Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Windows nepůjde nainstalovat na Apple počítač s M1 čipem

David Hořínek 2

Apple přechází na svoje vlastní procesory. ARM architektura přinese spoustu výhod. Vyšší výkon a nižší spotřebu. Je tu ale jedna nepříjemná zpráva – Windows nepůjde nainstalovat na Mac. Co s tím?


Krátká verze:

Článek je trochu techničtějšího charakteru. Ve zkratce – na Apple počítačích s M1 čipem v nejbližší budoucnosti nepůjde nainstalovat žádným způsobem Windows. Pokud jste tedy na Windows závislí, zůstaňte teď u klasického Macu s Intel procesorem.

Delší verze:

I když spousta uživatelů považuje Apple MacOS (dříve OS X) za lepší operační systém než Windows, faktem stále zůstává, že se bohužel bez Windows někdy neobejdeme. Možná pracujete ve firmě, která používá aplikace ve Windows (třeba mnoho účetních softwarů). Nebo z nějakého důvodu potřebujete pracovat se zastaralým programem. A samozřejmě, většina počítačových her stále podporuje pouze Microsoft Windows.

Ať už je váš důvod jakýkoliv, dokud jste měli Mac s procesorem Intel, šlo to řešit docela jednoduše:

  • nainstalovat Windows na vedlejší oddíl disku a spouštět ho jako samostatný systém
  • spouštět Windows virtuálně uvnitř MacOS a prakticky mít spuštěné dva systémy najednou
  • vlastnit extra počítač s Windows

První způsob vyžadoval (respektive stále vyžaduje) licenci Windows a instalaci přes Bootcamp, který rozdělí disk, nainstaluje na oddělenou část Windows, stáhne a aplikuje veškeré ovladače nutné pro bezproblémový chod počítače (aby fungovaly funkční klávesy, ovládání jasu, bezdrátové připojení atp).

Bootcamp v MacOS

Druhý způsob potřebuje zase virtualizační software. Nejznámější je nejspíš Parallels Desktop. Po jeho rozběhnutí a „nainstalování Windows“ se Windows zobrazuje jako okno normální aplikace. Vychytávka je taky režim koherence, kdy aplikace z Windows splynou s aplikacemi na Macu. Jen budou trošku designově ošklivější. ?

Parallels desktop na Macu

Nemá smysl se tu rozepisovat do velkých technických detailů, na to najdete lepší zdroje. Faktem ale je, že kvůli rozdílné architektuře nebude možné spustit Windows sestavené pro x86_64 platformu (Intel 64bit) na nové platformě arm64 (M1 – ARM), která bude běžet na každém Macu s čipem M1. Tím pádem nám zcela odpadá možnost nativního běhu Windows na druhém oddílu disku.

Pak nám tedy zbývá virtualizace. Technologie Rosetta umožňuje překládání aplikací napsaných pro platformu Intel. Zjednodušeně řečeno simuluje „Intel procesor“ na ARM čipu. Takže Rosetta bude umět spustit také nyní existující Parallels, že? Bohužel ne. Rosetta sice umožní spuštění všech aplikací, které nejsou připraveny nativně pro ARM. Ale ne úplně všech. Bohužel jsou tam dvě výjimky – rozšíření jádra systému (kernel extensions) a pak virtualizační stroje simulující platformy x86_64 (tedy Intel).

Tím jsme vyčerpali naše hlavní možnosti. Alespoň prozatím. Vše ještě není ztraceno. Na WWDC ukázal Apple běžící Parallels virtualizující Linux pomocí nových virtualizačních technologií v MacOS Big Sur. Sami autoři Parallels Desktop napsali článek na svůj blog. V něm potvrzují vývoj front end pro virtualizační framework Paralles Desktop i pro Macy s čipem M1. Tím pádem půjde emulovat bez problémů Linux i MacOS.

Představené novinky na konferenci WWDC 2020 čtěte v tomto článku.

A co Windows? No buď budeme potřebovat obraz Windows běžící na ARM64 – třeba ten z Microsoft Surface Pro X, který má v sobě speciální verzi Windows běžící na Armu.

Microsoft navíc oznámil podporu x86 aplikací na ARMu u několika jeho aplikací, zvláště u Microsoft Office.

Budoucnost tedy vypadá dobře a vypadá to, že Windows časem na nové Macy s M1 čipem dostaneme. Jen to není teď a nebude to ani velmi brzy. Do té doby ještě několik let vydržte na Macu nebo Macbooku s Intel procesorem.

Do té doby ale samozřejmě používejte pořádný systém a zůstaňte u MacOS. ?


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Díky Eida.cz za konzultaci k virtualizaci. Vysoce technickým tématům okolo Apple rozumí mnohem víc než já.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *