MistFlow je pěkný a jednoduchý zvlhčovač, který oceníte v každé domácnosti. Zvlášť v zimě, kdy topení způsobuje vysušení vzduchu. A každého fanouška HomeKitu potěší podpora chytré domácnosti.
Značka Vocolinc vyrábí cenově přístupná zařízení určená pro chytrou domácnost. Na mém webu jste měli možnost již několik takových příslušenství vidět:
- Chytrý aroma difusér – recenze Vocolinc Flower Bud
- Chytrá prodlužovací zásuvka – recenze Vocolinc VP2
- Chytrý senzor na okna a dveře – recenze Vocolinc VS1
- Chytrá zásuvka s měřením spotřeby – recenze Vocolinc PM5
Dnes bych vám rád představil nejnovějšího člena chytré domácnosti – designově fešný zvlhčovač VH1 Mistflow.
Možná jste už slyšeli o odpařovačích na radiátory. Nebo jiným názvem také výparníky. Dáte do nich vodu, pověsíte je na topení a teplem od radiátoru se odpařuje voda, která následně zvyšuje množství vody ve vzduchu. Ideální relativní vlhkost vzduchu se uvádí v intervalu od 40 – 60 %. Příliš suchý vzduch vysouší dýchací cesty a vysušuje pokožku, přiliš vlhký vzduch zase způsobuje plísně. Hezky je to vysvětlené ve videu od Toma Vlčka včetně ukázky zvlhčovače v akci:
My doma topíme teď v zimě hodně kvůli malému miminku. Vlhkost vzduchu se tak u nás dostala v některých případech dokonce ke 30 %. Nechtěl jsem ale používat již výše zmiňovaný výparník. Jedná se o nekontrolovatelné řešení, které může vlhkost zvýšit až příliš. Proto mi přišel vhod právě nový zvlhčovač od Vocolincu. Díky němu totiž můžu hlídat úroveň vlhkosti, upravovat ji i když nejsem doma, automatizovat použití přístroje a ještě může posloužit jako stylová lampička.
Balení je jednoduché. Najdete v něm samotný zvlhčovač a jednoduchý návod ke zprovoznění přístroje. Narozdíl od aroma difuséru je zde napájecí kabel přístroje připojen permanentně.
Stačí rozbalit, dolít vodu (do nádoby se vejde až 2,5 litru což má stačit na max 30 hodin provozu při nízkém výkonu), zapojit do zásuvky, zapnout, vstoupit do módu párování (podržet obě dotyková tlačítka po dobu 5 sekund) a spárovat přes Domácnost nebo Vocolinc aplikaci s tabletem nebo telefonem.
Přístroj nemusíte ovládat pouze na dálku. Na přední straně jsou dvě dotyková tlačítka. Vrchní slouží k přepínáním mezi nízkým/vysokým výkonem a vypnutím zvlhčovače. Spodním zapínáte LEDkové osvětlení nádoby.
V aplikaci Domácnost můžete přepínat mezi 6 základními barvami, nastavovat cílovou vlhkost a zapínat/vypínat přístroj. Pokročilejší funkce najdete v aplikaci Vocolinc, kde můžete:
- nastavovat jas lampičky v mezích 0 – 100 %, její libovolnou barvu a případné prolínající/blikající efekty
- nastavovat cílovou vlhkost
- nastavovat výkon zvlhčovače na úrovni 1 – 5
- zapnout zvlhčovač na určitý čas, třeba na hodinu
- nastavit časový plán na konkrétní dny, kdy se má zvlhčování zapnout nebo vypnout
Nemusíte ale zůstat pouze u tohoto. Klidně si nastavte další automatizaci přes Zkratky.
Praktické zkušenosti se zvlhčovačem
Takže rychlé a teoretické vlastnosti zvlhčovače už znáte. A teď jaká je praxe?
Dálkové ovládání funguje spolehlivě. Počítejte ale s tím, že Vocolinc opět podporuje pouze 2,4 GHz Wi-Fi. Strojek i na nejvyšší výkon bzučí poměrně tiše. Přesto věřím, že někomu s citlivým spaním to může vadit. Kromě bzučení motorku také tiše probublává voda. Hlasitost a charakter zvuku se mění dle úrovně naplnění nádoby vodou. Ale přirovnal bych to k malinkému potůčku vody. 30 hodinám provozu při malém výkonu věřím. Po plném naplnění nádoby jsem na plný výkon využíval zvlhčovač celý den.
Musíte si dát pozor na použití ve správně velké místnosti. Přístroj je oficiálně doporučený pro plochu 40 metrů čtverečních. V naší ložnici funguje velmi dobře a cílové vlhkosti je schopný dosáhnout za pár hodin. Jakmile jsem zvlhčovač zkoušel v dvojnásobně velkém prostoru s vysokými stropy, s vlhkostí nedokázal udělat vůbec nic, i když vizuálně produkuje relativně dost mlhy. Musel bych použít dva nebo je zkombinovat s nějakým výparníkem na topení. Čidlo vlhkosti ukazovalo stále podobnou hodnotu.
Co se týče negativních vlastností, narazil jsem jsem pouze na dvě. Aplikace Vocolinc by si zasloužila redesign. Působí graficky hodně zastarale. To ale není nějak zásadní. Důležitější pro mě bylo to, jakým způsobem se přístroj chová při dosažení cílové vlhkosti. Pokud nastavíte třeba 55 %, pak se při dosažení této hodnoty zvlhčovač vypne. Jenže pokud čidlo zaznamená pokles byť jen o procento, pak se hned po 5 sekundách zase zapne. Když se to stává v noci, je to velice otravné. Motorek se stále dokola vypíná a zapíná. Měl by být nastavený časový úsek, třeba 10 minut, kdy se přístroj nepokusí zapnout i při mírném poklesnutí vlhkosti.
Jinak jsem ale se zvlhčovačem velmi spokojen a kromě zásuvky s měřením spotřeby považuji zvlhčovač za nejpovedenější produkt Vocolincu, který ocení široká škála lidí.
Zvlhčovač můžete zakoupit na e-shopu Vocolinc.cz za 2099 Kč.
Velké poděkování Vocolinc.cz za zapůjčení produktu k testování.
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.