Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak nainstalovat Windows na Mac

David Hořínek 0

Jednou z největších výhod Macu a Macbooku je operační systém MacOS. Někdy ale můžete potřebovat pracovat i s Windows. V tomto návodu zjistíte, jak Windows nainstalovat pomocí softwaru BootCamp.

Proč vlastně na Mac instalovat Windows?

Průběh instalace Windows na počítač

Mac nejlépe funguje s MacOS. Ten je totiž optimalizovaný pro konkrétní počítače a to je samozřejmě vidět. Pokud na Macbook nainstalujete Windows, pak při jeho používání můžete na 100 % očekávat vyšší hlučnost chlazení, menší výdrž baterie a chybějící důležité aplikace Apple ekosystému. I přes tyto nevýhody můžete někdy ale Windows potřebovat.

Jsou dva způsoby, jak Windows na Macu provozovat:

  • Virtuálně v prostředí MacOS přes software jako je Parallels desktop nebo VMWare Fusion
  • Standardně jako samostatný operační systém díky BootCampu

Výhoda prvního způsobu je možnost běhu Windows v rámci MacOS, jako kdyby to byla další samostatná aplikace. Nevýhoda je ta, že virtualizace vyžaduje více systémových zdrojů – potřebuje více výkonu. Tomuto způsobu se budu věnovat někdy příště.

Druhý způsob je méně pohodlný – vyžaduje totiž do Windows pokaždé samostatně spustit při restartu počítače. Na druhou stranu má pak operační systém k dispozici kompletní výkon počítače. Dnešní článek je právě o tomto způsobu.

Poznámka: Nové Macy s M1 čipem prozatím neumožňují běh Windows. Víc jsem o tom psal v tomto článku.

Důležité upozornění! Instalace Windows je relativně bezpečný proces. Přesto velice důrazně doporučuji Mac před celým procesem zálohovat. Pokud nevíte jak na to, přečtěte si můj návod jak zálohovat Mac přes Time Machine.

Návod k instalaci Windows přes BootCamp

Předpoklad úspěšné aktivace Windows po instalaci operačního systému je samozřejmě platný klíč. Ten získáte zakoupením originální licence. Koupit ji můžete přímo na stránkách Microsoftu nebo kdekoliv jinde – Alza, CZC atd. Je to jedno. Potřebujete jen legálně zakoupený klíč.

ProTip: Windows můžete nainstalovat také bez klíče a ten zadat do systému až později do funkčního systému.

  1. Navštivte tento web Microsoftu a stáhněte si obraz (image) soubor Windows 10. Stačí zvolit edici Windows 10, jazyk Češtinu a 64-bitovou verzi. Velikost staženého souboru můžete očekávat kolem 6 GB.
  2. Přes složku aplikací (nebo skrz vyhledávání spotlight CMD+mezerník) spusťte Průvodce pro BootCamp a během celého procesu nechte Macbook připojený k napájení.
První okno Průvodce Bootcamp pro instalaci Windows
  1. Proklikejte se k vybrání image souboru a rozdělení disku.
    • Pokud image soubor z kroku 1 máte stále ve složce Stahování, pak bude předvybrán dopředu. Jinak ho najděte na počítači ručně v jiné složce.
    • Rozdělení disku je důležité – určuje kolik místa bude k dispozici pro Windows a kolik zůstane MacOS. Systém vám neumožní vybrat pro Windows méně než 42 GB. Ale rozhodně doporučuji více. Alespoň 80-100 GB. Samotný systém potom nabobtná při instalaci aktualizací a každá další aplikace nebo hra využije další desítky gigabajtů. Pokud máte v počítači pouze 128 GB místa, budete muset pracovat s minimem 40-60 GB.
Rozdělení disku v Bootcampu
  1. V dalším kroku nyní Bootcamp stáhne kompatibilní ovladače a podpůrný systém pro Windows. Tento software je nutný pro správnou funkci celého počítače – umožňuje ovládání všech komponent, takže gesta touchpadu, ovládání jasu klávesnice atd.
  2. Počítač si nyní nainstaluje první nutná data a restartuje se do klasického instalačního procesu Windows.
První krok instalace samotného operačního systému Windows
  1. Vyberte jazyk, pak zadejte product key (pokud ho zatím nemáte, klikněte na „nemám product key“), zvolte verzi operačního systému (nejpravděpodobněji máte zakoupenou Windows 10 Home), odsouhlaste licenční podmínky a v posledním kroku vyberte jako instalační oddíl BOOTCAMP.
  1. Nyní se systém během pár minut nainstaluje a bude po vás vyžadovat ještě několik nastavení. Obrazovky jdou následovně:
    • Zvolení geografické oblasti – Česká republika
    • Rozložení klávesnice – České
    • Přeskočit přidání druhého rozložení klávesnice
    • Připojení k internetu – zvolte Nemám internet (Windows v této fázi ještě neumí ovládat Wi-Fi na Macu, to se naučí až později při instalaci ovladačů)
    • „Další možnosti po přijení k internetu“ – vyberte Pokračovat s omezenou instalací (stejný důvod jako výše)
    • Kdo bude tento počítač používat – vyberte si své jméno uživatele
    • Vyberte heslo – heslo můžete také nechat prázdné
    • Následuje několik obrazovek týkající se soukromí – poloha, analýza aplikací, reklamní ID atd. Já osobně všechny omezuji na minimum nebo vypínám. Je to ale na vás.
  2. Windows doinstaluje zbytek věcí a nastartuje se. Otevře se okno Instalátor BootCamp. Je velmi důležité, abyste instalaci ovladačů potvrdili a nechali proběhnout! Jinak vám nepojede Wi-Fi, Bluetooth, klávesnice, gesta na touchpadu atd.
Instalátor BootCamp nainstaluje ovladače pro bezproblémový chod Macu ve Windows

Gratuluji! Nyní máte funkční Windows na Macu!

Ke konci přidám ještě pár důležitých tipů:

  • Jak vlastně teď přepínat mezi Windows a MacOS? Restartuje počítač a držte klávesu alt (option). Zobrazí se seznam nainstalovaných systémů a vyberte si ten požadovaný.
  • Ve Windows je malá utilita BootCamp, kterou spustíte jako ikonu vedle hodin menu start. Po kliknutí na ni můžete restartovat přímo do MacOS nebo nastavit pár věcí jako je chování touchpadu, funkčních kláves atd.

Odstranění Windows z Macu

Pokud vás Windows omrzí, jejich odstranění nemůže být jednodušší. Stačí opět spustit BootCamp, nechat Windows smazat a obnovit disk do jednoho oddílu.

Odstranění Windows z Macu přes BootCamp

Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *