Vyjde nová aktualizace iOS. Proběhne instalace a telefon se pak najednou začne mnohem rychleji vybíjet.
Poznáváte se? Má to celkem jednoduchý důvod i řešení.
Tyhle komentáře se objevují na internetu po každé aktualizaci iOS se stejnou jistotou, jako že zítra vyjde slunce. Jak vyřešit rychlejší vybíjení baterie iPhonu po instalaci aktualizace systému?
Včera Apple například vydal nové verze iOS 14.4, iPadOS 14.4, HomePodOS 14.4 a WatchOS 7.3.
Stačilo pár hodin a diskuze zaplnily názory, že Apple opět úmyslně zpomaluje telefony a výdrž na baterii je najednou mnohem horší.
Když se nad tím zamyslíte – není trochu zvláštní, že by Apple chtěl každým updatem naštvat svoje uživatele a tím je odrazovat od setrvání v ekosystému? Zrovna Apple si nechává záležet na tom, že jeho zařízení vydrží dlouho naživu – hardwarem i softwarovou podporou. Takže co se týče toho rychlejšího vybíjení, je to trochu jinak.
Proč se iPhone po aktualizaci rychleji vybíjí
- Mírně rychlejší vybíjení baterie je u 95 % uživatelů naprosto normální. Je to jen tím, že si iPhone po aktualizaci čistí soubory, přerovnává co potřebuje, znovu indexuje pro vyhledávání Spotlight apod. Stačí iPhone nechat přes noc na nabíječce a připojený k WiFi. Všechno co systém potřebuje se provede na pozadí. Telefon si zároveň udělá zálohu na iCloud a provede strojové rozpoznávání fotek v galerii (kvůli obličejům, objektům atd.) Další den by již vše mělo být v pořádku. A rychlost vybíjení by měla být stejná jako předtím.
Dlouhého nabíjení v noci se nemusíte bát. Díky funkci Optimalizované nabíjení se iPhone nabíjí v noci do 80 %, před vstáváním do 100 % a tím šetří baterii. Pokud vám optimalizované nabíjení nefunguje, přečtěte si tento návod.
- Pokud je vybíjení extrémní, nebo se děje při nečinnosti telefonu, a pokračuje i po výše uvedené radě, pak zkuste restart telefonu. Pokud to nepomůže, sledujte pravidelně spotřebu aplikací v Nastavení – Baterie. V sekci Využití aplikací si přepínejte mezi Zobrazit aktivitu a Zobrazit využití baterie. Můžete tak vysledovat nějakou aplikaci, která na nové verzi systému nefunguje dobře. Může mít v sobě třeba chyby. Řešením je tak zkusit vypnout obnovování aplikace na pozadí nebo její odinstalace, případně její nevyužívání do té doby, než ji vývojáři neaktualizují.
- Takové případy už v minulosti byly! Nejznámější je asi Facebook, který běžel i na pozadí, extrémně hřál telefon a prožíral se baterií jako kyselina.
Pokud chcete nějakou aplikaci zcela ukončit a nikoliv ji pouze uspat, klikněte dvakrát na HomeButton nebo přejeďte prstem nahoru do multitasking okna (u modelů s FaceID) a švihněte problémovou aplikaci nahoru. Stejným způsobem ukončujte zasekané a neodpovídající aplikace.
Vypnutí aktualizací aplikace na pozadí provedete v Nastavení – Obecné – Aktualizace na pozadí.
- Dalším krokem v řešení vysoké spotřeby baterie je kontrola zapnutých funkcí v iPhonu. Dá se toho dělat hodně. Například automatické zapínání režimu nízké spotřeby. Nebo se podívejte na tento návod, jak vypnutím různých funkcí zvýšit výdrž baterie iPhonu.
- Poslední věc kterou můžete udělat je obnovení telefonu do továrního nastavení a jeho opětovného nastavení.
- A pokud nepomůže ani to, pak samozřejmě už jen servis. Možná klekla baterie výrobní vadou, nebo její kapacita už příliš klesla. V nastavení baterie se můžete podívat na orientační Kondici baterie, která udává % maximální kapacity baterky oproti stavu nové baterie. Kondici baterie najdete v Nastavení – Baterie – Kondice baterie.
A to je vše. Jsem si jistý, že u naprosté většiny z vás to bude pouze ten první bod. Dejte telefonu celou noc na nabíječce a WiFi – ráno bude zase čilý jako předtím. U iPadu samozřejmě platí to samé – u něj to jen není tolik poznat díky mnohem větší kapacitě baterie.
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.
Hezky sepsáno. Doplnil bych k uvedení do továrního nastavení ještě to, že někdy je třeba neobnovit zálohu – může obsahovat chybu, která vybíjení způsobila. Pro co nejjistější výsledek je tedy ideální po obnově pouze přihlásit účty a ručně nastavit a stáhnout appky. ?
Díky René za super tip. Je to tak. Já to nikdy naštěstí dělat nemusel, ale občas vídám, že to někomu pomohlo jako poslední možnost 🙂 Díky za čtení webu.