Intel již několik let nezvládá vyrábět kvalitní procesory. To brzdilo také Apple. Dneškem začala éra přechodu na Apple Silicon – čipy navrhované přímo v Kalifornii na základu ARM.
Jaké počítače byly představeny a co to znamená pro normální uživatele?
První dojmy po skončení eventu najdete v článku.
Buďme upřímní. Dnes jsme se nedozvěděli příliš mnoho čísel. Ale to má svůj důvod. Dnešní představené modely jsou tři a všechny zacílené spíše na obyčejné a méně náročné zákazníky – Macbook Air, MacBook Pro 13” a Mac mini.
Apple ví, že normální majitel Macu stroj prostě používá a nijak se nezajímá o gigahertze, gigabajty atd. (i když ty se dozvíme za týden, kdy se nové počítače začnou dostávat k zákazníkům a ti je začnou měřit). Stejně tak se pokusím přistoupit k dnešnímu kratšímu, shrnujícímu článku.
Vyšší výkon, výdrž na baterii, bezpečnost a aplikace z iPadu a iPhonu
Pokud si máte odnést pár základních informací z toho, že Apple nyní do počítačů dává vlastní M1 čip, pak jsou to tyto:
- Velký skok ve výkonu – obecně 3x vyšší výkon procesoru a 5x vyšší výkon grafiky
- Účinnější čipy přináší nejen vyšší výkon ale také delší výdrž na baterii – obecně většinou o 6 hodin více (standardem bylo doteď 10-12 hodin)
- MacOS: Big Sur vyjde 12. listopadu a půjdou na něm spouštět aplikace a hry z iPhonu a iPadu
- M1 je SoC (System on a chip) – integruje procesor, grafiku, neural engine, secure enclave (pro zabezpečení dat) a mnoho dalšího v jednom – efektivita bližších komponent
- M1 má 4 vysoce výkonná jádra, 4 úsporná jádra, 8 jádrovou grafiku a 16 jádrový neural engine – vychází tak z čipu A14, který můžete najít v novém iPadu Air
- Obecně je M1 úspornější i výkonnější než většina čipů, takže například maximální výkon klasického procesoru zvládne za 1/4 spotřeby a nebo při stejné spotřebě 10W je 2x výkonnější
- M1 přináší také lepší kvalitu obrazu z webkamery, přestože jsou kamery stále pouze v rozlišení 720p

Na konkrétní čísla si budeme muset samozřejmě počkat do doby prvních měření. Ve zkratce – pokud si koupíte počítač s M1 čipem, bude výkonnější, tižší, zvládne se lépe uchladit, vydrží déle na baterii a rozběhnete na něm aplikace z iOS a iPadOS.
Ano – teoreticky některé aplikace nějakou chvíli na M1 čipu nepoběží. Všechny aplikace od Apple ale ano a Apple ukázal více vývojářů, kteří budou podporovat tento čip velmi brzy nebo hned od prvního dne – včetně Adobe a Microsoftu.
Macbook Air s M1 čipem

Nový Macbook Air late-2020 se prodává pouze s M1 čipem. S Intel procesorem ho už nekoupíte. Mocnější M1 zvládne fascinující věci – až 3,5 x vyšší výkon procesoru, 5 x vyšší výkon grafiky a až 18 hodin na baterii při sledování videa. To vše bez větráku!
Vím co si teď myslíte. Macbooky bez větráčku jsme tu už měli – Macbook 12” skončil v propadlišti dějin. Měl zkrátka příliš málo výkonu. Používal slabý procesor, který se bez větráčku usmažil.
Na začátku roku představený Macbook Air byl sice úspěšný, ale chlazení řešené napůl pasivní cestou bylo problém – notebook zkrátka moc topil při delší zátěži.
Ale to vše by mělo být nyní minulostí. Sice tu opět nemáme větráček, ale váš iPad ho také nemá. 😉 A tenhle čip z něj vychází.

Kromě výkonu jsme se dočkali také podpory rychlejší WiFi 6. Cena zůstala stejná jako u posledního modelu – začíná na velmi příznivých 29 990 Kč. Macbook Air si s Intelem již nekoupíte. Konfigurovat můžete nižší variantu se 7 jádrovou grafikou nebo vyšší s 8 jádrovou grafikou a 512 GB SSD úložištěm. Při konfiguraci počítače si můžete vybrat velikost operační paměti a SSD disku.
MacBook Pro 13” s M1 čipem

Menší Macbook Pro má v sobě stejný M1 čip, který ale možná běží na vyšších taktech, protože má aktivní vzduchové chlazení – vysoký výkon tak budete moci využít v mnohem delších časových úsecích.
20 hodin sledování videa na baterii znamená, že nový Macbook Pro je aktuálně jablečný notebook s nejvyšší výdrží na baterii.
Je pravda, že Macbook Pro 13,3” a Macbook Air jsou nyní blíže než kdykoliv jindy a rozhodování při koupi bude těžší. Apple možná menší Pročko časem zruší a nechá jen 13” Air a 16” Pro (více o složitostech produktových řad čtěte zde). Do té doby má ale dražší model oproti Air navíc tyto funkce:
- O 2 hodiny vyšší výdrž na baterii
- TouchBar
- O 100 nitů jasnější displej
- Reproduktory s širším rozsahem
- Mikrofony “studiové” kvality
- Aktivní chlazení
Zda tyto funkce potřebujete, to si samozřejmě musíte odpovědět sami, i když vás to bude stát více peněz.

Narozdíl od Airu si ale stále můžete nakonfigurovat vyšší specifikace také s Intel procesorem.
Mac mini s M1 čipem

Mac mini se dočkal příjemného zlevnění o 100 $ – to u nás znamená základní cenu od 21 990 Kč. Díky aktivnímu chlazení je tu 6 násobné zrychlení grafiky. Zajímavá je také podpora pro 6K externí displeje, což znamená, že můžete připojit Apple Pro Display XDR… pokud byste náhodou byli trošku masochisti a měli výrazně dražší monitor než počítač. :-))

Shrnutí
Celkově jsem nadšený – ziskání vyššího výkonu spolu s delší výdrží na baterii bude znamenat hodně pro mnoho uživatelů. Jsem velice zvědavý na konkrétní benchmarky a měření.
Nutno dodat, že je tu ale také pár nepříjemných věcí. Předně to, že M1 Macy mají pouze 2 Thunderbolt 3/USB 4 porty – Intelovské mají 4 porty. Další věc je ta, že některé aplikace nemusí chvilku na ARMovém Macu běžet nativně. Ale dle mého názoru se to většiny uživatelů dotkne naprosto minimálně. A v přechodném čase technologie Rosetta 2 bude překládat starší aplikace pro nový čip – uživatel to téměř nepozná.
Konečně tu máme zase éru, kdy jsou Macy velmi zajímavé!
Všechny počítače si můžete prohlédnout a předobjednat na Apple.cz. Obdržíte je 18. – 19. listopadu 2020.
Doplněk článku:
Vypadá to, že Macy s M1 čipem nepodporují externí grafické karty.
Thunderbolt porty podporují Thunderbolt 3 verzi a nikoliv novější čtvrtou.
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.
[…] Přečíst […]
[…] Přečíst […]
[…] Představené novinky na konferenci WWDC 2020 čtěte v tomto článku. […]
[…] Článek shrnující event o M1 čipech čtěte zde. […]
[…] Oboje už dnes neplatí. Nejprve byl představen nový Air pro rok 2020, ten setkal se s velkým úspěchem. V listopadu 2020 byl ale představený Macbook Air s M1 čipem. […]