Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Macbook Air a Macbook Pro 13″ s Apple čipem M1

David Hořínek 2

Recenzenti a uživatelé již měli dost času strávit s novými Apple počítači s M1 čipem. Díky tomu víme vše – výkon, hlučnost, baterii, teplotu. Dodržel Apple svoje sliby?

Je to něco přes týden, co můj průvodce výběrem Apple Macbooku pozbyl platnosti. Čekal jsem na reálné výsledky nových počítačů, i když jsem tušil jak to asi dopadne. Článek bude třeba překopat! Nový křemík od Applu, čip M1, nabízí naprosto skvělé vlastnosti. A pro většinu uživatelů není o čem přemýšlet. Macbooky s Intelem přestali přes noc dávat smysl.

Výkon, výkon, výkon!

Apple nyní ve svém ekosystému neovládá pouze software. Ale k vlastnímu operačnímu operačnímu systému přidal i vlastní čipy, které nahrazují procesory od Intelu. Systém na čipu (SoC) M1 na architektuře ARM v sobě kombinuje několik důležitých součástek – třeba procesor, grafiku, operační paměť RAM, řadič vstupu/výstupu. To znamená především vyšší efektivitu – jednotlivé moduly mají k sobě blíž a jsou lépe navrženy. Třeba operační paměť je nyní sdílená s procesorem i grafickou částí.

Techničtější detaily k M1 čipu se můžete dočíst v tomto článku.

Co to všechno znamená pro normálního uživatele?

  • Mac se nyní probouzí prakticky okamžitě – stejně jako to znáte z iPhonu nebo iPadu
Craig naladí náladu před instantním zapnutím Macbooku Air
  • SSD disk je díky integrovanému I/O řadiči dvakrát rychlejší – u Macbooku Air je rychlost čtení/zápisu 1500-2000 MB/s, Macbook Pro se pohybuje dokonce na hodnotách 2300 MB/s (pro srovnání můj Air 2017 má rychlost zápisu 700 MB/s a čtení 1300 MB/s). To znamená další zrychlení kopírování a přesouvání souborů a instantní odezvu systému
  • Macbook Air a Pro mají identický čip – rozdílem je aktivní vzduchové chlazení u modelu Pro. To znamená, že jsou krátkodobě stejně výkonné, ale dlouhodobě model Pro dokáže plné zatížení vydržet mnohem, mnohem déle… Třeba při delším renderování 4K videa atp.
  • Znáte poskakování ikon při spouštění aplikací na Intel procesoru? To je věc minulosti. Nyní se aplikace spouštějí extrémně rychle:
https://twitter.com/panzer/status/1328702679074312192
  • Čip M1 je obecně minimálně 2x rychlejší. Při specializovaných výpočtech využívající hardwarovou akceleraci je to ale všechno ještě lepší. Video ve Final Cut Pro nebo iMovie vyrenderuje stejně rychle (a někdy i rychleji!) než Macbook Pro 16 palců s dedikovanou grafickou kartou a 8 jádrovým procesorem! V mnoha úlohách je M1 čip rychlejší než všechny předchozí Apple Macbooky a dokonce se dotahuje na desktopové stroje jako je Mac Pro nebo iMac Pro.
  • Notebook za 999 dolarů zvládne některé věci rychleji než Mac Pro za 5000 dolarů
  • Pokud jste začínající tvůrce videí, pak si v dnešní době můžete koupit Macbook Air a stříhat na něm 4K 60FPS 10bit HDR video z iPhonu 12 Pro bez jakéhokoliv zpomalení nebo problémů! To by v minulosti nebylo možné.
  • Přečtěte si článek na Techcrunch (anglicky), kde najdete mnohem více údajů a grafů z širokého spektra testů.

Ticho a chlad

M1 je 10W čip. „Úsporné“ Intel procesory mají TDP (navržený tepelný výkon) 15-25W. U výkonných notebooků je to klidně kolem 50W. Jak už jsme si ale ukázali, M1 v Macbooku Air za 30 tisíc drtí i velmi výkonné Intel procesory v Apple Macbooku Pro 16″ za 100 000 Kč… Nemluvě o většíně procesorech u konkurence.

Spotřeba M1 čipu

10W čip a úsporná ARM architektura neznamená pouze nižší spotřebu. Znamená také mnohem nižší teploty. Topící Intel procesory žerou baterii a generované teplo nestíhaly větráčky odvádět z počítače ven. Takže jste na Macbooku sotva mohli nechat položenou ruku a přes hučící větrák nebylo nic slyšet. Udělat pasivně chlazený Macbook skončilo špatným Macbookem 12″, který se vyráběl pouze v letech 2015 – 2019 s velmi pomalým 1,2 GHz Intel Core m3 procesorem.

Článek shrnující event o M1 čipech čtěte zde.

Teď je Macbook Air nejen pasivně chlazený bez větráčku, ale zároveň je velmi výkonný! Počítač nemá žádný větrák a přesto jeho hliníkové tělo nepřesáhne na povrchu 40°C. Stále nezapomínejte na to, že rychlostí je na tom jako dražší Macbook Pro.

Mac Mini a Macbook Pro větrák mají. Úžasné je ale to, že ho skoro nepotřebují. Díky efektivitě čipu se často vůbec nezapne. A nebo běží tak potichu, že musíte nalepit ucho na počítač, abyste zjistili není náhodou rozbitý a funguje. 🙂 Větrák se zapíná až po mnoha minutách těžké zátěže. A i tak běží na velmi nízké otáčky a je stále potichu. To platí i u nového Macu mini s M1 čipem.

Chladný a tichý Macbook? Už jsem si myslel, že se za svého života nedočkám. Paráda. Můj aktuální Air se rozfučí i při video hovoru a při instalaci aktualizace systému mám pocit, že odletí do vesmíru. A když už jsme u toho vesmíru…

Výdrž na baterii z jiného světa

Apple slibuje 18 hodin videa na Macbooku Air a až 20 hodin videa na Macbooku Pro. To jsou prakticky dvojnásobné hodnoty předchozí generace!

Něco takového se mohlo stát jen přechodem na jinou architekturu s využitím vysoce optimalizovaných čipů. Tohle zvládne pouze naprostá integrace hardware a software.

A jaké jsou reálné zkušenosti?

Nejznámější tech Youtuber MKBHD notebook nabil na 100 % při nastavování systému. Pak ho přerušovaně používal 4 dny a zbývalo mu ještě 17 % baterie. Nebo používal Safari hodinu a půl a ze 100 % mu za tu dobu ubyly jen 4 %!

Matthew Panzarino z TechCrunch testoval nové Macy. A pokud mám z jeho článku vypíchnout nějaké údaje ohledně baterie, tak při naskriptovaném procházení webu s videem zvládl Macbook Pro s M1 čipem 16 hodin a 28 minut. Ten samý notebook s Intelem zvládl o 3 hodiny méně. To samo o sobě je obrovský nárůst.

A co přehrávání 4K 60fps videa na 50 % jasu displeje? Kdybyste chtěli třeba maraton Netflixu:

  • Macbook Air M1 čip 18 hodin
  • Macbook Pro 13″ M1 čip 20 hodin
  • Macbook Pro 13″ 2019 Intel čip 6 hodin 40 minut
  • Macbook Pro 16″ 2019 Intel čip 8 hodin 8 minut

To asi nemá smysl ani komentovat. Tohle není ani férový souboj.

Pokud si pořídíte Mac s novým M1 čipem, pak kromě rychlosti a ticha dostanete také nesrovnatelně vyšší výdrž na baterii.

Macbook Air nebo Macbook Pro 13″ s M1 čipem

Pokud se rozhodujete mezi těmito dvěma stroji tak je třeba říct, že výkonem jsou na tom velmi podobně. Jediný rozdíl je aktivní chlazení u modelu Pro. Takže Pro využijete pouze pokud potřebujete notebook vystavit nejvyššímu zatížení v desítkách minut.

Normální člověk ale zvolí Pro pokud chce jasnější displej (500 vs 400 nitů), větší baterii (20 vs 18 hodin), touchbar, mikrofony a reproduktory „studiové“ kvality.

Ostatní informace a zajímavosti

  • Jak jsou na tom hry? Jedná se pořád o integrované grafiky. Jsou lepší než alternativy od Intelu, ale samozřejmě nečekejte zázraky jako u samostatných grafik. Pokud vás zajímají konkrétní výsledky v některých hrách, podívejte se na toto téma na Redditu nebo na tuto tabulku výkonů na Google Sheets.
  • Aplikace z iPhonu nebo iPadu lze na Macu s M1 čipem bez problémů spustit. Většinou ale běží pouze v neměnitelném oknu. Pro lepší kompatibilitu musí vývojáři použít projekt Catalyst nebo ještě lépe postavit nativní aplikaci. Na lepší podporu si musíme ještě počkat.
  • Apple u M1 čipu neuvádí frekvenci. Protože narozdíl od Intelu není až tak důležitá. Ale vypadá to, že procesor běží maximálně na 3,2 GHz.
  • Aplikace, které nejsou dělané pro M1 nativně běží pod Rosettou 2 (překladač z x86 na arm64) velmi dobře. Často dokonce rychleji než samotné původní aplikace. Až takovou rezervu výkonu M1 má.
  • Předchozí generace počítačů, které aktuální nahrazují, měly vždy pouze 2 porty. Takže nemáme najednou o 2 porty méně. I tak se ale někteří profesionálové můžou cítit omezování. Nedivím se. Chtělo by to aspoň 4.
  • Webkamera má stále 720p rozlišení. Obraz je ale lepší díky ISP (image signal processing), zkrátka zpracování obrazu díky novému M1 čipu, který nový ISP obsahuje. Dole porovnání od Johna Grubera.
Facetime Intel vs M1 čip

Závěr

Pár lidí bylo nespokojeno s tím, že Apple počítač s M1 čipem jde nakonfigurovat „pouze“ s 16 GB RAM a 2 TB SSD. Důležité je myslet na to, že M1 modely nahrazují nejlevnější Intelové Apple počítače, které vždycky šlo konfigurovat na to samé číslo operační paměti a místa na disku. Jedná se tedy o „low-end“.

Ano. Low-end je divné slovo k použití u čipu, který je neuvěřitelně rychlý, tichý a netopí. Low-end nahrazující high-end předchozí generace.

Můžete se na to taky dívat trochu jinak – M1 je první generace Apple čipu. Od ní to bude jen a jen lepší. Nemluvě o „M1X“, výkonnější verzi, která bude v dražší verzi Macbooku Pro 13″. Macbooku Pro 16″, iMacu a iMacu Pro.

Apple se zkrátka překonal. Konečně můžu mít Macbook, který nevypálí díru do kalhot od rozpáleného hliníku a s kterým jde dělat velkou videokonferenci bez hučících větráků. Počítač, který se probouzí hned, spouští aplikace hned a vydrží velmi dlouho na baterku.

Člověk by si skoro myslel, že z Macbooku se stal iPad. 🙂 Tohle se stane, když navrhujete dohromady hardware a software.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *