Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Optimalizované nabíjení baterie na iPhonu – co dělat, když nefunguje

David Hořínek 3

Apple v iOS 13 představil novou funkci, kterou jsem vyhlížel už delší dobu. Optimalizované nabíjení si dává za cíl zmírnit dlouhodobou degradaci kapacity baterie v iPhonu. Jak? Třeba během spánku váš telefon nenabíjí celou noc na 100 %. To je skvělé… za předpokladu, že tato funkce ovšem vůbec funguje.

Princip fungování optimalizovaného nabíjení v iOS je ten, že se telefon pomocí strojového učení učí, jak ho používáte. Zapamatuje si, pokud ho nabíjíte v noci, jak často a jak dlouho. Většinu času drží baterii na hodnotě 80 % a teprve chvíli před vaším probuzením se dobije na plných 100 %. Není třeba vytahovat nabíječku. Systém se o to postará sám. Tím šetří baterii, které nesvědčí extrémní hodnoty.

Tato funkce je ve výchozím stavu zapnutá. Pokud ji chcete zapnout nebo vypnout manuálně, stačí navštívit Nastavení – Baterie – Kondice baterie.

Screenshot zobrazující zapínání optimalizovaného nabíjení baterie na iPhonu
Apple vysvětluje v systému, co zapnutí funkce dělá a tím co nejméně degraduje maximální kapacitu baterie

Až potud je vše v pořádku. Problém je v tom, že tato funkce pro mě nikdy nefungovala. Ptal jsem se několika přátel, a optimalizované nabíjení nefungovalo u nikoho.

Jak poznáte, že je funkce aktivní? V grafu nabíjení telefonu uvidíte stálou hodnotu 80 % při delším nabíjení. Navíc telefon zobrazuje na zamčené obrazovce upozornění, že je funkce aktivní. Bohužel (nejen) já jsem ještě tuto funkci aktivní neviděl, proto jsem následující screenshot grafu musel použít z článku od 9to5Mac a Lockscreen přímo od podpory Apple.

Updaty, restarty… nic nepomáhá. Proč to nefunguje tak, jak by mělo? Hlavní možnost jsou dvě a k tomu jsem objevil nečekanou třetí:

  1. iOS většinou potřebuje několik dní až týdnů na pochopení toho, jak telefon každý uživatel používá
  2. Naše používání telefonů je příliš chaotické a telefon není schopen rozpoznat vzorce chování – někdy nabíjíme v noci, někdy ve dne, někdy v autech, nabíjíme jednou za den, pak jednou za dva dny atd. a systém je z toho zmatený
  3. Nejsou aktivovaná všechna lokalizační nastavení!

Polohové služby? Moment, cože?

Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, proč to po několika měsících nefunguje. Odpověď jsem našel až ve výše zmíněném článku podpory u Apple. Nestačí pouze optimalizované nabíjení zapnout. Ale je podmínkou mít aktivní i další funkce týkající se lokalizačních poloh.

Proč je potřebuje? Protože díky nim iPhone pozná, že jste doma nebo v práci a může si dovolit omezit nabíjení. Nepokusí se tak aktivovat tuto funkci, když cestujete a potřebujete maximální výdrž na baterii.

Proč systém nevaruje, že je třeba zapnout i tyto další možnosti? Netuším. Každopádně je třeba mít aktivní 3 nastavení v telefonu:

  • Lokalizační funkci obecně (GPS)
  • Přizpůsobení systému
  • Významná místa

Poslední dvě možnosti naleznete v Nastavení – Soukromí – Polohové služby – Systémové služby.

Nutnost těchto zapnutých nastavení chápu. Na druhou stranu z nich nejsem nadšený. Významná místa a i další GPS služby jsem měl vypnuté aby telefon nezapínal GPS tak často – šetřil jsem tak více baterii.

Vylepšení? Jako u Tesly. Na pevno stanovený limit dobíjení uživatelem.

Elektromobily Tesla umožňují majitelům nastavit ručně pevný limit dobíjení a tím maximálně prodloužit životnost baterie. Většina řidičů tak nastavuje limit na 80 – 90 %, pokud zrovna neplánují výlet na dlouhou trasu. Uvítal bych, kdyby podobná možnost byla v systému alespoň pro pokročilejší uživatele k dispozici. Rád bych si tak nastavil na stálo limit dobíjení 90 % – fajn kompromis.

Screenshot ukazující Tesla aplikaci a možnosti nastavení úrovně dobití baterie

Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..