Řekněme si to upřímně. Až do příchodu iPhonu XR a iPhonu 11/11 Pro byla výdrž baterie oproti ostatním telefonům velmi špatná. A pokud jste chtěli vydržet trochu rozumně, znamenalo to pořídit větší Plus model s větší baterií. Až do odchodu Jonyho Ive (hlavní designér Apple) byl zkrátka příliš velký důraz na tenká zařízení a to za cenu mnohem menší baterie.
Teď už je to lepší. Hlavně výše zmíněné modely vydrží během dne mnohem déle. iPhony nabraly na tloušťce, byla jim zvětšena baterie a nové úsporné čipy od Apple dělají divy.
Přesto tu stále zůstává důležitá otázka. Jak snížit spotřebu baterie iPhonu? Jak prodloužit její životnost? A jak maximálně zvýšit výdrž baterie tak, abyste bez problémů přežili celý den? Následuje několik tipů, které vám pomůžou.
Režim nízké spotřeby baterie
iPhone vám režim nízké spotřeby nabídne automaticky při poklesu baterie pod 20 %. Manuálně ho můžete zapnout samozřejmě buď rychle přes kontrolní/ovládací centrum nebo v Nastavení – Baterie – Režim nízké spotřeby.
Kontrolní centrum zobrazíte v iOS 13 přejetím prstu zespodu nahoru i iPhonu 8 a starších. U iPhonu X a novějších přejetím prstu přes hodiny dolů. Pokud Režim nízké spotřeby v kontrolním centru nevidíte, můžete si tlačítko přidat v Natavení – Ovládací centrum – Upravit ovládací prvky a klikněte na plusko u Režimu nízké spotřeby.
Zapnutý režim nízké spotřeby poznáte tak, že ikona baterie zežloutne. Režim funguje tak, že vypne Hey Siri, sníží frekvenci stahování e-mailů, utlumí obnovování aplikací na pozadí, sníží vizuální efekty, začne rychleji zhasínat obrazovku a nebudou se nahrávat nové fotografie do iCloudu.
Pokud chcete nechat režim nízké spotřeby zapínat automaticky při libovolném procentu nabití, klikněte na tento návod
Režim nízké spotřeby baterie zapínejte vždy, když se několik hodin nedostanete k nabíječce a budete několik hodin potřebovat telefon ještě využívat. Nebojte se nechat ho zapnutý. Jakmile iPhone nabijete na 80 %, automaticky se vypne.
Vypněte polohové služby (GPS) pro všechny aplikace, které je nepotřebují
GPS patří mezi největší žrouty baterie na každém telefonu. Polohové služby nechte zapnuté jen pro nejdůležitější aplikace, jako jsou navigace, mapy, fotoaparát apod.
Zapnuté polohové služby zkontrolujete v Nastavení – Soukromí – Polohové služby. U všech aplikací, kde telefon nepotřebuje polohové služby je přepněte na Nikdy. Především u často používaných aplikací jako Facebook, si všimnete velké rozdílu výdrže na baterii. Aplikace, které si nedávno vyžádaly aktuální polohu jsou značené ikonkou šipky.
Pokud v menu polohových služeb sjedete úplně dolů, najdete položku Systémové služby. Zde najdete několik služeb, které využívají GPS relativně často, ale při jejich vypínání musíte být opatrní a zvážit, co potřebujete.
iPhone se například naučí, že na adrese v práci býváte v pondělí až do pátku od 8 do 17 hodin a vypíše vám, jak dlouho budete potřebovat k přesunu autem na dané místo. Vypnutím významných míst se o podobné informace připravíte. Podobně vypnutím Hledání mobilní sítě a Časového pásma si zkomplikujete život, pokud často cestujete do jiných zemí a mezi časovými zónami.
Například vypnutí významných míst způsobí největší úsporu baterie z těchto položek a zároveň také větší soukromí, protože iPhone si o vás pamatuje kde, kdy a jak často se nacházíte. Zároveň ale vypnutím této možnosti přijdete o Optimalizované nabíjení baterie, jak jsem psal již v tomto článku a na to si dejte pozor.
Vypněte obnovování aplikací na pozadí
iPhone stejně jako ostatní systémy umožňuje aplikacím běžet na pozadí. iOS to sice zvládá většinou inteligentně, ale u většiny aplikací nepotřebujete vůbec, aby načítaly svoje data na pozadí. Doporučoval bych nevypínat to opět u navigací a aplikací, u kterých vyžadujete mít neustále aktuální data.
Vypnutí obnovování můžete provést v Nastavení – Obecné – Aktualizace na pozadí.
Neukončujte uspané aplikace
Dvojitým stisknutím tlačítka plochy (home button) nebo přejetím na obrazovce zespodu nahoru zapnete přehled naposledy puštěných aplikací (tzv. App Switcher). Tyto aplikace jsou uchovávány v paměti pro jejich rychlé obnovení a umožňují vám přepínat rychle mezi naposledy použitými aplikacemi. Ostatní aplikace dále v seznamu jsou pouze screenshoty naposledy ukončeného stavu.
Tyto aplikace se dají zcela ukončit i v paměti telefonu švihnutím okna nahoru. Někteří uživatelé ukončují všechny aplikace s dojmem, že tím prodlouží výdrž baterie. Tak to není a potvrdil to i můj nejoblíbenější Apple executive Craig Federighi (hair force one :-). Ve skutečnosti vynuceným ukončením aplikace si pohoršíte, protože aplikace se při příštím spuštění musí načíst zcela od nuly.
Vypněte Hey Siri, pokud ji nepoužíváte
Funkce Hey Siri neustále naslouchá pomocí mikrofonu na váš pokyn, dokud Siri nahlas nevyvoláte. Pokud Siri vůbec nepoužíváte nebo ji používáte pouze po manuálním vyvolání, můžete tuto funkci vypnout. iPhony už dlouhou dobu pro Hey Siri používají pomocný koprocesor, ale jistý vliv na baterii to stále má. Nemluvě o tom, že někomu se prostě nemusí líbit, že telefon neustále poslouchá. 🙂
Hey Siri můžete vypnout v Nastavení – Siri a hledání – Čekat na vyslovení „Hey Siri“
Vypněte pěkné animace
V Nastavení – Zpřístupnění – Pohyb – Omezit pohyb můžete zapnout funkci, která omezí speciální animace, především při přepínání a spouštění aplikací. Pocitově se také zrychlí odezva systému, protože se animace zkrátí.
U iPhonů s OLED displejem používejte tmavý režim a černé pozadí
U iPhonu X/XS/11 Pro v Nastavení – Zobrazení a Jas – Vzhled zapněte Tmavý vzhled nebo automatickou změnu na tmavý vzhled v noci. Prospějete svým očím a zároveň u OLED displejů snížíte spotřebu samotného displeje, protože kvůli černé barvě nemusí zapínat jednotlivé pixely.
Snižte chemické opotřebení baterie u iPhonu na minimum
Používejte kvalitní značkové nabíječky a nechte zapnutou funkci Optimalizované nabíjení baterie. O této funkci jsem se rozepsal více v tomto článku, odkážu vás tedy na něj.
Díky této funkci prodloužíte dobu nutnou k servisní výměně baterie. Jakmile chemická kapacita baterie klesne pod přijatelnou mez, telefon vydrží méně a začne se nečekaně vypínat.
Používejte selský rozum
Výše jste našli moje hlavní typy pro ušetření baterie na iPhonu. Dá se udělat ještě pár věcí navíc, na které vám ale stačí selský rozum.
- Kde to půjde, používejte Wi-Fi místo mobilních dat
- Zkraťte interval zamykání iPhonu
- V Nastavení – Hesla a účty – Vyzvedávání dat nastavte delší intervaly vyzvedávání intervalů nebo je přepněte na Push
- Pokud se pohybujete v zóně s velmi nestálým a slabým mobilním signálem (např. v letadle nebo v divočině) zapněte letový režim
- Wi-Fi a Bluetooth nemá smysl většinou vypínat. Nespotřebovávají příliš energie. Přes ovládací centrum je navíc nastálo nevypnete. Kvůli tomu musíte do Nastavení – Wi-Fi/Bluetooth
- Nechte zapnutý automatický jas a nenastavujte ho ručně na maximum
Snad vám tento návod pomohl. Pokud máte další dotazy, neváhejte napsat.
Zajímá vás další tip? Nastavte si pomocí zkratek automatické nastavení režimu nízké spotřeby baterie. Článek najdete zde.
Úvodní fotku k článku pořídil server iFixit v jejich článku výměnu baterie iPhonu X.
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.
[…] Automatické zapnutí šetření baterie se hodí v případech, kdy jste dlouho bez nabíječky. Pokud hledáte návod, jak prodloužit výdrž baterie iPhonu nastálo, najdete článek zde. […]
[…] Jak prodloužit výdrž baterie iPhonu […]
[…] Dalším krokem v řešení vysoké spotřeby baterie je kontrola zapnutých funkcí v iPhonu. Dá se toho dělat hodně. Například automatické zapínání režimu nízké spotřeby. Nebo se podívejte na tento návod, jak vypnutím různých funkcí zvýšit výdrž baterii iPhonu. […]