Dostala se mi do rukou další evoluce nejprodávanějších hodinek na světě – Apple Watch Series 6.
Jaké jsou? Vyplatí se koupit, pokud vlastníte starší model?
O Apple Watch šesté série jsem se již rozepsal po jejich představení na eventu Time Flies. Článek čtěte zde.
Velikost, vzhled
Hodinky vychází z designu Series 5. Nedočkali jsme se tedy žádných zásadních změn nebo kulaté verze. Ostatně proč měnit něco, co výborně funguje.
Největší novinkou v oblasti vzhledu jsou dvě nové barvy – červená ProductRED a tmavě modrá, která je na fotkách.
Červená je velmi sytá. Modrá zase vypadá jako skvělá varianta k časté černé – zajímavější, ale stále nenápadné hodinky.
Pokud hodinky otočíte na spodní stranu, všimnete si další proměny. Zelené, červené a infra diody pro měření okysličení krve.
Stále máte na výběr mezi dvěma velikostmi. Menší 40mm (kam můžete použít i pásky ze starších 38mm hodinek) a větší 44mm (na kterou pasují zase náramky z 42mm verzí). Stále logicky platí, že můžete očekávat o něco větší výdrž baterie u větších hodinek – díky baterii s vyšší kapacitou.
Novinkou jsou nové navlékací gumové náramky postrádající jakékoliv zapínání. Apple jich prodává 9 velikostí. Pro správné odhadnutí velikosti si je budete muset vyzkoušet, nebo si při online objednání vytisknout speciální pomůcku na webu Applu zde. Také jsou nové pletené, navlékací řemínky.
Nové funkce u Apple Watch Series 6
Nejvíce obdivuji nový displej. Má stále stejný maximální jas 1000 nitů, jako minulá verze. Velký rozdíl je ale při ztlumeném, vždy zapnutém displeji (always-on). Když zápěstí otočíte dolů a displej přejde do úsporného módu, nezhasne tak výrazně, jako u Series 5. Ten rozdíl je obrovský. Dle Apple je jas dokonce 2,5x vyšší. Věřím tomu. Displej sice “zhasne”, ale teď svítí téměř tak jasně, jako když hodinky aktivně používáte.
Další novou funkcí je měření hladiny okysličení krve. Neboli oficiálně saturace kyslíkem. Funkce šlape podobně snadno, jako měření tepu. Probíhá i na pozadí. Pokud chcete, můžete ji aktivně vyvolat a měření zabere 15 sekund. Po této době se zobrazí saturace v procentech. Dle Apple hladina u zdravého člověka kolísá mezi 95 – 100 %. Už sami si ale musíte rozhodnout, jestli je tato funkce pro vás důležitá. Je vidět, že Apple stále více pozicuje hodinky do všestranného zařízení schopného měřit aktivitu a více údajů týkajících se zdraví.
Hodinky pohání nejnovější čip S6. Ten je o 20% rychlejší, než S5 v předchozí generaci. S5 je přitom dvakrát rychlejší, než v Series 3. Takže matiku si můžete udělat sami. Již předchozí verze neměly problém se svižností a nové Series 6 to přinášejí na ještě vyšší úroveň.
Ke stávajícím senzorům se přidává neustále zapnutý výškoměr. To znamená, že určité aktivity půjde sledovat mnohem lépe než dříve. Změna nadmořské výšky se může hodit třeba při lyžařské aktivitě nebo horské turistice.
Mezi příjemné maličkosti počítám novou podporu 5GHz Wi-Fi a U1 (ultrawideband) čip pro přesnou lokalizaci zařízení.
Tím můžeme uzavřít kapitolu nových funkcí. Ostatní jsou totiž softwarové, které dostanou i ostatní hodinky ve watchOS 7 – nové ciferníky, sledování spánku atd.
Stávající funkce
Pro lepší přehled uvádím stručný seznam funkcí, které Apple Watch Series 6 podědily od starších bratříčků:
- Sledování tepu – aktuálního, pomalého, příliš rychlého a sledování nepravidelného rytmu
- EKG – elektrokardiogram pro vysledování fibrilace srdečních síní
- Detekce pádu
- Sledování hluku
- Funkce SOS pro zavolání pomoci
- Kompas
- Wi-Fi a GPS
- Voděodolnost do 50 metrů
- Mikrofon a reproduktor pro hovory
- W3 bezdrátový čip a Bluetooth 5.0
České ceny
- Základní cena začíná na 11 490 Kč za 40mm pouzdro
- Základní cena začíná na 12 290 Kč za 44mm pouzdro
Jako materiál pouzdra se u nás prodává pouze hliník. Titan a ocel jsou exkluzivně pro LTE verzi hodinek, která u nás bohužel stále není dostupná. Pokud je budete chtít, budete se muset podívat do zahraničí.
Upgrade na Series 6 ze starších modelů Apple Watch
Pokud uvažujete o upgradu, pak je velmi důležité, ze kterého modelu chcete přestupovat.
Pokud chcete aktualizovat ze Series 3 a starší, pak bude pro vás upgrade neuvěřitelný. Větší rychlost, stále zapnutý a o 30 % větší displej dělá divy. Hlasitější reproduktor, rychlejší Bluetooth a bezdrátový čip. Funkce EKG, kompas. Místo 8 GB dokonce 32 GB místa na aplikace a hudbu. Nebe a dudy. Tady není co řešit. Jedině můžete ještě uvažovat o Apple Watch SE. 🙂
Pokud chcete aktualizovat ze Series 4, pak je největším rozdílem always-on displej. EKG, rychlejší Bluetooth 5.0 a hlasitější reproduktor totiž už máte. Series 4 má ale “pouze” 16 GB paměti. Rychlost hodinek je ale stále velmi přijatelná.
Pokud chcete aktualizovat ze Series 5, zde bych řekl, že to jsou vyhozené peníze. Nových funkcí je velmi málo. Pouze jasnější displej, saturace kyslíkem a o 20 % rychlejší čip za ty peníze nestojí.
Můj osobní názor
Je velmi těžké pracovat na produktu, který je tak moc limitovaný svou velikostí. Nemůžete tam dát větší baterku, ani výrazněji rychlejší čip. Přesto jsou hodinky zase o něco rychlejší. Jedná se o neuvěřitelný počítač na vašem zápěstí a hardware tým v Apple dokazuje, že jsou se svými čipy stále nejlepší na světě.
Těžko říct, co by člověk od nové série chtěl. Saturaci kyslíku jsme dostali tak, jak drby říkaly. Samozřejmě vždy chceme větší výkon a hlavně větší výdrž na baterii. Tam by na tom mohli být nové hodinky ještě o něco líp. O 20 % rychlejší nabíjení je ale příjemný bonus.
Tento rok je rozhodování o nákupu Apple Watch trochu složitější. V prodeji jsou stále Series 3, za nejnižší cenu z celé modelové řady. Stále ale nabízí dostatečně jasný displej, nejsou pomalé, mají GPS a můžete je vzít i do vody. Většině nenáročných lidí budou stačit na sledování aktivity nebo zobrazování notifikací.
Nově představený „střední“ model Apple Watch SE (čtěte souhrn novinek zde) přináší téměř vše z nejvyšší řady. Chybí stále zapnutý displej, EKG a saturace kyslíkem. Poslední dvě funkce nebude moc lidí mrzet. A o 3 tisíce menší cena může být pro lidi zajímavá. SE jsou podle mě ideální střední cesta za přijatelné peníze. Jen škoda, že samozřejmě nemají nové barvy. 🙂
Pro další tipy, triky a návody sledujte Granátový jablko na Facebooku a Twitteru. Dozvíte se tam i rychlé novinky a komentáře, které se zde na blogu neobjeví.
[…] Přečíst […]
[…] Přečíst […]
[…] jsem si Apple Watch Series 6 poprvé zkoušel (čtěte první dojmy zde), tak kromě nových barev a svítivějšího displeje na mě udělal dojem rychlý senzor […]
[…] Apple Watch Series 6: mírný upgrade – první dojmy […]
[…] – Apple Watch Series 6: mírný upgrade – první dojmy […]