Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

iOS 13.7 – integrované trasování kontaktů nakažených COVID-19

David Hořínek 1

Apple vydal zřejmě poslední větší aktualizaci třinácté verze iOS. Její největší změnou je zabudované trasování nakažených osob.

Jak to funguje, co to pro vás znamená, snižuje to baterii a jak funkci zapnout nebo vypnout?

Když jsem procházel „jablíčkářské“ Facebookové skupiny, celkem mě překvapilo množství lidí, kteří si update odmítají stáhnout, protože COVID a protože je telefon bude teď sledovat.

Ponechme teď stranou osobní názor na celou pandemii a pojďme se podívat na fakta.

Aktualizace 18. září 2020:

Vyšel iOS 14 a v něm to funguje trochu jinak. Stačí stáhnout aktualizovanou aplikaci eRouška, spustit ji a nechat si dle pokynů anonymní trasování spustit. eRouška se napojí na dole popisované API. Dále vše funguje stejně. Aplikace nepoužívá ani GPS, pouze Bluetooth. Nezná ani vaše telefonní číslo. Pokud budete mít pozitivní test, pak dostanete od hygieny speciální kód, který do aplikace nahrajete. Ta anonymně upozorní následně všechny, s kým jste se potenciálně potkali a mohli nakazit. Ale nebojte. Nedozví se vaše jméno, ani další údaje. Pouze přibližnou polohu a čas, kdy ke kontaktu došlo.

Kromě aktivace trasování zbytek článku k iOS 13.7 stále platí.

Trasování nakažených lidí

Poslední dobou slyšíme ze zpráv, že hygienici nestíhají dohledávat kontakty nakažených. Nemají na to dost lidí, času ani peněz. Chytrá karanténa je údajně nepřesná nebo nefunguje (i když její autoři argumentují, že s tak nízkým počtem nakažených fungovat ani nemůže).

Jaké je řešení? Psal jsem o tom před několika týdny na mé Facebookové stránceApple a Google se výjimečně spojili. Ze všech chytrých telefonů na světě má Android celosvětový podíl kolem 75 %. iOS je na druhém místě většinou s 22 %. Vytvořením sítě z konkurenčních systémů může vzniknout světově nejúčinnější způsob sledování lidí – koneckonců telefon bereme všude (i na záchod;-) ). Pohyb telefonu = pohyb člověka.

Technické řešení

Člověk chce chrátit sebe i telefon

iPhone od iOS 13.7 (iOS 13.5, pokud jste používali externí aplikaci) je schopen odesílat signály přes Bluetooth. Vytvoří si anonymní identifikátor (podobně jako při platbách přes Apple Pay) a tímto signálem se hlásí do okolí. Tím oznamuje svoji polohu ostatním telefonům a zároveň přijímá anonymní signály od jiných telefonů s Androidem nebo iOS, které mají tuto funkci zapnutou.

iPhone si pamatuje telefony, se kterými se potkal, za posledních 14 dní. Starší historii sám maže. Pokud onemocníte koronavirem, můžete tento stav oznámit. Tím dojde k oznámení náhodných identifikátorů zdravotnímu úřadu (u nás samozřejmě Ministerstvo zdravotnictví). Následně konkrétní telefony, které tyto identifikátory v čase měly, uvidí varování, že byly v blízkosti někoho, komu byl diagnostikován COVID-19.

Vypnutí trasování, vliv na baterii, soukromí

Důležité je poznamenat, že trasování kontaktů s nákazou je DOBROVOLNÉ. Pokud patříte ke skeptikům, update si můžete stáhnout i tak. Funkce je totiž OPT-IN. To znamená, že ji musíte úmyslně zapnout a do té doby nefunguje.

Jak zapnout sledování kontaktů s nákazou? Stačí jít do Nastavení – Kontakty s nákazou a zapnout oznámení kontaktů s nákazou. Pak pouze vyberte oblast Česko (pro Slovensko zatím není funkce k dispozici).

Zapnutí trasování kontaktů s nákazou COVID-19

A to je vše, víc se po vás nechce. Pak už jen uvidíte Aktivní protokolování kontaktů s nákazou, na kterou si můžete kliknout pro více detailů.

Pak už zbývá jen kliknout na Sdílení diagnózy COVID-19, abyste souhlasili se sdílením případného kontaktu s Ministerstvem zdravotnictví.

Protokolování můžete kdykoliv vypnout.

A co vliv na baterii? Nemusíte se bát. Defaultně je Bluetooth na iPhonech stále zapnutý. Pro kontaktování používá iPhone Bluetooth Low Energy, který má velmi nízkou spotřebu. Snížení výdrže baterie se tak nemusíte bát. Rozhodně méně, než když musel člověk mít permanentně zapnutou aplikaci eRouška.

Co se týče soukromí – anonymněji sledování kontaktů snad už ani nejde. Jinak by samozřejmě nikdo nebyl schopný sledovat nikoho :-). Ostatní telefony nevidí vaše telefonní číslo, jméno, název zařízení ani cokoliv jiného. Pouze náhodný identifikátor, který navíc telefon generuje po čase nový.

Možné aplikace do budoucna

Takto navržený systém trasování je samozřejmě promyšlenou a sofistikovanou věcí, která může najít další uplatnění i v budoucnu. Nemusí se jednat jen o COVID. Může to být použito na jakoukoliv nemoc nebo pandemii.

Zajímavé ale je, že již delší dobu se mluví o offline vyhledávání i vypnutých (a jinak nedostupných) iOS zařízení. A prakticky by to mělo fungovat velmi podobným způsobem. Pokud například ztratíte iPhone někde v příkopu bez signálu, stačí aby kolem prošel nějaký uživatel iPhonu a jeho Bluetooth zaznamená anonymní „volání o pomoc“ ztraceného iPhonu. Vy jako uživatel pak budete schopný telefon najít na mapě díky tomuto náhodnému kolemjdoucímu. Tento systém by měly využívat i AirTagy, očekávané vyhledávací klíčenky.


Pro další tipy, triky a návody sledujte Granátový jablko na Facebooku a Twitteru. Dozvíte se tam i rychlé novinky a komentáře, které se zde na blogu neobjeví.

Zdroj cover fotky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *