Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak zálohovat Apple počítač pomocí Time Machine

David Hořínek 1

Time Machine je neuvěřitelně snadný způsob, jak si zálohovat kompletní Mac nebo Macbook. Můžete pak oživit staré nebo smazané soubory a obnovit celý počítač, pokud systém havaruje.

Nastavit Time Machine zvládne naprosto každý. Budete k tomu potřebovat pouze externí disk.

Už nedopusťte ztrátu nenahraditelných rodinných fotek nebo cenných pracovních dat!

Možná znáte některou z následujících situací:

  • Smazali jste soubor i z koše a teď ho nutně potřebujete
  • Koupili jste si nový Apple počítač a chcete vše přenést ve stejném stavu ze starého
  • Uložili jste si špatnou verzi pracovního dokumentu a nyní potřebujete tu původní
  • Při instalaci systému nebo aktualizace došlo ke kompletní havárii systému, který lze pouze nastavit jako nový

Ve všech těchto případech vám pomůže Time Machine.

V tomto článku vám ukážu, jak tento „stroj času“ nastavit. Jedná se o jednu z funkcí, kterou má MacOS oproti Windows skutečně dobře udělanou. Stačí nastavit, zapnout, občas připojit disk pro provedení zálohy. Staré zálohy se vám budou hodit až třeba vylijete Coca Colu přímo do klávesnice.

Nechcete patřit mezi ty lidi, kteří řeší zálohování dat až poté, co jim umře počítač. Pojistku taky neřešíte až po vyhoření bytu. 🙂

Jak funguje zálohování přes Time Machine

Time Machine využívá externího disku připojeného pomocí rozhraní USB nebo Thunderbolt. Další možnost je použít bezdrátově připojený disk jako AirPort Time Capsule, ale této možnosti se dnes věnovat nebudeme – to je varianta pro pokročilejší uživatele.

Time Machine provádí zálohování všech souborů na disku – kompletního obrazu počítače. Při první záloze se uloží naprosto všechna data ze systému (proto bude trvat nejdéle). Každá další záloha ukládá pouze ty věci, které se v počítači změnily – například pokud jste vytvořili nový soubor. Time Machine zaplňuje zálohovací disk postupně a uchovává:

  • Hodinové zálohy za posledních 24 hodin
  • Denní zálohy za poslední měsíc
  • Týdenní zálohy za všechny předchozí měsíce

Prakticky to znamená, že se dostanete třeba k souborům, které jste měli na disku 20. týden v roce 2018, pokud budete mít dostatečně velký disk. Zálohy probíhají až do plného zaplnění disku. Jakmile se bude blížit naplnění jeho kapacity, pak při dalším zálohování začne odmazávat nejstarší zálohy, dokud nebude mít dostatek místa pro novou zálohu.

Jaký externí disk použít pro zálohu Time Machine

Pokud budete chtít uchovávat co nejstarší zálohy, budete logicky potřebovat disk s co největší kapacitou. Pro normální zálohování bych doporučoval disk s alespoň dvojnásobnou kapacitou disku vašeho počítače.

Pokud nevíte jak máte velký disk, klikněte na jablíčko vlevo nahoře a zvolte O tomto Macu. V záložce Úložiště najdete kapacitu vašeho disku. Většinou je název Macintosh HD a kapacita 256, 512 nebo 1024 GB (tedy 1TB).

Kapacita disku počítače Mac

Výhodou je také disk s rychlejším rozhraním – minimum je určitě USB 3.0 (u novějších Maců s rozhraním USB-C). Pro ještě rychlejší zálohování můžete použít třeba i Thunderbolt rozhraní v kombinaci s SSD diskem. Ale pro to „naše domácí zálohování“ bude klasika stačit.

Pokud vám soubory zabírají moc kapacity a nevíte jak uvolnit místo na disku, čtěte tento můj návod.

Pokud doma najdete nepotřebný disk, pak určitě můžete použít i ten a nekupovat nový. Stačí ho připojit k Time Machine a Mac si ho sám smaže a připraví pro zálohování. Pokud disk potřebujete nadále normálně používat, pak je nutné disk rozdělit na více oddílů. Návod jak na to najdete dole v článku.

Jak zapnout zálohování MacOS přes Time Machine

Pokud k počítači připojíte nový externí disk, pak se vás systém často zeptá, jestli ho nechcete použít jako zálohovací přes Time Machine. Pokud se vám tato nabídka nezobrazuje nebo chcete vybrat disk sami, pak postupujte následujícím způsobem:

  1. Připojte disk do počítače a v případě zálohování Macbooku zapojte i nabíječku
  2. Klikněte na jablíčko vlevo nahoře a pak na Předvolby systému
  3. Vyberte ikonu Time Machine
  4. Zvolte možnost Vybrat zálohovací disk
  5. V seznamu disků vyberte disk, který chcete použít na zálohování
  6. Pokud nechcete, aby se k datům na disku nikdo nedostal, pak zaškrtněte možnost Šifrovat zálohy (pak budete potřebovat pro přístup k disku následně zvolené heslo)
  7. Klikněte na Použít disk – pokud disk není prázdný (nebo je ve špatném formátu), pak vás vyzve ke smazání disku, což potvrďte tlačítkem Smazat
  8. Nyní se disk naformátuje a provede první zálohu
Funkce Time Machine v MacOS

A to je vše! První záloha může trvat několik hodin. Na počítači můžete normálně pracovat, jen ho nechte připojený k napájení. Disk můžete nechat stále připojený pro hodinové zálohy. Nebo to dělejte jako já – disk připojte jednou za pár týdnů. Počítač ale zásadně nechám zálohovat před každou aktualizací systému.

Pokud kliknete v Time Machine okně na nabídku Volby vpravo dole, můžete některé složky vyloučit ze zálohování, nebo zapnout zálohování i při napájení z baterie u Macbooku (což ale nedoporučuji z logických důvodů).

Stav každé zálohy můžete sledovat v menu u hodin – vpravo nahoře. Zde také můžete zvolit možnost přeskočit zálohu, pokud se vám zrovna zálohování v určitou dobu nehodí.

Probíhající zálohování Time Machine

Jak obnovit soubor nebo celý počítač

Pokud máte funkční Time Machine, pak celá obnova čehokoliv je neskutečně snadná záležitost.

Pokud chcete nastavit nový počítač ze zálohy Time Machine nebo obnovit data po přeinstalování MacOS, stačí spustit Mac do režimu obnovení (podržet CMD + R při spouštění systému) a pak v okně Utility vybrat možnost Obnovit ze zálohy Time Machine. Pokud chcete detailní návod jak na to, klikněte na návod na Apple.cz

Utilita macOS k přeinstalování a obnově systému

Také je možné provést migraci dat u nově nainstalovaného systému přes Průvodce přenosu dat. Návod najdete přímo na Apple stránkách tady.

Pokud chcete obnovit konkrétní smazané soubory, stačí mít otevřený Finder ve složce, kde se smazaný soubor nacházel. Pak v nabídce Time Machine (na obrázku o kousek výše) zvolit možnost Otevřít Time Machine. Objeví se vám archiv všech záloh, kde stačí ztracený soubor najít a obnovit. Více informací najdete na Apple.cz. Orientovat se můžete v časové ose vpravo dole.

Obnovení souboru přes Time Machine

Jak rozdělit disk na více oddílů

Normálně si Time Machine rezervuje celý disk pro provádění záloh. Pokud chcete externí disk ale také normálně používat, pak ho musíte rozdělit na dva oddíly (jakoby na dva disky). Dělá se to přes aplikaci Disková utilita.

Disková utilita v MacOS
  1. Zmáčkněte kombinaci CMD + mezerník (nebo ikonku lupy vpravo nahoře) pro vyvolání hledání Spotlight.
  2. Napište do něj Disková utilita a aplikaci spusťte.
  3. Zvolte Připojený disk (musí být u něj napsáno externí fyzický disk) a vyberte nahoře možnost Rozdělit
  4. Tlačítkem + přidejte druhý oddíl
  5. Chytněte kolečko na grafu a zvolte si poměr velikosti jednotlivých oddílů
  6. Každý oddíl si pojmenujte – třeba Time Machine a data
  7. Formát oddílu zvolte APFS pro nejlepší výsledky
  8. Rozdělení disku potvrďte tlačítkem Použít – počítejte samozřejmě se smazáním a zformátováním disku, přijdete tak o všechna data

Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *