Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Senzor okysličení krve v Apple Watch Series 6 má problémy

David Hořínek 1

Apple Watch Series 6 obsahuje několik evolučních změn. Jasnější displej, rychlejší procesor, výškoměr, podporu 5GHz WiFi. Hlavní změnou je senzor saturace krve kyslíkem.

A právě s ním bude trošku potíž. Ukázalo se totiž, že přesnost senzoru je… nepřesná.

Proč je dobré vědět, jakou máte saturaci kyslíkem

Apple to například vysvětluje takto:

Hladina kyslíku v krvi je důležitým ukazatelem celkové kondice. Můžeš si na jejím základě udělat představu, jak dobře tvoje tělo absorbuje kyslík a jakého množství kyslíku se mu dostává. Jedinečný nový snímač a aplikace v Apple Watch Series 6 umožňuje změřit si hladinu saturace krve kyslíkem, kdykoli chceš. A průběžně ji snímá i na pozadí během dne a noci.

Apple.cz

Já dodám, že saturace udává, jak dobře se dostává kyslík z plic do ostatních částí těla. Jednoduše řečeno, jestli hemoglobin na sebe váže dostatek molekul kyslíku. U normálního člověka je zdravá hodnota 95 – 100 %. Pokud je to méně než 90 %, znamená to nízkou hladinu saturace, potenciální hypoxemii a možná i cestu do nemocnice při velmi nízkých hodnotách pod 85 % a nutnost dodání kyslíku jiným způsobem

Jak Apple Watch Series 6 měří kyslík v krvi

Když jsem si Apple Watch Series 6 poprvé zkoušel (čtěte první dojmy zde), tak kromě nových barev a svítivějšího displeje na mě udělal dojem rychlý senzor okysličení krve.

Položíte ruku na stůl. Spustíte aplikaci. Po 15 sekundách víte, kolik kyslíku máte v krvi. Pokud vidíte pravidelně hodnotu 95 – 100 %, pak nejspíš patříte mezi zdravé jedince a vaše plíce pravděpodobně pracují správně. Zvládají bez problémů okysličovat krev a hodinky to zvládnou zaznamenat.

Infračervené diody prosvítí kůži, fotodiody následně změří vrácené světlo a hladinu okysličení.

Senzor kyslíku se nachází na zadní straně hodinek

Ale…

Všechno vypadá hezky, dokud nezjistíte, že EKG senzor potřeboval schválení zdravotnických institucí v každé zemi, aby se tam mohlo měření EKG aktivovat. EKG měření je dokonce dostatečně přesné na to, že ho berou v potaz doktoři při dalších vyšetřeních.

Narozdíl od EKG korunky má senzor kyslíku jednu chybu – schválení od zdravotnických institucí mu chybí. Tím pádem negarantuje nějakou vyšší přesnost měření a jedná se pouze o orientační hodnotu.

Na Apple stránkách se dočtete, že měření není určeno pro lékařské účely – pouze pro obecné fitness použití

Narazil jsem na článek od Geoffreye A. Fowlera, technologického sloupkaře Washington Post. Fowler testoval nové Apple Watch Series 6 a Fitbit Sense. Zároveň s nimi používal měřič kyslíku Medline, který je schválený americkou FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) a má certifikovanou přesnost 2 %.

Apple Watch ukazují saturaci 94 % a certifikovaný oxometr 99 %. Zdroj obrázku: Fowlerův článek

Co během svého pozorování s certifikovaným oxymetrem zjistil? Měření Apple Watch se někdy shodovalo, většinou bylo mimo o 2-3 % a v nejhorších případech dokonce o 7 %.

Apple tvrdí, že hodinky byly testovány přes širokou škálu uživatelů s různými tóny kůže. A přesto pro malé procento uživatelů můžou být měření méně přesná. Důvodem můžou být různé faktory – umístění hodinek, pohyb, teplota kůže nebo prokrvení pokožky. Stejně tak můžou mít vliv různé pásky a jejich utažení.

Co z toho všeho plyne? Saturaci krve kyslíkem berte pouze jako orientační hodnotu a nepanikařte kvůli nízkým hodnotám. Také nejspíš není dobrý nápad si Apple Watch kupovat hlavně kvůli této funkci.

Pokud vás zajímají další detaily Fowlerova testování, doporučuji přečíst jeho článek v angličtině na tomto odkazu.


Pro další informace a návody ze světa Apple, nezapomeňte sledovat Granátový jablko na Facebooku a Twitteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *