Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Rozhovor s Craigem Federighi o přechodu na ARM, podpoře Intelu, chybějícímu BootCampu a dalších tématech

David Hořínek 1

Můj oblíbený bloger John Gruber v interview po WWDC vyzpovídal Craiga Federighi, senior inženýra pro softwarový vývoj operačních systémů. Trio doplnil Greg Joswiak, viceprezident produkt marketingu kolem iOS, iPadu a iPhonu.

Normální smrtelníci se k tak vysoce postaveným manažerům nedostanou. Natož aby s nimi dělali rozhovory ohledně vývoje velkých platforem.

Odkud půjdou instalovat ARM aplikace na Macu, budou moci vývojáři vydávat iOS aplikace na MAC, do kdy bude Apple podporovat Intel počítače a jak je na tom BootCamp s možností instalace Windows?

Na tyto a další otázky najdete odpověď v článku.

Zajímají vás další novinky kolem WWDC a nově představených systémů? Možná si budete chtít přečíst následující články:

Rozhovor s Craigem a Gregem:

V interview se krásně dívá na dokonale kulatý kampus v Cupertinu, který jsme mohli vidět z mnoha úhlů i během hlavní prezentace na WWDC.

Craig a Greg potvrdili důležitost Macu jako platformy, kde Mac je stále v jejich DNA a je centrálním spojovacím prvkem i pro všechny ostatní systémy.

Co se týče číslovky u MacOS: Big Sur – po hodně dlouhé době jsme se dočkali vyšší verze než MacOS 10 a u Big Sur září jedenáctka. Důvodem údajně byl velký redesign a počátek nové éry pro Mac.

Téma přechodu na “Apple Silicone” tedy z Intelu na čipy přímo od Apple – důvod částečného uvedení vývojářské verze počítače s A12Z čipem je ten, že Apple zatím není připraven uvést produkt pro uživatele a především se musí vývojáři připravit na tak důležitý přechod.

Craig zdůraznil fakt, že aktuální Macy s Intel procesory jsou pořád výborné počítače. Greg pak zmínil, že Macbook Pro koupil dceři včera a sice mají slevy pro zaměstnance, ale že nejsou tak vysoké, jak by měly být. 😀

Při otázce pokračování podpory Intel počítačů bylo zopakováno, že tato podpora je v plánu na mnoho let dopředu. Ale blíže to upřesnit nechtěli. Důvodem je nejspíš to, že nechtějí vystrašit aktuální uživatele a také se neví, kdy se přesně stihne kompletní přechod od Intelu.

Důležitá informace je, že i na ARMovém Macu nebude Mac AppStore jediným zdrojem aplikací! Aplikace i nadále půjdou instalovat z jiných zdrojů.

Všechny aplikace a hry z iPadu nebo iPhonu pojedou nativně na Macu bez úprav díky stejnému čipu. Ale Catalyst bude stále důležitý, protože díky němu můžou aplikaci více přizpůsobit počítačovému prostředí a také aplikaci zpřístupnit pro Intel počítače.

Při nahrávání aplikace do iOS AppStore bude moci vývojář zaškrtnout možnost zveřejnění aplikace i na Macu.

BootCamp dnes umožňuje spustit klasickou x86 verzi Windows. To na ARMu samozřejmě není možné, takže se tým zabývá pouze možností virtualizace systému. Jestli to dopadne virtualizací přímo v MacOS nebo virtualizací se spuštěním zvlášť, podobně jako u starého BootCampu, se uvidí. Každopádně verzi Windows pro ARM Microsoft licencuje pouze OEM výrobcům, kde musí být tento systém nainstalovaný, což Apple nikdy nedovolí. Takže uvidíme, jak to dopadne.

Craig zdůraznil, že Applu velmi záleží na soukromí a není to pouze marketingová záležitost. O soukromí už společnost mluvila před 35 lety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *