Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Optimalizované nabíjení baterie na iPhonu – co dělat, když nefunguje

David Hořínek 14

Apple v iOS 13 představil novou funkci, kterou jsem vyhlížel už delší dobu. Optimalizované nabíjení si dává za cíl zmírnit dlouhodobou degradaci kapacity baterie v iPhonu. Jak? Třeba během spánku váš telefon nenabíjí celou noc na 100 %. To je skvělé… za předpokladu, že tato funkce ovšem vůbec funguje.

Princip fungování optimalizovaného nabíjení v iOS je ten, že se telefon pomocí strojového učení učí, jak ho používáte. Zapamatuje si, pokud ho nabíjíte v noci, jak často a jak dlouho. Většinu času drží baterii na hodnotě 80 % a teprve chvíli před vaším probuzením se dobije na plných 100 %. Není třeba vytahovat nabíječku. Systém se o to postará sám. Tím šetří baterii, které nesvědčí extrémní hodnoty.

Tato funkce je ve výchozím stavu zapnutá. Pokud ji chcete zapnout nebo vypnout manuálně, stačí navštívit Nastavení – Baterie – Kondice baterie.

Screenshot zobrazující zapínání optimalizovaného nabíjení baterie na iPhonu
Apple vysvětluje v systému, co zapnutí funkce dělá a tím co nejméně degraduje maximální kapacitu baterie

Až potud je vše v pořádku. Problém je v tom, že tato funkce pro mě nikdy nefungovala. Ptal jsem se několika přátel, a optimalizované nabíjení nefungovalo u nikoho.

Jak poznáte, že je funkce aktivní? V grafu nabíjení telefonu uvidíte stálou hodnotu 80 % při delším nabíjení. Navíc telefon zobrazuje na zamčené obrazovce upozornění, že je funkce aktivní. Bohužel (nejen) já jsem ještě tuto funkci aktivní neviděl, proto jsem následující screenshot grafu musel použít z článku od 9to5Mac a Lockscreen přímo od podpory Apple.

Updaty, restarty… nic nepomáhá. Proč to nefunguje tak, jak by mělo? Hlavní možnost jsou dvě a k tomu jsem objevil nečekanou třetí:

 1. iOS většinou potřebuje několik dní až týdnů na pochopení toho, jak telefon každý uživatel používá
 2. Naše používání telefonů je příliš chaotické a telefon není schopen rozpoznat vzorce chování – někdy nabíjíme v noci, někdy ve dne, někdy v autech, nabíjíme jednou za den, pak jednou za dva dny atd. a systém je z toho zmatený
 3. Nejsou aktivovaná všechna lokalizační nastavení!

Polohové služby? Moment, cože?

Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, proč to po několika měsících nefunguje. Odpověď jsem našel až ve výše zmíněném článku podpory u Apple. Nestačí pouze optimalizované nabíjení zapnout. Ale je podmínkou mít aktivní i další funkce týkající se lokalizačních poloh.

Proč je potřebuje? Protože díky nim iPhone pozná, že jste doma nebo v práci a může si dovolit omezit nabíjení. Nepokusí se tak aktivovat tuto funkci, když cestujete a potřebujete maximální výdrž na baterii.

Proč systém nevaruje, že je třeba zapnout i tyto další možnosti? Netuším. Každopádně je třeba mít aktivní 3 nastavení v telefonu:

 • Lokalizační funkci obecně (GPS)
 • Přizpůsobení systému
 • Významná místa

Poslední dvě možnosti naleznete v Nastavení – Soukromí – Polohové služby – Systémové služby.

Nutnost těchto zapnutých nastavení chápu. Na druhou stranu z nich nejsem nadšený. Významná místa a i další GPS služby jsem měl vypnuté aby telefon nezapínal GPS tak často – šetřil jsem tak více baterii.

Vylepšení? Jako u Tesly. Na pevno stanovený limit dobíjení uživatelem.

Elektromobily Tesla umožňují majitelům nastavit ručně pevný limit dobíjení a tím maximálně prodloužit životnost baterie. Většina řidičů tak nastavuje limit na 80 – 90 %, pokud zrovna neplánují výlet na dlouhou trasu. Uvítal bych, kdyby podobná možnost byla v systému alespoň pro pokročilejší uživatele k dispozici. Rád bych si tak nastavil na stálo limit dobíjení 90 % – fajn kompromis.

Screenshot ukazující Tesla aplikaci a možnosti nastavení úrovně dobití baterie

Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

 1. JČ

  Nastavil jsem vše dle Vašeho článku (polohové služby, přizpůsobení systému, významná místa). Nabíjím s tímto nastavením cca 3 týdny a optimalizované nabíjení se ne a ne aktivovat. Zajímavé.

  • Zdravím, tyhle tři nastavení jsou oficiálně vyžadována přímo v support dokumentu od Apple. Je ale pravda, že v některých případech to vážně trvá dlouho, než se to iPhone naučí. Zvlášť pokud někdo vstává/nabíjí nepravidelně. Zkusil bych tu funkci asi úplně vypnout. Nechat třeba den vypnutou a pak zase zapnout a počkat, jestli se to naučí.

   • JČ

    Předně děkuji za reakci a názor. Nabíjím pravidelně ve stejný čas plus mínus hodina. Nenabíjím přes noc, nikdy jsem tímto způsobem nenabíjel. Ještě nějaký čas to vydržím a uvidíme.

    • JČ

     JČ/ Tak jsem počkal ještě týden a optimalizované nabíjení ne a ne nahodit 🙂 nasdílíte mi Vaše nastavení polohových služeb? Mám mimo těch požadovaných (kvůli optim.nabíjení) vypnuté téměř všechny, protože to nepotřebuji. Děkuji!

   • JČ

    Tak jsem počkal ještě týden a optimalizované nabíjení ne a ne nahodit ? nasdílíte mi Vaše nastavení polohových služeb? Mám mimo těch požadovaných (kvůli optim.nabíjení) vypnuté téměř všechny, protože to nepotřebuji. Děkuji!

    • Rád aktuální nasdílím. Obávám se ale, že to moc nepomůže. Mám totiž zapnuté téměř vše kvůli testování funkcí na blog. 😀

     https://share.icloud.com/photos/08tJ2FQ45NhpUmI3YZf0sZGBA

     Když jsem ale psal ten článek, tak jsem měl zapnuté pouze to, co je vidět v článku výše na tomto screenshotu:

     https://granatovyjablko.cz/wp-content/uploads/2020/02/nastaveni-473×1024.jpg

     Na webu podpory Applu:

     https://support.apple.com/en-us/HT210512

     Apple píše, že kromě zapnutého optimalizovaného nabíjení je třeba mít zapnuté právě pouze následující:

     Optimized charging is designed to engage only in locations where you spend the most time, such as your home and place of work. The feature doesn’t engage when your usage habits are more variable, such as when you travel. Because of this, some location settings must be enabled for Optimized Battery Charging to activate. None of the location information used for this feature is sent to Apple.
     Here are a list of settings that must be enabled:
     Settings > Privacy > Location Services > Location Services.
     Settings > Privacy > Location Services > System Services > System Customization.
     Settings > Privacy > Location Services > System Services > Significant Locations > Significant Locations.

     Podle mě jsou zásadní hlavně ta Významná místa, protože podle toho se iPhone naučí, že doma je doma a nabíjíte ho právě doma. Optimalizované nabíjení se totiž zapíná pouze doma a v práci.

     Pokud tohle vše máte zapnuté, možná bych zkusil k vlastní vizitce přidat konkrétní adresu domova? Ale to by nemělo mít takový vliv.

     • JČ

      Mnohokrát děkuji za vyčerpávající odpověď! Vizitku mám uloženu velmi dlouho. Jinak vše dle Vás i Applu aktivované mám. Nezbývá, než čekat 🙂

 2. JC JC

  Tak optimalizované nabíjení ne a ne nahodit 🙂 nemusí být kompletně zapnuté všechny polohové „kraviny“ aby to fungovalo? Mám aktivované jen ty, které vypichujete ve svém článku. Jirka

  • Klidně zkuste nahodit všechno na nějaký čas, to nemůže uškodit. Ale nutno říct, že tyhle konkrétní požadavky vychází z oficiálního dokumentu Applu, který zmiňuje pouze tyto jako nutné :/ Sám jsem toho jinak měl hodně povypínané a fungovalo to.

   Nutno říct, že relativně dost lidí je neštastných z této funkce, která pro ně nefunguje. Sám jsem teď měnil telefony tak jsem zvědavý, kdy a jestli to zase naběhne. Teď nabíjím relativně dost zmatečně – někdy v noci, někde přes den. Takže nevím, jestli telefon rozpozná nějaký pravidelný čas nabíjení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *