Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak využívat Spotlight hledání v iOS a MacOS naplno

David Hořínek 2

Jak spustím rychle aplikaci? Jak najdu konkrétní e-mail? Jaký je aktuální kurz eura? Jak provedu rychlý výpočet? Nejrychlejším řešením je vždy hledání Spotlight.

V poslední době jsem si u svých známých všiml, že málokdo využívá na iPhonu nebo iPadu hledání pomocí funkce Spotlight. A kdo ji zná, ten už neví o některých pokročilejších možnostech, které velice zjednodušují život. Tak se pojďme na spotlight podívat.

Všechny tipy fungují i na Macu!

Spotlight je nesmírně užitečnou funkcí. Aktivuje se přejetím prstu dolů na ploše iPhonu. Pokud na svých zařízeních máte, podobně jako já, tisíce fotek, videí, zpráv, stovky aplikací a mnoho dalších dat, spotlight bývá často i jediným snadným řešením jak cokoliv nalézt.

Při zadávání textu začne spotlight kouzlit. Pokud zadáte například „Brno“, telefon najde s tímto slovem spojené emaily, iMessage, SMS zprávy, události v kalendáři, kontakty, aplikace v telefonu i Appstoru a na mnoha jiných místech. Spotlight indexuje kompletně celý telefon. Díky tomu je hledání čehokoliv přes Spotlight mnohem rychlejší, než manuálně scrollovat v nekonečných seznamech.

Tohle všechno nejspíš už víte. Rád bych se ale podělil o pár triků, které využívám každý den:

Převody měn

Pro převody z eur na koruny už nemusíte na Google, do převodníku měn nebo v kalkulačce počítat zhruba po paměti. Spotlight to zvládne jednoduše a rychle. Příklady:

  • „350eur“ – vypíše hodnotu v korunách
  • „350eur v usd“ – vypíše hodnotu 350 eur v dolarech

Jednodušší to už být ani nemůže. Mezinárodně uznávané zkratky jako czk,usd,eur atd. můžete samozřejmě nahradit dalšími měnami. iOS potom vypočte převod pomocí aktuálního kurzu.

Rychlá kalkulačka

Už nemusíte hledat kalkulačku v aplikacích. Spotlight umí provádět rychlé výpočty zadané do vyhledávacího řádku.

Převody jednotek

Kromě převodu měn umí Spotlight i převody jednotek. Uvádím pár příkladů:

  • ”160mph” – převede 160 mil za hodinu na kilometry za hodinu
  • ”100lb” – převede 100 liber na kilogramy
  • ”120kw” – převede 100 kilowatt na koňské síly

Takto bych mohl pokračovat do nekonečna. Stejnou logiku lze použít i u dalších jednotek a upravovat i konkrétní převody. Pokud chcete jen převést 50 palců na centimetry (třeba až budete kupovat novou televizi :-), stačí využít příkaz “50in v cm”.

Ostatní informace ke Spotlightu

Spotlight hledání můžete upravovat – stačí jít do Nastavení – Siri a hledání. Rychlé návrhy pro často spouštěné aplikace se dají vypnout u položky “Návrhy v hledání”.

Pokud sjedete kousek níž a zvolíte konkrétní aplikaci, můžete zobrazování dat z aplikace ve Spotlightu vypnout v podmenu u položky “Zobrazit v hledání”.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *