Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak na Macu uvolnit místo na disku a najít velké soubory

David Hořínek 2

Velmi často vidím dotazy na to, jak uvolnit místo na disku v Macbooku. Nebo jak vymazat kategorii „Jiné“. Sepsal jsem rychlý návod jak zjistit co vám zabírá mnoho místa na disku.

Známe to asi všichni. Od té doby, co se používají v noteboocích rychlé SSD disky, kapacity disku není nikdy dost. Konfigurace s více místem pro data jsou vždy dražší a tak spoustu lidí dnes stále funguje na 128GB nebo 256GB discích.

Naučte se, jak najít zapomenuté soubory, které zabírají mnoho GB dat.

Pročištění složek Stahování, Dokumenty, Obrázky, Filmy

Nedávno jsem zjistil, že za několik let používání počítače a přenášení záloh se mi nashromáždilo asi 1500 souborů jen ve složce Stahování/Downloads. Já jsem procházel jeden po druhém abych se zbavil nerelevantních souborů, ale vás bude zajímat především to, co zabírá nejvíce místa.

Otevřete Finder a složku, kterou chcete pročistit. Klikněte na ikonku Seskupování a seřaďte si soubory podle Velikosti. Snadno tak uvidíte, kolik místa co zabírá a jednotlivé největší soubory můžete smazat.

Systémové tipy pro ušetření místa

Klikněte na Apple ikonu ve status baru vlevo nahoře, následně na položku O tomto Macu a Úložiště zobrazíte aktuální složení typu dat na počítači.

Při následném zvolení možnosti Správa vám systém doporučí konkrétní akce, které vám můžou pomoci ušetřit místo. Možnosti jako automatické mazání koše můžou být prospěšné. Ukládání dat na iCloud zase bude vhodné pouze pro ty, kteří se nachází často na rychlém internetovém připojení.

Úklid velkých souborů a nepodporovaných aplikací

Pokud zůstaneme na stejném okně jako je vidět výše, klikněte na Projít soubory v sekci Úklid nepořádku. Následně uvidíte okno, které nabízí 4 hlavní možnosti:

  1. Velké soubory zobrazí položky, které zabírají nejvíce místa na počítači, stačí je označit a smazat
  2. Stahování ukáže soubory ve složce stahování, které už jste teoreticky mohli smazat přes postup ve Finderu, který jsem popisoval výše
  3. Nepodporované aplikace – MacOS Catalina podporuje už pouze 64bitové aplikace. Nemusíte přesně vědět, co to znamená, ale 32bitové aplikace na Catalině už zkrátka nespustíte. Zde vidíte jejich přehled a pokud neplánujete přechod na předchozí systém, můžete je smazat
  4. Prohlížeč souborů – Ukáže složky v počítači a jejich celkové velikosti
  5. Bonusovou možností je zkontrolovat v levém panelu i přílohy ve Zprávách nebo stažené Podcasty atd.

Výše uvedená jednoduchá řešení by měla v 90 % případů stačit. Pokud přesto máte disk příliš plný a nejste si jistí konkrétním důvodem, můžete zkusit řešení pomocí externí aplikace

Jak najít na Macu skryté soubory zabírající spoustu místa

Pro tento způsob budeme potřebovat aplikaci Grand Perspective. Tato aplikace umožňuje proskenovat kompletní disk (nebo část disku) a zjistit velikosti všech souborů na disku.

Aplikaci GrandPerspective stačí jen přetáhnout do složky Aplikace, kterou většina z vás má v docku
  • Spusťte v aplikacích Grand Perspective. Pokud systém opět hlásí aplikaci staženou z internetu, stačí na ni kliknout pravým tlačítkem a pomocí alt kliknout na otevřít. Druhá varianta je v Nastavení systému, Zabezpečení a soukromí v záložce Obecné povolit aplikace stažené z Mac Appstoru a od známých vývojářů.
  • Po spuštění aplikace stačí zvolit celý disk k proskenování a následně jen počkat, než se akce provede
  • Následně uvidíte celý disk poskládaný z různě velkých bloků, které reprezentují jednotlivé soubory, aplikace a další. Nejvíc vás samozřejmě budou zajímat ty největší bloky. Po označení bloku vlevo dole uvidíte cestu a jméno souboru/aplikace. Po kliknutí na možnost Reveal se vám navíc otevře ve Finderu a vy můžete velký soubor bez problémů smazat.
  • Nezapomeňte následně samozřejmě vysypat koš. 🙂
Na tomto screenshotu je názorně vidět, že nejvíc místa na disku zabírá Knihovna fotografií nacházející se ve složce Pictures

Jak správně smazat z Macu aplikaci

Řekněme, že jste třeba pomocí aplikace GrandPerspective zjistili, která aplikace zabírá nejvíce místa. Jen samotné přetažení aplikace do koše teoreticky k odinstalování stačí, ale v počítači stále zůstanou další doprovodná data.

Pro úplné smazání si nainstalujte velmi šikovnou utilitku AppCleaner, stahovat můžete zdarma na tomto odkazu. Po stažení stačí přesunout aplikaci AppCleaner do složky Aplikací.

Po spuštění aplikace stačí přetáhnout aplikaci, kterou chcete smažat, do AppCleaneru. Následně AppCleaner najde všechny soubory spojené s aplikací. Stačí už jen kliknout na Remove a následně vysypat koš.

AppCleaner je jedna z aplikací, které by rozhodně neměly chybět v jakémkoliv Macu.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *