Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Průvodce výběrem Apple Macbooku – který koupit?

David Hořínek 6

Který Apple Macbook koupit? Cenově se pohybují od 30 do 180 tisíc v plné výbavě. Rozhodnutí není jednoduché. Proto jsem sepsal tohoto přehledného průvodce.

Ještě před pár lety bych nákup Macbooku nedoporučoval. Butterfly klávesnice byly zdrojem mnoha problémů. Naštěstí jsou už pryč a navíc Apple nyní vydal nové počítače s vlastními M1 čipy. Tím se zvětšil výkon, poklesla spotřeba a také generované teplo a hluk.

Pro nenáročného uživatele tak nebyla lepší doba k zakoupení nového Macbooku.

Aktualizace článku: 25. listopadu, přepsáno na nové M1 Macbooky

Při nakupování nového stroje je vždy nejdůležitější jednat věc. Zeptejte se sami sebe, na co budete nový počítač využívat.

Budete koukat na videa přes YouTube nebo Netflix, číst Twitter, prohlížet webové stránky a odpovídat na e-maily? Nejspíš vám bude stačit i základní iPad s klávesnicí.

Který Macbook koupit – rychle a ve zkratce

Plánujete pracovní stroj pro administrativu, kde vaší každodenní činností budou tabulky, aplikace nedostupné na iPadu a vyžadujete maximální přenositelnost spolu s nejlepší výdrží na baterii? Macbook Air bude váš velký kamarád.

Je vaší pracovní náplní editace fotek, kompilace kódu, střih videa nebo velké množství náročných aplikací? Zároveň ale potřebujete příjemnost přenositelnost? Třináctipalcový Macbook Pro se zastane tohoto úkolu se ctí.

Stříháte videa, pracujete ve 3D programech, pracujete na několika velkých monitorech a potřebujete výkon bez kompromisů? Nedívejte se nikam jinam, než na velkého bratříčka – Macbook Pro 16 palců.

Prakticky jsem vám odpověděl už v prvních 4 odstavcích. Ale s tak rychlou odpovědí se samozřejmě neuspokojíme. Pojďme si to probrat trošku víc do detailu. Nákup nového Macbooku totiž není levná záležitost. Výkonem seženete silnější stroje (pokud nepočítáme M1 čip). Cenovkou samozřejmě i levnější. Na druhou stranu vám to Macbook vrátí vysokou spolehlivostí a pomalejším klesáním prodejní ceny než Windows počítače.

Macbook Pro 16″ – maximální výkon bez kompromisů

Apple Macbook Pro 16″

S dovolením začnu modelem od konce – to je totiž v tomto případě nejsnazší. Šestnáctipalcový Macbook Pro je to nejsilnější, co Apple v přenosném segmentu aktuálně nabízí. Pokud ve vašem případě patří přísloví „Čas jsou peníze„, pak každá ušetřená minuta při renderingu videa (nebo jiných činnostech) se zaplatí sama díky vyššímu výkonu.

Velký displej si vyžádal velké tělo a proto se při jeho přenášení se trochu pronesete. 2kg váhy při procházení městem jsou znát. Ještě donedávna jsem vlastnil staršího bratříčka z roku 2012, který vážil téměř stejně, a při delších pochůzkách jsem ten notebook proklínal (do tašky totiž přihodíte ještě i nabíječku, sešity a další věci a nakonec nosíte 5kg).

Macbook Pro 16″ 2019, Macbook Pro 15,4″ 2018 a Macbook Pro 15,4″ 2015
Rozměry Macbooku Pro 2019 16″

Apple od klasického formátu 15,4 palců přešel na 16 palců zmenšením okrajů displeje a mírným zvětšením těla. Díky tomu se dočkáte plnohodnotné, spolehlivé klávesnice s vyšším zdvihem, maximální baterie povolené pro lety v USA – 100Wh/8790 mAh. Notebook mnohem lépe chladí než předchozí model, 3 mikrofony zvládají kvalitnější záznam zvuku a nově přepracované reproduktory (kterých je 6) mají skvělý zvuk s větším rozsahem a hlubšími basy.

Macbook Pro 16″ začíná na 70 tisících. To je samozřejmě vysoká cena. Co za to dostanete? 6 jádrový procesor Intel Core i7 9. generace 2,6GHz, 16GB DDR4 RAM, 512 GB SSD disk, AMD Radeon Pro 5300M se 4 GB video paměti a 4 Thunderbolt 3 (USB-C) porty. 8 jádrový Intel Core i9 začíná o 13 tisíc výš.

Nabízené základní konfigurace většího Macbooku Pro

Pokud si vybíráte tento stroj, nejspíš vám nemusím vysvětlovat za co si připlatit. Profesionální uživatelé ví co potřebuji a každý má specifické potřeby. Paměti RAM můžete konfigurovat až do 64GB a SSD disk do obrovských 8TB. Také si za to ale slušně zaplatíte a všechny komponenty u Apple notebooků jsou připájené na základní desce. Upgrade tak do budoucna není možný – vybírejte pečlivě!

Displej samotný nabízí nativní rozlišení 3072×1920 (226 pixelů na palec) a jedná se o IPS panel podsvícený technologií LED. Podsvícení zvládne slušných 500 nitů. Standardem je touch-id senzor pro odemykání počítače otiskem prstu a pro platby přes Apple Pay. Na obrovském touchpadu s podporou multi-touch gest se pracuje skvěle. Jedna věc je opravdu impozantní – k Macbooku zvládnete připojit další dva externí 6K displeje (třeba Pro Display XDR :-)), nebo čtyři 4K displeje! Výdrž baterie očekávejte dle použití – standardních je 10 hodin při lehčí práci. Jen ta prokletá webka má pořád mizerných 720p a kvalitu lepší brambory, jako u všech ostatních Macbooků.

Doporučení k modelu Pro 16″

Nový Pro si kupujte, pokud potřebujete přenositelný výkon, a nechcete mít čistě pracovní stanici, jako je například iMac Pro nebo Mac Pro. Vždy ho můžete donést domů a připojit k až 4 monitorům. Upgrady jsou drahé, ale doporučuji u každého modelu přidat silnější grafiku. U nižší konfigurace za příplatek 3000 Kč dostanete místo AMD Radeon Pro 5300M se 4 GB paměti rychlejší model AMD Radeon Pro 5500M 4GB, který je dle benchmarků o cca 23 % rychlejší. U vyššího modelu za stejně vysoký příplatek dostanete u modelu 5500M o 4 GB paměti více – celkem tedy 8 GB, které se budou hodit u aplikací, které jsou akcelerovány grafickou kartou.

Pokud si můžete dovolit čekat, pak počkejte. Během 2021 Apple představí také silnější čip „M1X“, který bude výrazně silnější než M1 a bude ve výkonných Apple počítačích. Pak se teprve ukáže, jestli se Intel ještě vůbec někdy vyplatí.

Macbook Air – skvělá přenositelnost, výdrž na baterii a cena

Apple Macbook Air 2020 s M1 čipem

Skočme teď na druhou stranu barikády k nejlevnějšímu Macbooku v nabídce. Macbook Air je pojem už od roku 2008, kdy Steve Jobs v mé oblíbené prezentaci vytáhl nejtenčí notebook na světě z poštovní obálky. 🙂

Steve Jobs představuje revoluční Macbook Air a předběhl konkurenci na mnoho let dopředu

Od té doby se stal Air pojmem a vždycky jsem ho mohl doporučit každému, kdo chtěl vstoupit do Apple eko-systému. Před několika lety ale Air už zaostával výbavou i vzhledem. Konkurence ho dohnala. To se změnilo roku 2018, kdy Apple představil Air s Retina displejem. K nemilosti zákazníků ale zvýšil jeho cenu a měl nespolehlivou butterfly klávesnici.

Oboje už dnes neplatí. Nejprve byl představen nový Air pro rok 2020, ten setkal se s velkým úspěchem. V listopadu 2020 byl ale představený Macbook Air s M1 čipem.

Rozměry Apple Macbooku Air 2020 s Intel / M1 procesorem

M1 čip je náhradou procesorů od Intelu. Apple nyní integruje kompletně hardware i software a může je skvěle dohromady optimalizovat. M1 čip přináší velké zvýšení výdrže na baterii na maximálních 18 hodin při prohlížení videa! To je o celých 7 hodin více než u Intel procesorů! Neuvěřitelný nárůst. Macbook Air je pasivně chlazený – přestože je 10W M1 čip velmi výkonný tak vůbec netopí. Konec pálení v klíně při práci. A bonusem navíc je absolutní ticho.

Macbook Air se s Intel procesorem už vůbec neprodává. Cena začíná na 29 990 Kč za Air s M1 čipem, který má 8 jádrový procesor, 7 jádrovou grafiku, 16 jádrový neural engine (pro výpočty pomocí strojového učení), 8 GB operační paměti a 256 GB místa na rychlém SSD disku. Samozřejmostí je opět výborný a velký touchpad, nová klávesnice Magic keyboard, a čtečka otisku prstů TouchID. Pro konektivitu jsou k dispozici dva Thunderbolt 3 (USB-C) porty. Displej IPS s podsvícením LED o velikosti 13,3″ nabízí rozlišení 2560×1600 (227 pixelů na palec). Oproti velkému Pro se zde pohybujeme s váhou u příjemných 1,3 kg (pro zajímavost – to je hmotnost nového iPadu Pro s Magic klávesnicí).

Příplatek 8 tisíc Kč vám přinese o jedno grafické jádro víc a 512 GB SSD disk. 1 jádro GPU navíc znamená minimální rozdíl, asi 5 % výkonu. Takže bych spíš doporučil začít u základní verze a k ní přidat 256 GB navíc, čímž ušetříte 2 tisíce Kč oproti dražšímu modelu.

Pokud vás zajímají nějaká konkrétní čísla výkonu k Macbooku Air, přečtěte si článek k představení nových počítačů nebo technická data k M1 čipů nebo článek o Macbooku Air a Pro s novým M1 čipem.

Zcela upřímně – cílová skupina Airu nic z tohoto technického výčtu vědět nemusí. Zásadní je to, že již základní model s nejnižší cenou bude bohatě stačit většině lidí. Dobře se na něm budou dělat tabulky, e-maily, pracovat s aplikacemi… zvládne jakoukoliv obyčejnou činnost, a pokud budete potřebovat upravit fotky

České ceny Macbooku Air s M1 čipem

Doporučení k modelu Macbook Air

Air je skvělý univerzál, který nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Bohužel pouhé dva porty USB-C trochu omezují použitelnost, a nevyhnete se pořízení nějakého rozbočovače do USB-C. Pokud to finance umožňují, doporučil bych pro zajištění budoucí použitelnosti upgrade na 16 GB RAM za 6 000 Kč.

Důležité je také poznamenat, že ze začátku prodeje nepůjde na nové Macbooky s M1 čipem nainstalovat Windows. Přechod na ARM architekturu jistí Rosetta 2, která překládá aplikace pro Intel a 90 % aplikací by mělo fungovat bez problémů. Specifické aplikace ale nemusí fungovat a pokud jste profesionál, který k práci vyžaduje konkrétní aplikace, nejprve si zjistěte podporu pro čip M1.

Macbook Pro 13″ – téměř zbytečný model

Macbook Pro 13″ – zlatá střední cesta?

Menší bráška velkého Pro je aktuálně ve zvláštní pozici. Prodávají se aktuálně dva modely. Levnější s M1 čipem a dražší s Intelem a 4 USB-C porty. Vyšší modely používají Intel 10. generace. Nižší modely mají M1 čip, který je v mnoha úkonech rychlejší než Intel, ale zase má pouhé 2 připojovací porty a podpora jednoho 6K 60fps monitoru může někoho omezovat.

1,4 kg váhy vám přinese 13,3″ IPS displej s LED podsvícením a dostatečným rozlišením 2560 × 1600 (227 pixelů na palec, jako u většího modelu). Pouhých 100 g oproti Airu vám přinese aktivní vzduchové chlazení a díky tomu dokáže notebook udržet vyšší výkon po mnohem delší dobu narozdíl od pasivně chlazeného Airu. 600 g dolů oproti velkému Pro znamená velmi příjemnou úsporu váhy.

Rozměry Macbooku Pro 13″ s Intel a M1 čipem

Co se týče nabídky, ta je trochu složitější. Apple sice na stránce nabízí 4 různé modely, ale ve skutečnosti jsou pouze dva. Levnější varianta za 38 990 Kč nabízí 8 jádrové čipy M1, 8 GB RAM a 256 GB velký disk. Druhý v pořadí je tentýž notebook za 44 990 Kč, pouze s větším 512 GB diskem.

Změnu najdeme až u třetí varianty, která za už vysokých 58 990 Kč nabídne procesory Intel Core i5 10. generace 2,0 GHz, které nabídnou vyšší kompatibilitu s Windows a některými programy na Macu, dokud nebudou všechny podporovat M1 čip. Na druhou stranu negativní stránka Intel procesorů je ve vyšší spotřebě, nižší výdrží na baterii, vyšší hlučnosti a teplotě. V základu je ale rovnou 16 GB paměti RAM a 512 GB SSD disk. Čtvrtá varianta je to samé v bledě modrém – 64 990 Kč a rovnou 1 TB paměti. U strojů s Intelem je příjemná změna ze 2 na 4 porty Thunderbolt 3 / USB-C. To může být pro některé uživatele zásadní.

Dle mého mohl Apple kvůli lepší přehlednosti nabídky nabízet pouze polovinu variant – „nižší“ model s procesorem M1 a „vyšší“ s Intelem. Podívejte se sami:

Doporučení k Macbooku Pro 13″

Dnešní Macbook Air a Macbook Pro jsou výkonem prakticky totožné. Mají stejný čip. Model Pro si chcete koupit, pokud vyžadujete následující:

  • aktivní vzduchové chlazení – udrží vyšší výkon (třeba při stříhání 4K videa) mnohem déle
  • TouchBar – nahrazuje funkční klávesy displejem s variabilním zobrazením (ne každému to ale vyhovuje)
  • lepší displej – Air i Pro podporují barevný gamut P3 s vyšším rozsahem, ale model Pro má vyšší jas – 500 vs. 400 nitů
  • lepší reproduktory a mikrofony – „studiová“ kvalita těchto komponent znamená výrazný skok ve kvalitě zvuku

M1 čip poráží dokonce i Intel procesory ve větším Macbooku Pro 16″. Přesto sáhněte po Intelu pokud vyžadujete vyšší kompatibilitu programů nebo potřebujete používat Windows. M1 čip ale skoro ve všech vlastnostech uvedených výše poráží Intel.

Pár věcí, které byste ještě měli vědět

  • Macbook nejvíc oceníte, pokud vlastníte také iPhone – synchronizace s telefonem dostává notebook na jinou úroveň zážitku (sdílená schránka, iCloud, fotografie, sdílené iMessage a SMS, hesla atd.)
  • Každý nový Macbook má již nainstalovaný macOS Big Sur – na M1 Macbooku není downgrade na nižší verzi možný
  • Přes utilitu BootCamp lze nainstalovat operační systém Windows pouze na Intel procesorech – vhodné pro ty uživatele, kteří potřebují nutně aplikace dostupné pouze pro tento systém. Počítejte ale s tím, že vám to zabere pár desítek GB na disku a navíc výdrž baterie a chlazení je při spuštění Windows na mnohem horší úrovni než v MacOS. O nemožnosti instalace Windows čtěte v tomto článku.
  • Apple má obchod pro školství. Pokud jste student nebo učitel, můžete ušetřit několik tisíc na každém stroji a dokonce i na iPadech

Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Poděkování Nugimu za úvodní fotku k článku :-).

  1. Radek Radek

    Za mne nejlepší verze je Air 16GB RAM, i5 4jádro, cena 36500. Rozhodoval jsem se mezi tímto a základním Pro 2020, omezil jsem Touch Bar, ale stroj úplně super.

    • Díky za příspěvek Radku. Souhlasím, že nabízí asi nejlepší poměr cena/výkon. Můžu se zeptat, na co ho primárně budeš používat? Třeba to ulehčí rozhodování dalším lidem 🙂

  2. Ďakujem za skvelý článok, rád by som si vybral Macbook Pro, ale teraz by som rád vedel, či ísť do toho najlacnejšieho s 8GB pamäte alebo už do 16GB. Chcel by som pracovať s RAW vo Photoshope a sem tam 4K videa.

    • Díky za pochvalu, ta vždycky potěší. Pokud se bude pracovat s RAW a 4K videem, určitě bych doporučil do budoucna 16GB RAM. V dnešní době, kdy jsou paměti připájené na desce, bohužel upgrade do budoucna udělat nelze. :/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *