Než se společně pustíme do okusování jablka, vyjasněme si, že v této recenzi nebudou k nalezení všechna ta honosná vyjádření o kodecích ani o vyšších středech s nerozvinutým potenciálem, NE. Steve Jobs, Pán mu dej klid až na věky, vždy tvrdil, že Apple je pro everyday people.
Pojďme se na tento produkt kouknout očima člověka, který ráno vstane, dá si kafe, poškrábe se na hlavě, neustele si postel, a vyrazí do práce/školy vstříc novému dni, víceméně bez zásadních očekávání.
Motivace, aneb proč si je chtít koupit?
Nikdy jsem po nich extra netoužil, anžto jsem byl hrdým majitelem AirPods 2 a ty mi seděly. Člověk míní, život mění, lidé do velkých měst nemigrují jen pro dosahování úspěchu, a tak se jednoho dne stalo, že jsem přišel domů a kapsy mého stylového batohu byly kompletně rozepnuty. Batohový perverzák mi zanechal balení mezizubních kartáčků (9z10 dentistů zajásalo, 8z10 si dalo high five, devátý na ně koukal), ale moje AirPods byly pryč. A když už byly pryč, proč nezkusit rovnou koupit ty Pro, že?
Ale co vy?
Chcete je, protože je to něco nového od Jablka či kůůl? Jasně, proč by ne, ovšem takový důvod my high maintenance tigh asses neuznáváme a proto se pojďme podívat na nějaké relevantnější:
- Odhlučnění kanceláře, fabriky, ulice
- Klasické špunty mě tlačí a klasické AirPods mi nesedí
- Dobrý zvukový projev
- Hands-free na hovory, které actually works
Sorry, víc mě jich nenapadá, ona to vážně není nezbytná věc jako třeba chleba či nový technologicky jiný toustový chléb od Penamu, který dal dohromady mouku a upekl, well, zase chleba.
Co to vlastně všechno umí?
Procházením internetu jsem našel spousty mylných úsudků týkajících se ovládání a ztráty funkce přepínání písničky, tak to pro vás stručně shrnu.
Pouzdro
…které nabijete bezdrátově či kabelem. Bezdrátově to nedělejte – je to tak malý, že to spousta nabíječek zkouší odpojit v průběhu a zbytečně si huntujete baterii. Tohle pouzdro pak nabíjí samotná sluchátka a ty pak vydrží hrát na jedno nabití cca 3 hodiny – někdy méně, někdy i o chlup více. (Záleží na konstelaci Marsu vůči Venuši, nebo já vlastně sakra nevím proč.)
K čemu to má na sobě tu diodu nebo tlačítko vzadu snad psát nemusím. Principy typu “Mám žízeň – napiju se” ovládáme, he?
Špunty
Ano, Apple poprvé použil špunty. Jsou z jakési paměťové pěny a méně tlačí na ouška. Problém je: Jsou to pořád špunty. Takže pokud běžíte a posloucháte muziku, uslyšíte každé dupnutí svojí nohy, protože that’s how the sound works a Nikola Tesla říkal cosi o akustické rezonanci.
Naštěstí máte na výběr hned ze tří krásných špuntů – pokud vyberete větší, těsnění okolí půjde lépe a basy budou hutnější.
“Tlačítko“ na sluchátku
Malá dotyková ploška s haptickou odezvou má několik funkcí:
- Jeden stisk: PLAY/PAUSE
- Dva stisky: NEXT SONG
- Tři stisky: PREVIOUS SONG
- Čtyři stisky: Nic se nestane
- Pět stisků: …heh, never gets old 🙂
- Dlouhý stisk: Přepnutí módu poslechu
Módy poslechu
A jsme u té nejvíc kůůl věci.
- Transparentní mód: Uslyšíte i své okolí.
- Kompenzační mód: Sluchátka proaktivně odhluční vaše okolí.
- Vypnuto: Ani jeden z uvedených módů výše není aktivovaný.
Jak v tom vypadám?
Když přišly první AirPods, dělaly se různé legrace z “antének” a nevzhledných “tyčinek koukajících z uší”. Pak se přidala Čína, začaly se vyrábět AirPods alike sluchátka a najednou anténky nevadily ani anglické královně.
Stručně tedy: Anténky jsou už dnes ok a Pro je mají o dost kratší, so…
Zvuk
Tak pojďme na to…
AirPods mají takový neutrální zvuk. Posloucháte-li rock, pop rock či metal (a podobné styly), nástroje budou hezky znít, zpěvák je povede a ty duc duc části budou dělat duc duc. Pokud máte menší špunty, doporučuji používat ekvalizér a trochu (opravdu trochu) naboostovat basy a nižší středy.
Posloucháte-li house typu 15s parttern opakující se do zblbnutí, doporučuji též použít ekvalizér v kombinaci s frontální lobotomií – vážně, už ji stejně máte defacto provedenou a lékaři se alespoň přiučí.
Ne, AirPods Pro nemají Hi-Fi zvuk a nejsou to nejlepší sluchátka na trhu, ale upřímně: V podobné cenové kategorii najdete buď o ždibec lepší v tom či onom a spoustu o ždibec horších. Pokud jste vzdálený vnuk služky paní komtesy, která kdysi uhnula s Mozartem po neodolatelné sonátě v A-dur věta 3, pak nejsou AirPods pro vás a připravte si alespoň 15 tisíc korun na nějaká super sluchátka. Pokud jste ale “everyday pustím si hudbu do uší” člověk a jste zabředlý v Apple ekosystému, je to jasná volba.
Resumé a závěrečná deklarace
Pokud vaše peněženka přežije cenovku, rozhodně bych déle neotálel a AirPods Pro si pořídil. V současné situaci je i relativně snadno prodáte, pokud nebudete spokojeni.
Ano, na trhu máme i ty super kusy od Sony a Samsung teď představil ty své nové Plus, neboť Pro už mu někdo zabral, ale buďme k sobě upřímní: Apple bude relativně hladce fungovat. Kompromis v podání Sony alá 3x týdně lezu do nastavení bluetooth, aby to fungovalo, ale získal jsem díky tomu krystaličtější vyšší středy, za to prostě nestojí.
Pozor na padělky, umějí vyvolat veškeré animace na obrazovce iPhonu jako originály.
Svorně deklaruji, že nemám nic proti požíračům Penamu ani posluchačům house, jakkoliv non-avantgardní mi to připadá. I já se kdysi jako dítě mlátil dobrovolně do hlavy, když jsem si hrál na Batmana – taky bych za to byl nerad souzen. Inu, “We kid cause we love,” zachrání mě snad.
[…] zpět k samotným AirPods, tak jak zmiňoval Michal ve svém článku o AirPods Pro. Člověk by předpokládal, že to bude hrát dobře a ono taky hraje – porovnávat můžu […]
[…] (hah). Telefon jsem nechal na nabíječce, dal si do uší AirPody (recenze na AirPods 2 nebo AirPods Pro) a odkráčel do vedlejší místnosti. V tom se samozřejmě hudba přerušila, problém? Ano, […]
[…] zajímá k AirPodům více informací, Michalovu melodramatickou recenzi AirPodů Pro si můžete přečíst tady. Honzův článek, který se více věnuje starostem s bezdrátovými sluchátky, najdete zase […]
[…] Relativně nový produkt v nabídce od října 2019. Aktivní potlačení hluku funguje skvěle a aktualizaci bych čekal nejdříve v roce 2021. Recenzi na AirPody Pro si můžete přečíst tady. […]