Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Scrollování pod Siri, ostatní defaultní aplikace, widgety na iPadu, ikony v MacOS, chybějící tabletové aplikace

David Hořínek 0

Craig pokračuje v rozhovorech a my se díky tomu můžeme dozvědět spoustu dalších informací! Upřímně – je to velmi příjemná změna. Před lety si Apple odprezentoval svoje novinky a dále se již neúčastnil žádných dalších konverzací. Připadá mi, že aktuální Apple mnohem více naslouchá zpětné vazbě svých uživatelů. Celý rozhovor jsem si poslechl a v článku přináším, dle mého názoru, nejzajímavější body.

Craig tentokrát hovořil s Marquesem „MKBHD“ Brownleem, mým oblíbeným YouTuberem v oblasti technologií. A o čem se mluvilo? Naštěstí byl Marques trochu ráznější ve svých otázkách, než John Gruber, o jehož rozhovoru jsem psal včera.

Dozvíme se tak, proč se nedá scrollovat pod Siri, proč design MacOS působí kontroverzně, proč se widgety na iPadu nedají přenést i mezi ikony aplikací nebo proč na iPadu chybí aplikace počasí a kalkulačka.

Kompletní podcast WaveForm, kde rozhovor probíhal, si můžete pustit samozřejma na Apple Podcasts, Spotify, Stitcheru nebo dalších platformách.

Widgety na iPadu

V aktuální betě můžeme umisťovat widgety pouze do bočního menu. Tedy tam, kde byly už minulý rok ty jednodušší „widgety“. Craig říká, že se na iPadu snažili o balanc tříděné a hezké plochy. Zdůraznil ale, že naslouchají zpětné vazbě a situace se může změnit.

Takže kdo máte nainstalovanou betu, poskytněte skrz aplikace Feedback Applu informaci, že byste si přáli situaci změnit. Vy ostatní můžete využít Apple Feedback, webové stránky.

Chybějící aplikace Počasí a Kalkulačka na iPadu

Není žádným tajemstvím, že dvě základní aplikace na iPadu chybí, i když je můžeme nalézt na iPhonu. Jsou to samozřejmě aplikace Počasí a Kalkulačka.

Na dotaz, proč tyto aplikace nejsou v základním systému obsaženy, bylo odpovězeno, že dokud nemají v Cupertinu jistotu, že udělají výjimečnou aplikaci, tak raději nechají do té doby uživatelům stovky možností na AppStore.

Možnost změny ostatních výchozích aplikací

iOS 14 a iPadOS 14 přinášejí poprvé v historii možnost zvolení výchozí aplikace. Alespoň tedy, pokud se jedná o mail nebo prohlížeč.

Na otázku Marquese, proč to není povoleno u všech aplikací, včetně například Map, Craig odpověděl, že chtějí zachovat očekávaný zážitek uživatele a volí opatrný postup.

Craig konkrétně zmínil to, aby se jednalo o plnohodnotné prohlížeče a ne o aplikace, které se pouze chvilkově tvářily jako prohlížeč a mohli tak zneužít data nebo se chovat nestandardně. Zajímavou poznámkou je to, že aplikace musí ve schvalovacím procesu Applu dostat zelenou, aby se mohly stát výchozími aplikacemi.

Každopádně mi z toho vyplývá, že další možnost výchozích aplikací budou přibývat časem.

Scrollování pod kompaktní Siri

Siri teď na iPhonu i iPadu zabírá pouze minimum místa a nikoliv celou obrazovku. I výsledky zobrazuje u iPadu po straně a u iPhonu jako horní banner. Malým zklamáním ale je, že při aktivaci Siri nemůžeme hýbat s obrazem a pracovat tak se zařízením jako normálně.

Craig říkal, že nejprve zkoušeli i verzi, kde překrytí nebylo permanentní a bylo možné s obsahem pod Siri hýbat. Bohužel to ale mátlo, protože pak nebylo jasně poznat, kdy se má Siri schovat a kdy přestává interakce se Siri a začíná s aplikací.

Očividně ale je i toto věc, kde čeká Apple na feedback uživatelů.

Podpora Apple Watch bez iPhonu, pouze s iPadem

Někteří dnes nevlastní iPhone, ale mají iPad s LTE konektivitou. Teoreticky by tak mělo být možné hodinky propojit pouze s iPadem a využívat ten, jako hlavní zařízení.

Craig reagoval, že tomuto požadavku rozumí, aktuálně se tím nezabývají, ale do budoucna by to nezavrhoval.

Kontroverzní redesign MacOS 11: Big Sur

Operační systém pro Macy se dočkal po mnoha letech redesignu. Kompletní vzhled je překreslený. Prvky vypadají více touch-friendly (že by možnost budoucí dotykové vrstvy? – to Craig nechtěl komentovat samozřejmě. 🙂 ) Na MacOS jsou stejné widgety jako na iOS a ikony byly překresleny. A zrovna o ikonách se bavili, že mají připomínat verze z iOS ale nemají být stejné.

Vzhled je více kulatý, protože i v přírodě jsou přirozené tvary oblejší a systém má působit více organicky. Nynější design působí jako velká změna, ale nejspíš si na něj zvykneme. Osobně se mi velmi líbí a jsem fanouškem i přidaného ovládacího centra.

Apple Silicon

Aktuálně čipy instrukční sady ARM, na které Apple předchází, nemají žádné univerzální jméno. Apple je označuje jako (ve volné překladu 🙂 ) rodinu jablečného křemíku. Craig nechtěl komentovat, jestli díky tomu budou schopní více ovládat frekvenci nových produktů a procesorů. Stejně tak nechtěl komentovat, jestli se dočkáme nějakého nového a chytlavějšího názvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *