Před pár měsíci jsem vyměnil Apple Watch Series 1 za Apple Watch SE. Už je nosím skoro půl roku, takže nastal čas pro sepsání reálných zkušeností. Vyplatí se koupit „nový“ model?
Aktuální modelová nabídka Apple Watch
Apple dnes prodává tři modely svých chytrých hodinek. Cenové rozpětí je široké. Pohybuje se od 6 tisíc nahoru:
- Apple Watch Series 3 od 5 790 Kč
- Apple Watch SE od 7 990 Kč
- Apple Watch Series 6 od 11 490 Kč
Pro pochopení výhodnosti Apple Watch SE je dobré si říct, co (ne)přináší ostatní modely.
Series 3 jsou v dnešní době již zastaralým modelem. Sice splní svůj účel, ale s největší pravděpodobností už nepůjdou aktualizovat na watchOS 8, který vyjde v září. Jejich rychlost a funkce budou méně náročným uživatelům stačit, ale jejich softwarová podpora končí a nových funkcí se nedočkají. Pokud potřebujete ušetřit peníze, možná se podívejte na Series 4 v pěkném stavu z druhé ruky.
Series 6 jsou nejnovějším modelem. Oproti 5. generaci nepřinesly mnoho inovací – pár se jich ale našlo. Měření kyslíku v krvi, jasnější stále zapnutý displej, rychlejší čip, neustále zapnutý výškoměr, U1 ultrawideband čip nebo podpora 5 GHz Wi-Fi a rychlejšího nabíjení. Ale hodinky byly rychlé už dost, měření kyslíku na zápěstí je nepřesné a always-on displej někomu za příplatek nestojí. Navíc upgrade ze Series 4/5 nedává moc velký smysl.
Čtěte více o Apple Watch Series 6 na Granátovým jablku:
– Senzor okysličení krve v Apple Watch Series 6 má problémy
– Apple Watch Series 6: mírný upgrade – první dojmy
– Nové Apple Watch Series 6 – okysličení krve, výškoměr, česká cena
Apple Watch SE se tváří jako zlatá střední cesta. Vychází z modelu Series 5. Má stejné tělo, velikost displeje, stejný čip S5. Oproti Series 5/6 jim chybí EKG, měření kyslíku v krvi a always-on displej. Jako bonus dostaly stále zapnutý výškoměr.
Příběh mých nesmrtelných Apple Watch Series 1
Před pár lety jsem nosil úplně první Apple Watch 42mm z roku 2015. Tehdy dovezené ze zahraničí, protože se u nás ještě neprodávaly. Byl jsem s nimi spokojený (kromě extrémně pomalého načítání aplikací). Jedno ráno jsem se vzbudil a hodinky měly vyskočený displej z těla. V servisu byla zjištěna nafouknutá baterie, kterou Apple uznával v rámci výměnného programu. Protože se původní „Series 0“ již dlouho nevyráběly a nešlo je vyměnit kus za kus, dostal jsem zdarma upgrade na Series 1 s dvoujádrovým procesorem. Skok v rychlosti byl tehdy neuvěřitelný.
Zajímavost: Označení „Series X“ začalo až u druhé generace Apple Watch. Na zádech prvních hodinek najdete „7000 Series“ označující druh použitého hliníku. Jako Series 1 je označována verze, která je identická s původními Watch, ale má lepší čip S1P s dvoujádrovým procesorem. Plnohodnotným nástupcem tak byly až Series 2, v pořadí ale již třetí Apple Watch. 🙂
Series 1 se mnou fungovaly až do loňského roku. Dokud dostávaly aktualizace systému, nebyl důvod je měnit. Je pravda, že hodinky oproti novějším byly skutečně pomalejší. Ale jinak fungovaly překvapivě dobře. Dokonce i výdrž na baterii měly téměř totožnou jako na začátku a celý den fungování nebyl problém. Důležité věci zvládaly stále bez problému – zobrazování času, notifikací a sledování aktivity.
Chytré hodinky považuji za spotřební věc. Oproti klasickým hodinkám jsou za pár let naprosto bezcenné. Již nebudou aktuální softwarově ani výkonem, baterka jim umře a neaktuální operační systém k novým telefonům už nespárujete. Nemluvě o tom, že ocelové verze se safírovým sklem se u nás neprodává a jakýkoliv kontakt se zdí znamená výraznější škrábance. Takže jakmile Series 1 skončily s watchOS 6, začal jsem uvažovat o upgradu.
Proč koupit Apple Watch SE – zlatá střední cesta
Rozhodně jsem chtěl větší displej, protože kromě větší obrazovky pro obsah to má i druhou výhodu – větší baterii. 44mm displej znamená další tisícovku navíc oproti základní 40mm. Protože za pár let ty hodinky prodám za pár šupů (a to ještě za předpokladu, že je zázrakem udržím v dobrém stavu), tak jsem nechtěl dát za hodinky 12 tisíc. Zvolil jsem proto levnější verzi SE.
EKG jsem si již dříve zkoušel na hodinkách kamaráda a věděl jsem, že pro mladého člověka se zdravým srdcem je tato funkce spíše pro parádu – vyzkoušíte ji jednou po rozbalení z krabičky a pak si na ni už nevzpomenete. Měření okysličení krve na zápěstí nefunguje spolehlivě (alespoň dokud hodinky nedáte na prst, viz článek odkazovaný výše) a always-on displej by byl fajn, ale rozhodl jsem se raději ušetřit nějakou tu tisícovku.
Apple Watch SE nakonec splnily přesně to, co jsem od nich očekával. Díky skvělému displeji výborně zobrazují jakékoliv zprávy a notifikace. Díky stále zapnutému výškoměru a GPS je sledování aktivit spolehlivější a přesnější. Podle mého názoru upgrade na SE z jakýchkoliv hodinek Series 3 a starších tak dává smysl.
Galaktická rychlost
Zvýšení rychlosti hodinek ze Series 3/4 člověk moc nepozná. Pokud ale provádíte upgrade ze starších edic, pak je rozdíl doslova gargantuální. Najednou na nic nečekám. Odezva na dotyk je okamžitá. Aplikace se spouští rychle. Prostě dotek – blik – je to tam! Pokud jste jako já nosili kdysi stařičké Apple Watch, tak časem zapomene na frustraci 30 sekund otáčejícího se kolečka kvůli načítání aplikace. Naštěstí je tahle doba úplně pryč.
Ať už chcete cokoliv, zobrazí se to okamžitě. Hodinky díky tomu splňují jejich hlavní smysl. Nemají být zařízením na které koukáte minutu v kuse. Jejich hlavní poslání je v tom, že vám zobrazí cokoliv chcete během sekundy a pak už se věnujete něčemu jinému. Časem si zvyknete, ale prvních pár dní působí jako z jiného světa. Hlavně prvních pár dní jsem byl neuvěřitelně nadšený a je to jeden ze dvou důvodů, kvůli kterým zakoupení novějších hodinek dává smysl.
A když už mluvím o druhém důvodu…
Displej – co udělá pár milimetrů
Skok z 42mm úhlopříčky na 44mm nezní jako moc. Ale opak je pravdou. Díky displeji s mnohem menšími rámečky už hodinky nevypadají jako dětská hračka. Displej nyní splývá do zbytku hodinek. A těch pár pixelů navíc využívají nové ciferníky naplno. Třeba naprosto skvělý infograph – kromě analogových hodin umožňuje vložit komplikace do každého rohu, doprostřed další čtyři a ještě k tomu následující událost z kalendáře. To je naprostá bomba.
Displej ukazuje mnohem víc nejen při zobrazení času. Více obsahu uvidíte třeba v mailech, notifikacích atd. A další opomíjená věc je velký skok v maximálním jasu. Největší změna v tomto ohledu byla ze Series 1 na Series 2 – displej byl dvakrát jasnější. Když ale přecházíte ze Series 1, dojem z displeje je naprosto neskutečný.
Další maličkosti
Výše uvedené vlastnosti pro mě byly zcela zásadní a díky tomu ospravedlnily cenu upgradu samy o sobě. Je tu ale pár maličkostí, které nehrají tak velkou roli. Přesto tu jsou a člověk je vnímá spíše na pozadí a často si je ani neuvědomuje:
- Stále zapnutý výškoměr – umožňuje mnohem přesnější sledování sportovních aktivit a také celodenního pohybu mimo cvičení
- Taptic Engine – haptická odezva byla v hodinkách vždy. U novějšího modelu ale vibrace prostupují v rámci celého systému a jsou kvalitnější. Člověk si musí vyzkoušet ranní buzení klepáním na zápěstí nebo klikání hodinek při skrolování v menu.
- Apple Pay – placení nebylo nikdy jednodušší, stačí zapnout kartu, natáhnout ruku a nákup je zaplacený
- watchOS 7 – hodinky nejsou jen hardware ale také software
- Sledování spánku – není až tak zásadní, ale velice mě těší, když při odchodu ke spánku se hodinky ztlumí a v noci ciferník neruší. Ráno mě hodinky vzbudí potichu přes zápěstí a zobrazí denní předpověď počasí.
- Večerka – umožní ztlumit notifikace i na iPhonu a Apple Watch vás upozorní, pokud budou potřebovat před spaním nabít – většinou vyžadují cca 15 % baterie
- Notifikace do iPhonu, že jsou Apple Watch plně nabité
- Upozornění k mytí rukou po příchodu domů jsem vypnul. Bylo pro mě velmi rušivé. Ruce si myju pokaždé a nepotřebuji k tomu hlídat od hodinek 🙂
- Odemykání Macbooku pomocí hodinek – sem tam nefunguje, ale naštěstí většinou ano
- Voděodolnost do 50 metrů – díky tomu se nemusím bát jít s hodinkami do sprchy nebo bazénu. Ale slané moře s agresivnější vodou bych dobrovolně neriskoval…
Čtěte více:
Závěr
Závěrem bych rád zdůraznil, že hodinky dávají smysl hlavně v případě, kdy si kupujete svůj první model a nebo když provádíte upgrade po několika letech. Mezigeneračně se hodinky vyvíjejí mnohem pomaleji než notebooky, telefony nebo tablety. Upgrade na SE (nebo Series 6) nedává moc smysl, pokud již vlastníte Series 4 nebo Series 5. Pokud se ale pohybujete u Series 3 a starších, je rozdíl obrovský a můžu ho s klidem doporučit.
Apple Watch SE nabízejí příjemný poměr cena/výkon. Vynechaly některé ne až tak důležité funkce a odměnou je nižší cena. Pro starší generaci může být EKG a oxometr výhodou. Mladší a zdravé uživatele nebude absence těchto senzorů trápit. Stále zapnutý displej už bude horší oříšek a některé potenciální majitele může nepřítomnost této funkce mrzet. Tady je to už otázka priorit.
Osobně jsem s upgradem velmi spokojený a doufám, že mi hodinky budou alespoň další tři roky dobře sloužit. Musím ale zmínit, že mě mrzí nedostupnost safírových verzí hodinek včetně těch s mobilním GSM připojením.
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.
[…] Vyplatí se upgrade na Apple Watch SE? […]