Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Apple zpřístupnil „Find my“ síť výrobcům třetích stran

David Hořínek 1

Konečně jsme se dočkali. Globální síť několika set milionů Apple zařízení budou moci využívat výrobci třetích stran. Jak vyhledání ztracených a ukradených věcí bude fungovat? A kde jsou sakra AirTagy?

Apple dnes oficiálně otevřel svoji „Find My“ síť výrobcům třetích stran. Aplikace Find My tak už nebude sloužit pouze pro vyhledání vašich/rodinných zařízení nebo polohy přátel. Nyní toho zvládne mnohem víc.

Síť FindMy slouží k vyhledání ztracených Apple zařízení, které můžou být i mimo dosah internetu. Funguje na podobném principu jako nedávno uvedený systém pro trasování COVID nakažených kontaktů v iOS. Telefon může přes Bluetooth šířit do okolí svůj anonymizovaný identifikátor. Pokud tento kód „potká“ nějaké jiné Apple zařízení, nahlásí jeho polohu na Apple servery. Díky tomu majitel ztraceného telefonu uvidí jeho přibližnou polohu i když není k dispozici WiFi nebo mobilní síť. Vše samozřejmě probíhá šifrovaně a anonymně.

Čtěte více na Granátovým jablku:

Jak vyhledat iPhone po odcizení nebo ztrátě

Tento článek vám vysvětlí, jak zapnout síť Najít/Find my a zajistit, že budete schopní nalézt svoje ztracené zařízení.

Nějakou dobu se předpokládalo, že síť Najít bude sloužit spíše pro potřeby Applu v rámci jeho ekosystému. Pak se ale Tile a ostatní výrobci ozvali, že Apple využívá své nefér výhody a narozdíl od ostatních vývojářů nemusí uživatele žádat o povolení k neustálému sledování polohy. Vypadá to, že Apple nakonec povolil a hodlá se vyhnout veškerým budoucím problémům – dnes došlo ke zpřístupnění sítě Najít pro všechny ostatní vývojáře a výrobce.

Aplikace Find my a vyhledání všech trackerů

Jako první vlaštovky byly oznámeny bezdrátová sluchátka Belkin SOUNDFORM Freedom True Wireless Earbuds, sledovací klíčenka Chipolo a elektrická kola S3 a X3 od VanMoof. Samozřejmě těchto příslušenství bude v průběhu času přibývat. Ať už se jedná tedy o sluchátka, klíčenku nebo kolo, vždy si budete moci vyhledat jejich poslední známou polohu díky velkému množství Apple zařízení po světě.

Co mi připadá zajímavé je to, že sledovat půjde prakticky jakýkoliv výrobek, který se rozhodne v rámci MFI (Made for iPhone) programu certifikovat pro síť Find my. Sledovacími klíčenkami to začíná, přes elektrická kola pokračuje, ale jednou to může končit u batohů, aut, peněženek atd.

Zabudované vyhledání elektrického kola pomocí sítě Find My

Čtěte více na Granátovým jablku:

Samsung představil AirTagy.. tedy SmartTagy

Samsung se už o svoji variantu AirTagů pokusil. A rozhodl se také rovnou napodobit síť Find my.

Několik zajímavých informací

Zjistil jsem pár věcí, které mi přijdou ohledně celého Find my programu velmi zajímavé:

  • Aplikace Find my (u nás „Najít“) je již aktualizovaná. Přidávat předměty tak můžete od iOS 14.3 a nic řešit nemusíte.
  • Podpora Bluetooth klíčenek „Tile“ prozatím chybí. Vypadá to, že se Tile na truc účastnit programu zatím nebude.
  • Zařízení jde zamknout ke konkrétnímu AppleID a nejde tak spárovat s cizím zařízením – tato možnost prozatím velice chybí třeba u AirPodů. Pokud je ztratíte, může si je po vyresetování spárovat kdokoliv.
  • Pokud vám někdo tajně strčí sledovací klíčenku třeba do batohu, na svém iOS zařízení uvidíte varování, že s vámi cestuje neznámý tracker. Ten by zároveň měl pravidelně vydávat zvukové znamení, pokud Apple zařízení nemáte. Jedná se o ochranu proti stalkingu, která ale bohužel znamená, že Find my zařízení nepůjde používat jako tajné sledování ukradených zařízení.
  • Během jara Apple umožní vývojářům využívat U1 čip v iPhonech 11/12 pro přesnou lokalizaci trackerů i v rámci budov/rozšířené reality.
Mód ztraceného zařízení zajistí uzamčení párování, přehrání zvuku nebo zobrazení zprávy

A samozřejmě celý systém je navržený s důrazem na bezpečnost. Síť FindMy je anonymizovaná a šifrovaná, takže ani Apple ani výrobce třetí strany nemůže vidět polohu uživatele nebo sledovaného výrobku.

Kde jsou ty AirTagy?!

O chystaných bluetooth klíčenkách od Applu jsem už několikrát psal. Dozvěděli jsme se o nich již dva roky zpátky. Od té doby je Apple několikrát „omylem“ zmínil u YouTube videa, na screenshotech nebo v betaverzích iOS systému. Apple tedy na nich minimálně delší dobu pracoval. Stále jsme se jich ale nedočkali.

Apple AirTag vyhledávací klíčenka. Zdroj Jon Prosser

AirTagy jsou již údajně hotové. Otázka je, proč Apple nejdříve dělá reklamu ostatním výrobcům a umožňuje jim využít síť Find My jako prvním.

Zabalil Apple AirTagy? Budou vůbec uvedeny? A pokud ano, tak kdy?

Dnešním oznámením se situace kolem AirTagů zkomplikovala. Na druhou stranu se vše také zjednodušilo. Nyní nepotřebujete AirTagy k tomu, abyste mohli využít sledování ztracených věcí naplno. Zvláštní ale je, že oznámená příslušenství budou odesílána až za několik týdnů nebo měsíců. Aktuální oznámení otevření sítě tak nedává moc smysl. Proč oznamovat něco, co není k dispozici ihned?

Možná ale Apple chce, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Nynějším oznámením se ubrání žalobám, že znevýhodňuje konkurenty. A za chvíli oznámí AirTagy.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *