Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nový levný iPad má vyšší výkon a chytrou přední kameru

David Hořínek 0

Já vlastně k tomu nadpisu nemám co dodat. Tím bych tenhle článek mohl ukončit. 🙂 Ale pojďme se podívat na detaily.

Základní iPad za 9 990 Kč nabízí nejlepší poměr cena-výkon na celém trhu. Jedná se o velice přenosný tablet-počítač s celodenní výdrží baterie. Zvládne e-mail, prohlížení webu, aplikace, hry a pomocí Apple Pencil stylusu a klávesnice i trochu složitější práci.

Nový iPad 9. generace pro rok 2021 pokročil ve třech hlavních oblastech

Nový iPad 9. generace byl představený 14. září 2021 a nabízí evoluční skok dostatečný pro všechny, kteří se rozhlížejí po tabletu na univerzální použití.

Rychlejší čip = vyšší výkon, delší výdrž do budoucna

Nová verze tabletu dostala čip A13 Bionic z iPhonu 11 nebo iPhonu SE 2020. Technikálie asi vynechám. Reálně vás bude zajímat, že oproti předchozí generaci nabízí 20% navýšení výkonu a reálně vám tablet bude dobře fungovat i za 5 let.

Větší kapacity již od základní ceny

Apple si vždy nechá slušně zaplatit za vyšší paměťové úložiště. Letošní pozitivní fakt je ten, že základ začíná na dvojnásobné velikosti oproti předchozí generaci. 10 tisíc korun vám nyní přinese 64 GB paměti, což by mělo nenáročným uživatelům stačit. Vždy je k dispozici možnost příplatku na 256 GB za 13 990 Kč. U předchozí generace byl strop pouze 128 GB paměti.

Rozpětí cen u nového iPadu pro rok 2021

Samozřejmě zůstává možnost cellular verze se schopností využívat mobilní připojením za dodatečný příplatek 3 500 Kč u obou verzí.

Přední kamera, která vás bude sledovat kamkoliv se hnete

Osobně považuji tuto funkci za největší upgrade 9. generace. Přední kamera je nyní širokoúhlá a podporuje funkci Center Stage. 12 MPx nahrazuje předchozích zastaralých 1,2 Mpx.

Centrování záběru je velmi zajímavá funkce. Při používání FaceTime (nebo dalších aplikací pro video hovory) umí přední kamera zoomovat a ořezávat obraz dle okolního dění. iPad tak přiblíží obraz na váš obličej, bude vás sledovat po místnosti, případně oddálí obraz pokud do záběru vstoupí ještě někdo další. To všechno zcela automaticky a přirozeně.

Pokud chcete tuto funkci vidět v akci, můžete se podívat na následující video. Pochází z iPadu Pro, princip je ale stejný:

Zadní kamera je stejná jako u předchozí generace. 8 MPx naštěstí pro skenování dokumentů stačí a většina lidí s iPadem normální fotografie nepořizuje.

Maličkosti a další informace

Displej je stejný jako minule. 10,2 palce s rozlišením 2160×1620 px. Letošní novinkou je podpora funkce True Tone – displej se přirozeně zabarvuje dle barevného spektra v okolí a je tak mnohem příjemnější pro oči.

Tablet stále podporuje první generaci Apple Pencil (2 590 Kč). Je tak posledním z aktuálně prodávaných tabletů. Naštěstí s první tužkou stále není nic špatně, jen vypadá legračně její nabíjení skrz lightning konektor iPadu a musíte ji nosit někde v kapse tašky protože se nepřichytává k tabletu magneticky jako její druhá generace u dražších iPadů Pro, Air a mini.

Klávesnice Logitech Combo Touch pro iPad, iPad Air 3. generace a iPad Pro 10,5

iPad podporuje oficiální smart keyboard od Apple, která vás přijde na 4 790 Kč. Naštěstí můžete připojit jakoukoliv BlueTooth externí klávesnici. Nebo třeba skvělou Combo Touch od Logitechu za 4 129 Kč, která nabízí i podsvícenou klávesnici, touchpad, stojánek, ochranu iPadu a poutko na Apple Pencil. Vřele doporučuji, i když se jedná o trochu těžší řešení. Klávesnice ale jde kdykoliv oddělit a je napájená přes smart konektor, takže odpadá externí nabíjení, párování přes BlueTooth a podobné nesmysly.

Recenze a můj názor

iPad stále zůstává skvělým „počítačem“ za cenu deseti tisíc. Pokud nepotřebujete pracovat ve specializovaných programech zvládnete na něm zápisky ve škole, procházení internetu, psaní dokumentů nebo i stříhání obyčejného videa.

Osobně jsem překvapený, že si funkce centrování záběru (center stage) našla cestu do obyčejného iPadu tak rychle! Ale to může v dnešní covidové a home officové době jen potěšit.

Základní iPad můžete s klidným svědomím koupit prarodičům, dítěti do školy nebo jen tak sobě na čtení do obýváku a ložnice. Při pořízení klávesnice se jeho schopnosti výrazně zvyšují. Operační systém iPadOS 15 umožňuje pokročilé ovládání systému touchpadem i klávesnicí. Tužka Apple Pencil je volitelným příslušenstvím vhodná pro grafiky nebo ruční psaní poznámek.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *