Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nový Macbook Air 2020 je hitem

David Hořínek 3

Před dvěma týdny jsem psal o tom, že Apple konečně představil nový, vylepšený, Macbook Air pro rok 2020. Taky už bylo na čase. Na novou klávesnici jsme všichni čekali jako na smilování. Poslední model, který má černého petra je Macbook Pro 13. U něj na výměnu klávesnice bohužel stále čekáme. Pokud tak uvažujete o koupi tohoto modelu, rozhodně se mu ještě pár měsíců vyhněte. Aktualizaci očekávám ale velmi brzy.

Nyní se ale věnujeme Macbooku Air a vypadá to na jeho velký návrat na výsluní. Již mnoho recenzentů dostalo stroj do ruky. A co na něj řekli? Vypadá to velmi dobře, ale najde se pár mušek. Podívejte se na to sami ->

MacRumors zmiňují kromě hardwarových změn především klávesnici. Změna z butterfly na scissor mechanismus by měla znamenat vyšší spolehlivost, která se ale ještě musí prokázat. Na druhou stranu psaní na nových klávesách je sice tižší, ale zároveň ne tak pevné a jisté. Redaktor tak preferuje psaní na starší funkční butterfly klávesnici. Zmiňuje také senzor otisku prstu, který se nalézá podobně jako u Pro bratříčka v tlačítku vypínání.

Výkon nových procesorů Intel 10. generace je u nových Airů v základu mírně vyšší než u staršího modelu. Největší skok ve výkonu je ale v grafických úkonech, jako je střih videa, 3D modelování nebo také ve hrách. Velký rozdíl je tak vidět v benchmarku pro OpenCL a METAL.

Dave Lee porovnává nový Macbook oproti ostatním ultrabookům. Největší hodnota u nového Airu je pro něj v poměru cena/výkon. 100$ zlevnění spolu s opravou klávesnice, se zdvojnásobením disku na 256 GB a zvýšením výkonu 10. generace procesorů Intel znamená tento rok mnohem lepší hodnotu za peníze.

Dobrý je postřeh, že upgradovaný 4 jádrový procesor oproti 2 jádrovému znamená sice vyšší výkon pro multitasking, ale v rámci běžného používání si rozdílu příliš nevšimnete. Výdrž na baterii je u obou podobný na 9,5 hodinách. Přesto by doporučil přidat 100$ a upgradovat pro trochu náročnější uživatele. Pro obyčejné uživatele používající kancelářské aplikace a konzumují klasický video obsah to není třeba.

U nás v České republice je příplatek u základního modelu s 256 GB paměti na 4 jádrový model přesně 3 000 Kč. Kvůli nulové možnosti upgradu do budoucna bych ale doporučil spíše přidat 6 000 Kč kvůli zvýšení operační paměti o 8 GB na celkových 16 GB RAM.

Zároveň zmiňuje ale také silnější třinácti pálcový model Pro, který je sice silnější, vydrží naplno běžet déle kvůli lepšímu chlazení, ale kvůli klávesnici doporučuje počkat několik měsíců, než bude také upgradován.

Marques Brownlee, můj oblíbený tech Youtuber, shrnuje již více zmíněné. Vyšší výkon, konečně skvělá klávesnice, šipky ve tvaru obráceného T. Nižší cena, vyšší kapacita.

Na druhou stranu žádný upgrade displeje. Macbook také nepodporuje nový a rychlejší standard WiFi 6 (narozdíl od nového iPadu Pro). A 720p kamera na video hovory je stále na úrovni kvality brambory. Mikrofony sice nejsou na úrovni nového Macbooku Pro 16″, ale byly vylepšeny. Reproduktory jsou o 25 % hlasitější a mají více basů.

Souhrn recenzí

Videí bych tady mohl přidávat ještě mnoho. V souhrnu ale všichni nový update chválí a dá se říct, že konečně, po mnoha letech, se dá opět Air doporučovat jako skvělý vstupní stroj do světa Macu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *