Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Recenze Vocolinc PM5: Chytrá zásuvka s měřením spotřeby

David Hořínek 2

Chytré zásuvky umožňují jednoduchý začátek s chytrou domácností (HomeKitem). Píchnete ji do zdi, připojíte na WiFi a můžete zapínat spotřebiče na dálku. Klidně i přes Siri.

Model PM5 od Vocolincu, který vám chci dnes představit, umožňuje měřit spotřebu energie, v noci oceníte noční lampičku a pro nabíjení dva USB porty.

Pojďme se na tuhle šikovnou věcičku podívat!

Obsah balení

Pokud si zásuvku koupíte (třeba přímo na Vocolinc.cz zde), bude vás stát 779 Kč a domů vám přijde pěkné a sympatické balení.

Krabička informuje o základních vlastnostech zásuvky. Na zadní straně se dozvíte maximální výstup 2300W, takže by zásuvka měla utáhnout i větší množství spotřebičů -třeba i další prodlužovací přípojky. USB porty dávají maximálně 2,4A a zásuvka podporuje 2,4 GHz WiFi (podpora 5GHz chybí).

Po otevření krabičky objevíte samotnou zásuvku, jednoduché instrukce ke zprovoznění a lísteček s poděkováním za zakoupení produktu.

Za necelých 8 stovek se jedná o střední model zásuvek od Vocolincu. Můžete si koupit i menší model VP3, který stojí 699 Kč, ale nemá USB porty ani noční lampičku – na druhou stranu zabere v zásuvce méně místa. Na druhé straně barikády je prodlužka PowerStrip VP2, která má 4 samostatně ovladatelné sloty. Sice neumí měřit spotřebu, ale zase má přepěťovou ochranu.

Základní nabídka chytrých zásuvek od Vocolincu

Instalace zásuvky

Zprovoznění zásuvky je velice jednoduchá záležitost a máte hotovo za 2 minuty.

  • Stáhněte aplikaci Vocolinc z AppStore
  • Klikněte na přidání nového zařízení
  • Vyberte zásuvku PM5
  • Dle instrukcí, pokud je třeba, podržte boční tlačítko na 10 sekund pro reset zásuvky
  • V aplikaci naskenujte HomeKit kód na boku zásuvky
  • Potvrďte přidání zařízení

Chyby se zvlhčovačem si nevšímejte. Nejspíš chyba v identifikaci zařízení. Ale po spárování je vše v pořádku a zařízení se korektně hlásí jako zásuvka a světlo.

Funkce zásuvky

Po přidání produktu se chytrá zásuvka objeví jako příslušenství v Domácnosti. Tam můžete ovládat zapnutí/vypnutí přísunu energie přes zásuvku a také jas noční lampičky na škále 0 – 100 %. Lampička svítí v noci relativně hodně a kvůli miminku jsem používal pouze 10% hodnotu. Možná bych ocenil méně dráždivé světlo na oči – třeba žluté.

Aktuálně vypnuté noční světlo i zásuvka

Zbytek funkcí najdete v aplikaci Vocolinc a celkově můžete dělat následující věci:

  • Vypnout a zapnout přísun elektřiny přes aplikaci Vocolinc, Domácnost, Siri nebo přes fyzické tlačítko na pravé straně zásuvky
  • Lampička jde ovládat stejně – bohužel noční světlo fyzický vypínač nemá a to komplikuje použitelnost třeba u dětské postýlky
  • USB porty jsou napájené vždy
  • V aplikaci lze zobrazit odběr zásuvky ve Wattech – aplikace také přepočítává náklady na energii dle zadané ceny za kWh a zobrazuje statistiky za dnešek, tento měsíc a letošní rok – díky tomu můžete kontrolovat třeba odběr uspaných spotřebičů. Měřič počítá pouze hlavní zásuvku. Do spotřeby se nepočítají USB porty nebo světlo.
  • Lze nastavit kalendář zapínání/vypínání zásuvky – nastavte si třeba pravidelné elektrické topení v pondělí, středu a pátek od 10 večer do 6 ráno
  • Samozřejmě cokoliv nastavitelného můžete ovládat a automatizovat přes Zkratky 😉

Zhodnocení a závěr

Pokud chcete experimentovat s chytrou domácností a všech těch chytrých žárovek a pásků se bojíte, zásuvka je ideální začátek. Nestojí moc peněz, vypadá dobře, má USB porty, noční lampičku a její ovládání je na dálku spolehlivé. Měření spotřeby a plánování zapínání jsou velice příjemné bonusy.

Samozřejmě i tento produkt má svoje mouchy. Pár malých výtek musím zmínit.

Noční lampička v akci

Indikátory WiFi a zapnutí zásuvky jsou stále zapnuté. Lidem citlivým na světlo to může v noci vadit. Modrá a bílá LEDka září do okolí. Ideální by bylo, kdyby se v nočních hodinách daly diody vypnout. Třeba tato funkce dorazí v aktualizaci firmwaru. Do té doby vám bude muset stačit kousek izolační pásky. 🙂

Chybí mi také fyzické tlačítko pro zapnutí světla a někdo může brát jako nevýhodu, že PM5 svým objemem zabere oba dva sloty v zásuvce ve zdi, bez ohledu na tom, jestli ji dáte do horní nebo spodní zásuvky. Dobře je to vidět na fotografii výše.

Celkově ale musím musím uznat, že Vocolinc PM5 patří mezi kvalitní HomeKit produkty a určitě pro zásuvku najdete vhodné využití. Mě bavilo už jen to, že jsem běhal po bytu a zkoušel odběry různých spotřebičů. 🙂

Pokud vás zajímá pohled na zásuvku také od někoho jiného, mrkněte na video od Tomáše Vlčka:

Doplnění recenze:

Zásuvka Vocolink PM5 podporu kromě Siri také Google asistent a Alexu od Amazonu.


Velké poděkování Vocolinc.cz za půjčení modelu PM5 k recenzi!

Nezapomeňte sledovat Granátový jablko na Facebooku a Twitteru pro další tipy, návody a novinky, které se na blogu neobjevují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *