Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Co nás čeká na WWDC 2020 – konference Apple pro vývojáře, shrnutí spekulací

David Hořínek 7

Každý Apple fanoušek se těší na pár akcí v roce. Většinou to bývá představení nových produktů v březnu/dubnu a listopadu. Také velká prezentace v září zaměřená na iPhony a v neposlední řadě aktualizace veškerého softwaru v červnu.

Nových produktů na jaře jsme se už dočkali. O novém iPadu Pro, Macbooku Air jste si mohli přečíst zde a o aktualizovaném iPhonu SE zase tady. O všem dohromady jsme si s Michalem povídali i v našem podcastu.

Teď je tu ale období velké konference pro vývojáře a čeká nás již zítra! 22. června od 19 hodin našeho času. Nejsnadnější bude sledovat přímo na oficiálním kanálu Apple na Youtube zde. Určitě budu ale komentovat dění z konference na Facebook stránce Granátovýho Jablka.

Čeho se zítra určitě dočkáme, co se možná objeví a jaké novinky bych velmi rád viděl? Pojďme se podívat na kompletní shrnutí všeho, co nám možná WWDC zítra přinese!

Zajímá vás, jak skutečně dopadly novinky kolem WWDC a nově představených systémů? Možná si budete chtít přečíst následující články:

Původní článek

Letošní WWDC, jak už jsem informoval, bude pouze digitální událost, streamovaná přes internet kvůli velkým shromažďovacím omezením v USA (COVID-19 je všude). To by ale nemělo nějak výrazně ovlivnit očekávané novinky. Apple nikde nepoužívá slovo živě – je možné, že prezentace je nahraná dopředu.

Hlavně doufám, že se opět dočkáme Craiga Federighi, viceprezidenta pro software engineering. Podle mého názoru se jedná o nejvíce charizmatického manažera Apple.

Díky Craigovi „Hair Force One“ mají prezentace vždy vtip a jiskru jak za Steva Jobse

iOS 14 a iPadOS 14 pro iPhony a iPady

Začněme rovnou tím očividným. Nové verze operačních systémů pro naše iPhony a iPady s pořadovým číslem 14. Redaktoři serveru 9to5mac se dostali k alfa verzi iOS 14 a díky nim víme něco málo o chystaných novinkách. Přesto je berte s rezervou. Apple tyto funkce nemusí implementovat vůbec, nebo je může změnit či odložit na pozdější verze systému.

  • Alternativní vývoj umožňuje Apple vývojářům vypínat jednotlivé nestabilní funkce dle potřeby, to by mělo znamenat snažší a hladší vývoj nového systému a hlavně méně bugů ve finální verzi
  • Nová možnost organizace domácí obrazovky – možnost uspořádat aplikace do filtrovaného seznamu umožní snadnější nalezení aplikací (i když já vždycky říkám, že je lepší použít Spotlight 🙂
  • Přesouvatelné widgety – iPad se dočkal statického zobrazení widgetu na levé straně první obrazovky. Nyní by mělo dojít k rozšíření těchto funkcí – widgety by měly jít přesouvat na různá místa podobně jako ikonky aplikací
Widgety jsou v iPadOS 13 pouze v seznamu na levé straně prvního domácího okna
  • Zdokonalení rozšířené reality – asi pro vás není žádným překvapením, že Apple se v posledních letech hodně zaměřuje na rozšířenou realitu (AR). Je to vidět i díky uvedení iPadu Pro s LIDAR senzorem pro skenování 3D prostoru. Tento senzor by měl dostat i iPhone 12 (Pro) v září. Spekuluje se, že Apple dále rozšíří AR platformu aby pro vývojáře bylo ještě jednodušší tuto možnost využívat
  • Zaměření na stabilitu, zrychlení a opravy chyb – podobně jako Intel, i Apple má svůj tick-tock cyklus. Jeden rok se dočkáme uvedení více nových funkcí a další spíše stabilizace a zrychlování systému. Tak by to mělo být i tento rok s iOS 14.
  • Dočkáme se i změny jména? – internetem proběhla zmínka, že od pojmenování iOS pro iPady jako iPadOS, a ostatní systémy mají také svoje jména (tvOS, WatchOS, MacOS atd.) tak iOS se opět bude jmenovat iPhoneOS. Možné? Zcela určitě. Pravděpodobné? Podle mě alespoň tento rok spíše ne.
  • Změna výchozích aplikací – o tomhle už slyšíme delší dobu, ale poprvé bychom měli mít možnost změnit výchozí aplikace pro prohlížeč nebo email. Pokud máte raději alternativního poštovního klienta nebo prohlížeč, tato funkce by vám mohla udělat radost.
  • Odemykání auta pomocí CarKey – o této funkci jsem psal už v souvislosti betaverze iOS 13.4. iPhone nebo Apple Watch by mohly sloužit díky NFC čipu (nebo možná i bezdrátově) jako moderní klíč k automobilům. Teoreticky by mělo jít zamykat, odemykat, možná i startovat vozidlo na dálku i na blízko.
  • Přepracování Podcasts aplikace – podcasty získávají v poslední době na popularitě. Spotify v této oblasti hodně tlačí a dokonce si zajišťuje exkluzivní smlouvy, jako nedávno s Joe Roganem. Apple si toho musel všimnout a tak se nejspíše dočkáme vylepšení stávající aplikace. Stejně bych vám ale doporučil Overcast, jako aktuálně nejlepšího podcastového klienta na iOS. Psal jsem o něm tady.
  • Možnost zvolení pozadí v CarPlay
  • Integrovaný překladač v Safari
  • Vylepšení Klíčenky – dvoufaktorové ověření, varování před používáním stejných hesel nebo o hacknutí stránek, kde máte vytvořený účet (více méně okopírování pokročilých funkcí skvělého 1Passwordu, který velmi doporučuji)
  • Nové funkce iMessage – byla zmíněna možnost dodatečného smazání již odeslaných zpráv, podobně jako to má WhatsApp a další klienti

WatchOS pro Apple Watch

Několika novinek bychom se měli dočkat samozřejmě i u systému pro hodinky. Je ale dost pravděpodobné, že některé funkce budou k dispozici pouze pro Apple Watch Series 5 nebo dokonce Series 6, jakmile vyjdou v září.

  • Monitoring spánku – dlouho vyžadovaná funkce by se měla objevit brzy. Měla by využívat senzory pro pohyb i mikrofon pro hluk. Hodinky nejspíš připomenou uživateli nabití před samotným spánkem nebo ráno po probuzení.
  • Detekce okysličení krve – o této možnosti jsme slyšeli také už několikrát, ale protože bude potřebovat nový hardware, bude vázána k novým hodinkách řady 6. Apple pozicuje Watch už delší dobu jako zařízení zaměřené na zdraví, a tak bude určitě rozšiřovat senzory i jejich možnosti.
  • Dětský mód – ostatní Apple zařízení umožňují kontrolu rodičů nad aplikacemi, které jejich děti využívají. Tento mód by to měl umožnit i u hodinek
  • Rozšíření ciferníků – můžeme to brát jako samozřejmost, ale umožnění vytvářet ciferníky vývojářům bych asi zatím stále nečekal

macOS pro iMacy a Macbooky

O macOS toho moc nevíme. Ale dá se předpokládat další rozšíření technologie Catalyst, které umožňuje vývojářům snadněji převádět aplikace z iPadu na Mac. Spekulace jsou i o nové verzi aplikace Zprávy (možná také díky Catalyst) abychom se dočkali i nálepek a dalších funkcí, které jsou k dispozici pouze na iMessage na iOS.

Nový, redesignovaný iMac

A teď se konečně dočkáváme k těm zábavnějším a nejistým věcem. Posledního předělání iMacu jsme se dočkali v roce 2012. Myslím si, že po 8 letech je už nejvyšší čas s tím něco udělat.

Jednoduchá představa nového iMacu
  • Tenčí rámečky – buď se dočkáme 23 palcového modelu v těle aktuálního menšího modelu a nebo zůstane 21 palců zachováno a zmenší se pouze samotné rámečky. Těžko říct. Ale ta brada už chce dolů. 🙂
  • Už žádné pevné disky! – z tohohle bych měl velkou radost. Jak jsem psal v nákupním průvodci všech Apple produktů – přítomnost pomalých a hlučných pevných disků v iMacu je dnes vážně ostuda. Však SSD jsme měli už v prvním Macbooku Air v roce 2008! Fusion drive (kombinace HDD a SSD) by se měl taky rozloučit. Není už potřeba
  • Větší zabezpečení – T2 čip od Apple známe z ostatních počítačů. Stará se o šifrování a kontrolu disku, čtečku otisků prstů a další věci. Jeho přítomnost znamená větší bezpečí dat ale zároveň složitější opravy.
  • Nový designový styl – iMac by měl vypadat jako přerostlý iPad Pro z roku 2018, podobně jako iPhone 12. Pokud to tak bude, dočkáme se hodně stylového počítače.

Menší HomePod, rychlejší Apple TV, sledovací AirTagy

U tohoto hardwaru si nejsem jistý, jestli se dočkáme už zítra nebo až na podzim. Spekuluje se ale o menším a levnějším reproduktoru HomePod, aktualizované a rychlejší Apple TV (ta aktuální má v sobě už relativně starší čip A10X, aktuálně jsme v telefonech u A13).

Domnívaný vzhled nových AirTagů

A samozřejmě tady máme už dlouho očekávané AirTagy – sledovací klíčenky, konkurence Tile, které by měly využívat nové ultrawideband technologie pro přesné sledování uvnitř budov a široké sítě Apple zařízení pomocí bluetooth.

Přechod Apple na ARM

Nebudu lhát. Tohle by mi udělalo velkou radost. Apple začal přechod od PowerPC procesorů k Intelu na WWDC v roce 2005. Dnes jsme v situaci, kdy Intel stagnuje a Apple vyvíjí svoje vlastní ARM čipy, které pohání iPhony a iPady.

Dnes je výkon iPadu Pro na úrovni Macbooku Pro 13″. Představte si takový čip dát do většího těla s aktivním chlazením a větší baterií. Dočkali bychom se tak notebooku se skutečnou výdrží na celý den? Nikoliv 12 pracovních hodin ale opravdu 24? V iPadu Pro máme A12Z čip s 8 jádrovým procesorem a 8 jádrovou grafikou. Můžeme se ve velkém počítači dostat na dvoj nebo trojnásobek? Je to dost možné. Mohl by takový čip být chlazený pouze pasivně? I to je možné. Ostatně Apple to už zkusil mírně neúspěšně s 12 palcovým Macbookem, jehož výroba byla po 3 letech ukončena. Ale ten byl na bázi Intelu.

Mají ARMy v Macu mnohá pozitiva? Jednoznačně. Bude to všechno jednoduché a růžové? To zase ne. Apple v iOS před lety i v MacOS loni zabil podporu 32bitových aplikací. Přechod z 64bitových na instrukční sety ARM je dle vývojářů trochu jednodušší. I tak se ale budou muset všichni přizpůsobit.

Proto si myslím, že Apple zítra oznámí plánovaný postupný přechod, aby se vývojáři mohli připravit. Počítačů pro koncové uživatele se určitě nedočkáme. Možná ale vývojáři budou mít k dispozici dev-kity, které umožní nové aplikace optimalizovat. A možná to bude nová varianta menšího Macbooku Air nebo 12″ Macbooku. Případně by naprosto ideální mohl být předělaný Mac Mini.

Těším se na tuhle novou epochu? Rozhodně. Je ale možné, že se ARMu v Macu zítra nedočkáme? I to je možnost. Uvidíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *