Jak nejlépe zkombinovat tuny papírů s elektronickým světem? Už je to nějaký pátek, kdy jsem vysokou opustil. Ale student vždy musel tahat knížky a pokud chtěl psát poznámky na notebooku, tak narazil u psaných matematických příkladů nebo grafů. Takže se nakonec sešitu stejně nevyhnul.
Vhodné použití iPadu ale nabízí řešení. Spolu se stylusem Apple Pencil tvoří velmi šikovnou dvojici. Nejen pro kreativní tvůrce – člověk může malovat, natáčet podcasty, stříhat audio nebo video. S klávesnicí se dají velmi slušně psát tabulky nebo dokumenty. Dnes nás ale zajímají hlavně ty rukou psané poznámky.
Jak je zkombinovat pro co nejlepší využití do školy?
Nedávno jsem narazil na video od Matěje Švancera a považuji ho za velmi povedené:
Kvalitní aplikace na poznámky je základ
Matěj správně zmiňuje, že bez kvalitní aplikace se nepohnete. Pro úplný základ dobře poslouží základní Poznámky od Apple. Můžete do nich psát i kreslit. Ale v případě potřeby pokročilejších funkcí narazíte.
Good Notes používá mnoho lidí a aktuálně stojí 199 Kč bez dalších doplatků (in-app purchases). Dostanete tak hned plnohodnotnou aplikaci na stálo za jeden poplatek. Všechny aplikace jsou synchronizované na iCloud, takže o poznámky nepřijdete. Ale nemůžete využít zálohování třetích služeb – Dropbox, Google Disk atd.
Notability (aktuálně za 229 Kč) má jednu velkou výhodu a tou je nahrávání zvuku. Můžete tak nahrát učitelovu přednášku a zároveň si dělat poznámky. Psaní poznámek je pak synchronizované spolu se zvukem a můžete se ke konkrétní části vrátit i doma. Výhoda také je možné vkládání PDF souborů do aplikace nebo snímků obrazovky přímo do konkrétní poznámky. Můžete tak fotit papírové testy a vyplňovat je elektronicky.
Samozřejmostí je také sdílení celého zápisu do PDF nebo obrázku, případně změna podkladového „papíru“ nebo barvy a tloušťky psacího pera.
V září vyjde iPadOS 14, díky kterému půjde používat Pencil také pro vkládání psaného textu do polí pro psaní. Zatím podpora pro češtinu chybí, ale snad se dočkáme brzy. Nezapomeňte také, že od dubna už iPady umí pracovat s myší.
Já k tomu doplním jen pár dalších věcí:
Ostatní potřebné aplikace pro produktivitu
iPad toho samozřejmě umí mnohem víc. Zde je ukázka mnou používaných aplikací:
- Dokumenty a Tabulky od Google jsou skvělé při spolupráci více lidí na jednom projektu
- Microsoft Word a Excel používám v případě práce na souborech, které mají složitější vzorce, formátování atd. a potřebuji maximální kompatibilitu
- Při méně náročné práci dobře poslouží od Applu Pages, Numbers a Keynote pro editaci dokumentů, tabulek a prezentací
- MEGA slouží pro ukládání velkých souborů do cloudu
- Dropbox a Google Disk k podobným účelům, ale iCloud je už dnes srovnatelý, takže pro ukládání všech menších souborů používám přeinstalovanou aplikaci Soubory
- Trello je vynikající na organizaci menších týmu nebo také svých nápadů a projektů
- Pro základní stříhání videí stačí iMovie od Apple
Aplikací je samozřejmě víc a těm se budeme věnovat jindy.
Důležité je ale říct, že na iPad OS můžete už přes Safari stahovat normálně soubory a po použití redukce se dá připojit i flashka nebo pevný disk.
Kolik to bude celé stát
Nedávno jsem psal o tom, že Apple na prázdniny opět spustil back to school kampaň – slevovou akci pro učitele a studenty před návratem do školy. Čtěte tento článek zde.
Pokud jste učitel nebo student, pak se dostanete k levnějším zařízením a tento rok dostanete navíc AirPody zdarma.
Základní iPad s 32GB paměti a Wi-Fi připojením vás vyjde na 9 590 Kč. Pokud přidáte úložiště na 128 GB (což doporučuji), cena se vyšplhá na necelých 12 000 Kč. To je pořád velmi přijatelné a za 12 tisíc nekoupíte slušný notebook.
K tomu ale budete potřebovat ještě Apple Pencil – ta vás bude stát 2 330 Kč.
Pokud chcete i klávesnici, můžete použít Smart Keyboard od Apple za 4 500. Já bych ale doporučil Logitech Combo Touch, který nabízí vyšší ochranu, nižší cenu, více multimediálních klávesnic a dokonce i poutko na Apple Pencil. To vše pouze za 3 800 Kč
Pokud budete chtít kvalitnější displej, lepší reproduktory a vyšší výkon, pak si můžete připlatit za iPad Air 13 910 Kč. Další výhodou je úložiště začínající na 64 GB.
A samozřejmě je tu na nejvyšší příčce iPad Pro, který vaši peněženku odlehčí nejméně o 22 000 Kč. Za to dostanete FaceID, malé rámečky kolem displeje, nejvyšší výkon a nejlepší displej s podporou 120Hz ProMotion.
Navíc k tomu ale musíte přičíst dražší Apple Pencil 2. generace za 3100 Kč (ale zase se mnohem elegantněji nabíjí bezdrátově a drží u iPadu magnetem).
O novém iPadu Pro jsem psal zde.
Výběr vhodného zařízení záleží na vás a vašich cenových možnostech. Každopádně ale už základní iPad nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon a lepší tablet za tuhle cenu neseženete.
[…] deseti tisíc. Pokud nepotřebujete pracovat ve specializovaných programech, zvládnete na něm zápisky ve škole, procházení internetu, psaní dokumentů nebo i stříhání obyčejného […]