Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak na Macu hromadně přejmenovat soubory

David Hořínek 0

Exportujete často fotky do počítače a pak u každé přepisujete název, aby šly soubory v budoucnu najít? Existuje i lepší způsob na pouhých pár kliků!

Hromadné pojmenování fotek při exportu

Mít všechny fotografie v aplikaci Fotky a uložené na iCloudu je fajn. Vždy je ale bezpečnější mít věci zálohované na více místech. Doporučuji buď celý počítač zálohovat přes Time Machine (čtěte návod zde), nebo fotografie exportovat z aplikace Fotky a pak je někam/někomu poslat nebo uložit třeba na externí disk.

Pokud chcete exportovat fotky z galerie, stačí je v aplikaci označit a pak v horním menu zvolit Soubor–>Exportovat->Exportovat x fotek. Nebo můžete stisknout klávesovou zkratku Shift+CMD+E.

Hromadné pojmenování souborů můžete zařídit už v tomto kroku a předejít si mnoha starostem. Při exportování fotek v sekci „Názvy souborů“ zvolte Název souboru na typ Sekvenční. Tím se zařídí postupné číslování souborů. Nejlépe ještě přidejte předponu souboru. Třeba Vánoce, Narozeniny 2020, Silvestr 98 apod. Výsledné soubory potom budou mít formát Vánoce – 1.png, Vánoce – 2.png apod.

Hromadné pojmenování fotek při jejich exportu z Fotek

Hromadné přejmenování jakýchkoliv souborů ve Finderu

No jo, ale co když už máte fotky uložené z minulosti nebo potřebujete přejmenovat jakékoliv jiné soubory na disku? Existuje jednoduchý postup.

  1. Označte všechny soubory, které chcete přejmenovat. Klikněte na ně pravým tlačítkem (nebo CMD+klik) a zvolte možnost přejmenovat.
Hromadné přejmenování souborů – první krok
  1. Otevře se vám okno pro výběr přejmenování. První možnost umožňuje nahradit určitý text. Pokud tak máte třeba fotografie ve formátu DCI_001.jpg, pak stačí zvolit k nahrazení text DCI třeba textem Vánoce. Výsledek pak bude vypadat jako Vánoce_001.jpg atd.
Hromadné přejmenování souborů – druhý krok
  1. Druhá možnost je přidat text. To mluví samo za sebe. Za každý soubor si můžete přidat nějaký text nebo číslo. Nás ale nejvíce zajímá třetí možnost „Formát“. Formát názvu zvolte Název a index. Index necháme umístit za název. Pak ještě zvolte právě požadované jméno souborů. Já přejmenovávám motivační plakáty Barneyho Stinsona. Tak jsem vybral jednoduše „plakat“ a počátek číslování od 1.
Hromadné přejmenování souborů – třetí krok

Po potvrzení budete mít krásně přejmenované všechny soubory. To vypadá mnohem lépe, nemyslíte?

Hromadné přejmenování souborů – výsledek

Tento způsob vám na pár kliků přejmenuje klidně tisícovky souborů. Jednodušší to už být nemůže a soubory krásně v budoucnu naleznete třeba přes Spotlight.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *