ta, že Apple musí konečně opravit ty proklaté klávesnice, protože se na nich nedá psát. A scénáristé a spisovatelé by o tom měli něco vědět.

Sekce o klávesnicích začíná v čase 1:50

Samozřejmě se blýská na lepší časy. Nová generace většího Macbooku Pro (uvedená minulý rok) má klávesnici opět s klasickým scissor (nůžkovým) systémem a zdá se, že uživatelé jsou spokojeni. Problém osobně vidím v tom, že ještě alespoň rok potrvá, než klávesnice vymění Apple ve všech modelech.

Pokud plánujete nákup nového Macbooku a lze ještě chvíli čekat, doporučuji vydržet, než se nový druh klávesnice rozšíří i na ostatní modely – Pro a Air. Ušetří vám to v budoucnu mnoho starostí.

Nový Macbook Pro s větší obrazovkou, novou klávesnicí a oddělenou klávesou escape.

Spoustu uživatelů, kteří si dnešní generace Macbooku kupují, často o těchto problémech s klávesnicí ani neví. Do budoucna je tak s vysokou pravděpodobností čeká drahá oprava notebooku. Výměnné programy mají platnost 4 roky, což znamená, že majitelé prvních Macbooků už jsou na jejich konci. A bohužel se klávesnice pravděpodobně opět porouchají i po výměně.

Seznam výměnných programů naleznete na stránkách zde. Apple neupozorňuje uživatele na právě probíhající programy – doporučuji tuto stránku sledovat, když objevíte nový problém na vašem zařízení.

Update:

Kdysi se s poškozenou klávesou butterfly mechanismu potýkal i můj kamarád. O své zkušenosti a možné opravě píše na svém blogu Eida.cz zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *