Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Klávesové zkratky MacOS – 1. díl návodu

Honza Kalabus 1

Není to tak dávno, kdy se vyskytla možnost přestoupit v rámci firemních politik z DELL Latitude 7300 na MacBook Air. Rozhodování asi nebylo tak těžké, a tak jsem rozšířil sbírku aktivních Apple zařízení v domácnosti.

V rámci instalace a provázání jednotlivých zařízení pomocí iCloud nebyl nejmenší problém. Problém nastal v uživatelsky nepříznivému prostředí uživatele Windows kvůli klávesovým zkratkám využívaných denně k jednoduché práci – psaní mailů, tvoření tabulek, vyhledávání v systému, tvoření cenových nabídek.

Pojďme se podívat na základní klávesové zkratky v MacOS, které vám neskutečně usnadní život.

Spotlight – jednoduché, ale přitom mocné

(Command + Space)

Co je vlastně Spotlight? Nejlepší kamarád obyčejného uživatele, který nemá nejmenší tušení, jaký soubor kam uložil, potřebuje něco rychle spočítat a spoustu dalšího. Spotlight je za mě next generation vyhledávání ve Vašem počítači.

V porovnání s Windows „Hledat“, kde Windows umožňuje vyhledávat pouze soubory nebo aplikace, Vám Spotlight umožní vyhledávat i v aplikacích. Mnou nejčastěji využívané zkratky v rámci Spotlight:

  • email adresa@domena.cz“ – Pokud máte spárovanou schránku v aplikaci Mail od Apple je možné vyhledávání nejen podle adresáta ale i jednotlivých slov, která mail obsahuje.
  • 5+5″ – Kalkulačka, která chápe styl postupného zadávání. trojčlenka nebyla nikdy jednodušší.
  • „110 kw na hp“ – Převod mezi jednotkami.
  • „produktovy_cenik.pdf“ – Vyhledávání souborů/aplikací.
  • „Převzetí auta“ – vyhledávání v kalendáři

ProTip – s oknem spotlightu můžete hýbat. Pokud tedy potřebujete něco počítat a vidět na dokument, stačí prostě spotlight chytnout a posunout do strany.

O dalším použití Spotlightu se rozepsal David v článku zde.

Rychlé zamknutí MacOS

(Control + Command + Q)

Ve Windows šlo vždy o jednodušší Windows + L(ock). V práci se nám poslední dobou vyskytuje čím dál více zaměstnanců, kteří nechají notebooky volně otevřené v zasedačkách. Je to trochu paranoia, že by měl někdo zájem ukrást data z nezamčeného notebooku, na patře přístupném pouze zaměstnancům a jejich návštěvám.

V práci se nám ale rozmohl nešvar, že na nezamknuté notebooky instalujeme Husu s firemními memes. 10/10 zaměstnanců doporučuje. Možná i šéfa bavíte.

PrintScreen – Zkratky k vykloubení prstů

(Shift + (Control) + Command + 3,4,5)

Zatímco u Windows se pro PrintScreen plochy vymyslelo samostatné tlačítko nebo kombinace relativně dostupných tlačítek pro zkopírování vybrané části obrazovky do schránky (Windows + Shift + S) u Applu jde vždy o kombinace 3-4 kláves.

  • Shift + Command + 3 – Screen plochy, pokud využíváte vícero monitorů udělá screen z obou a narozdíl od Windows je rozdělí do dvou samostatných obrázků. Výhodou je, že umožní tento screen upravit. Nevýhodou, že pouze z hlavní plochy.
  • Shift + Control + Command + 3 – Screen plochy společně s přidáním do clipboardu. Bohužel nefunguje na zkopírování právě aktivní plochy, ale pouze hlavní plochy.
  • Shift + Command + 4 – Klávesová zkratka sloužící pro uložení vybrané části obrazovky.
  • Shift + Control + Command + 4 – Screen určité části monitoru a uložení do clipboardu.
  • Shift + Command + 5 – Mnou asi nejvyužívanější kombinace. Možnost vybrat jak se má zachovat screen obrazovky a to včetně možnosti natáčení.
    • Zachytit celou obrazovku – Pokud využíváte více monitorů, lze vybrat který má zachytit.
    • Zachytit vybrané okno – Proč vybírat oblast, když můžete zachytit celé okno.
    • Zachytit vybranou část – Výběr části obrazovky. Narozdíl od vybírání oblasti pomocí klávesové zkratky Shift + Command + 4 je zde defaultně vybraná část pro zachycení oblasti a Vy si jen za pomoci kurzoru určujete, jak velká má oblast být.

Kopírování bez formátu – another fingerbreaker

(Shift + Alt + Command + V)

Obecně vzato vůči ostatním klávesovým zkratkám na MacOS to není nijak neobvyklé, nicméně Windows je zde opět o jednu klávesu blíže ke komfortu uživatelů (Control + Shift + V).

Rychlý náhled – co víc?

(Space)

V rámci Windows dle mé uživatelské zkušenosti žádná podobná funkce nebyla. Soubory, obrázky nebo hudbu jste museli otevřít přímo v nějaké aplikaci. Apple tohle vyřešil trochu kontroverzněji. Pokud jste ve složce na jakémkoliv dokumentu, hudebním souboru nebo třeba Word a stisknete klávesu Space zobrazí se Vám náhled, případně se spustí daný hudební nebo video soubor.

Ve změti chaosu ve složce Stahování, jde přesně o ten nástroj, který vyhledávání jednoho konkrétního souboru z minulého roku je v daný okamžik vysvobození. Jeho hlavní výhodou je, že pokud se v rámci složky přesunete na další soubor automaticky se objeví jeho náhled a po dohledání daného souboru Vám nabídne otevřít soubor ve výchozím programu.

Toto je pouze první díl řady návodů na skvělé zkratky v MacOS. Příště se můžete těšit spoustu dalších tipů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *