Tak tu máme nové iPhony a spekulace se staly realitou. Nové balení je menší a chybí v něm sluchátka i nabíječka. Prý v rámci ekologie, protože spoustu lidí už nabíječky má. Potud v pořádku. Apple ale přibalil USB-C kabel, který do většiny starších nabíječek nepasuje. Takže tu máme další „skandál“.
Proč Apple k iPhonu nedává nabíječku? Skutečně jde o ekologii, nebo se od svých uživatelů snaží vymámit další peníze za příslušenství? Proč je v balení USB-C kabel a proč iPhony nejsou letos levnější i přes chybějící doplňky? Proč iPhony dávno nemají USB-C konektor a jak může vypadat iPhone v budoucnosti?
K pochopení aktuální situace je dobré si připomenout stručně historii konektorů od Applu. Naše oblíbená firma totiž měla odvahu (Courage!) konektory nejen odstraňovat, ale zároveň i svoje vlastní vynalézat.
Důvodů k tomu mohlo být vždy mnoho – od nedostatečných řešeních na trhu, až po uzavření uživatelů do svého ekosystému a dokupování dalšího vybavení.
Tak bez dalších odkladů pojďme na to.
Obsah článku
- Původní 30 pinový konektor
- Věčný lightning
- Ekologie a důraz na obnovitelnost zdrojů
- Chybějící nabíječka – ekologie
- Chybějící nabíječka – udržení prodejní ceny
- iPhone v budoucnosti
Původní 30 pinový konektor
Nejsem si jistý, kolik z vás si bude pamatovat starý-dobrý 30 pinový konektor, který se objevil u iPodu 3. generace:
Tento konektor si tehdy vymyslel Apple sám pro sebe – nebyl tedy univerzální, ale proprietární (nebo uzavřený chcete-li). Tehdy obsahoval 30 pinů (kontaktů) – každá část obsluhovala jinou záležitost. Mezi tyto funkce jsme mohli počítat kromě napájení také výstup zvuku, ovládání multimédií, výstup HD videa, synchronizaci dat a další.
30 pinem se připojovalo k nejprodávanějšímu hudebnímu přehrávači na světě. Díky popularitě iPodu tak byl tento konektor zabudovaný do mnoha příslušenství – mimo kolébek a držáků jste ho mohli najít i na mnoho reproduktorech nebo Hi-Fi věžích. Samozřejmě mezi reproduktory musíme započítat také slavný iPod Hifi.
I když 30 pinový konektor sloužil mnoho let velmi dobře, měl také svoje nevýhody. Předně byl křehký – bylo snadné poškodit jednotlivé kontakty. Musel se také strkat do zařízení správnou stranou a v neposlední řadě zabíral opravdu spoustu místa v neustále zmenšovaných zařízeních.
Věčný lightning – digitální náhrada 30 pinu
V roce 2012 byl 30 pin nahrazen. Král byl mrtev, ať žije nový král! Lightning (tedy v překladu „blesk“) byl nový konektor Applu představený v roce 2012 na iPhonu 5. Apple s ním vyřešil všechny negativa, která jsem zmínil výše. Strkat do iPhonů, iPadů a iPodů šel i v noci poslepu, protože narozdíl od 30 pinu a USB konektorů nebyla důležitá orientace konektoru. Byl také výrazně menší.
Lightning si postupem času našel cestu i do příslušenství. Díky němu se nabíjela první Apple Pencil. Možná jste také již slyšeli o trochu nešťastném nabíjení myši Magic Mouse s integrovanou baterií a nabíjecím konektorem na spodní straně. 🙂 Myš je pak jako želvička otočená na krunýři a během nabíjení ji nemůžete ani používat.
Lightning je tu s námi až do dnes (i když ho Apple začal pomalu nahrazovat u iPadu Pro 2018 a iPadu Air 2020).
Proč lightning není dávno nahrazený USB-C konektorem u všech produktů? Napadají mě tři důvody:
- Zařízení a příslušenství s lightningem je na světě desítky milionů – změna konektoru by způsobila nutnost vyměnit všechny nabíječky, kabely a další zařízení.
- Tento důvod považuji za nejméně pravděpodobný – Apple již několikrát dokázal, že se nepotřebuje držet starých pořádků (odstranění CD mechaniky, 3,5″ jacku pro sluchátka…)
- Apple má svůj licenční program MFI (Made For iPhone) – ten zajišťuje bezproblémový chod certifikovaného příslušenství, ale zároveň přináší Applu licenční poplatky.
- Druhý důvod považuji jako pravděpodobný, ale nikoliv zásadní. Přechod na USB-C by znamenal pro Apple ztrátu tohoto příjmu. Ale nejedná se o zásadní čísla a Apple vydělává peníze jinde.
- Apple neplánuje vůbec změnu konektoru a chce ho odstranit úplně
- Asi nejpravděpodobnější důvod. Nemá smysl u iPhonů přecházet na USB-C na 2 roky, když Apple připravuje iPhone zcela bez konektoru. O této možnosti více později v článku.
Ekologie a důraz na obnovitelnost zdrojů
V posledních letech Apple hodně tlačí na obnovitelné zdroje. Stačí se podívat na stránku Apple Environment, která se věnuje celému plánu Applu do roku 2030 snížit uhlíkovou stopu, používat recyklované materiály a také využívat pouze energii ze zelených zdrojů (včetně všech jeho dodavatelů, což je snad ještě více působivé).
Apple se vždy rád chlubil, že jeho produkty nevyužívají závadné látky (jako třeba rtuť, PVC, olovo atd.) Kompletní kampus Apple, jeho datová centra a Apple Story již běží na solární, větrné nebo jiné zelené energii. Mnoho komponentů (nebo dokonce produktů) je vyráběno ze 100 % recyklovaných materiálů jako je hliník, měď, zlato a další. Každé zařízení můžete nechat Applem vykoupit – to je následně rozebráno a jednotlivé komponenty nebo materiály znovu využity.
Nejlépe si proklikejte celou stránku sami (nebo si stáhněte white paper v PDF zde). Dočtete se tam spoustu zajímavých údajů. Třeba i to, že obsah plastu v balení iPhonu byl snížený o 58 % nebo že použití recyklovaného hliníku způsobilo snížení uhlíkové stopy o 4,3 milionu tun emisí v roce 2019.
A tím se dostáváme k tomu, že v balení iPhonu 12 nejsou sluchátka ani nabíječka. A toto příslušenství nenajdete již v žádném balení aktuálně prodávaných iPhonů – včetně iPhonu SE, iPhonu XR a iPhonu 11.
Chybějící nabíječka – ekologie
Koupíte si nový iPhone a zjistíte, že jeho krabička je zhruba poloviční. Pokračujete v rozbalování a může vás čekat nemilé překvapení – sluchátka chybí, nabíječka taky. Kromě telefonu, návodu a jedné jablíčkové samolepky na vás čeká už pouze kabel z USB-C na lightning.
A zde narážíme na hlavní bod problému.
(Zmínku o zmenšení balení najdete hodně dole u produktové stránky iPhonu 12. Na eventu ale o tom Apple mluvil vcelku otevřeně.)
Článek o představení iPhonu 12 najdete zde. Představení iPhonu 12 Pro čtěte zase tady.
Uživatelé za ty roky kupování telefonů již mají údajně starších nabíječek celou řadu. Sluchátka navíc často zůstávají v balení nevyužita (také kvůli rozvoji bezdrátových sluchátek).
To je sice pravda, ale většina těch nabíječek v šuplíku má klasický USB-A konektor. A u nového iPhonu je kabel s USB-C konektorem, takže stejně si spoustu lidí bude muset nabíječku koupit (protože kabel nemají kam strčit, pokud to není Macbook z posledních let). To je také nejspíš důvod, proč Apple svoji 20W rychlonabíječku zlevnil z 890 Kč na 590 Kč – aby se nenadávalo až tak moc.
Pokud vás zajímá srovnání rychlosti nabíjení různě silnými nabíječkami, pak čtěte tento článek.
Balení je o polovinu menší, Apple díky tomu sníží karbonovou stopu – přepraví víc krabic iPhonů v jednom letadlu nebo kontejneru. Nabíječka a sluchátka chybí, takže i plastu je méně. Dokonce i krycí plast displeje byl nahrazený papírovou nálepkou. To vše prý znamená o 2 miliony tun uhlíku méně, což je ekvivalent chybějících 450 000 aut na silnicích. Solidní.
Ekologie je fajn, to naprosto schvaluji. V tom množství prodaných iPhonů to udělá obrovské úspory použitých materiálů. Ale spoustu lidí se ptá – když nám dává Apple méně, proč není iPhone levnější a nabíječku si musím dokupovat?
Chybějící nabíječka – udržení prodejní ceny
Apple letos drží velmi podobné ceny. iPhone 12 mini začíná na ceně 21 990 Kč, stejně jako loňský iPhone 11. Prodejní cena se tak tváří pro uživatele stejně. Problém je tu ale jiný. Nebo spíš dva. Náklady na OLED displej a 5G modem.
Apple konečně dal kvalitnější OLED displej do všech svých nových modelů. OLED displej není jen kvalitnější – je také výrazně dražší než loni používané LCD panely.
Pro detailní srovnání letošních iPhonů 12 a iPhonů 12 Pro (Max) klikněte zde.
Je tu ale důležitější věc. 5G modem, který je integrovaný do VŠECH letošních modelů. Všimněte si, že konkurence to většinou dělá naopak. Uvádí standardní verze svých telefonů a pak speciální (a hlavně dražší) verzi, která podporuje 5G sítě. Například:
- Samsung Galaxy S20 FE 128 GB stojí 16 999 Kč
- Samsung Galaxy S20 FE 5G 128 GB stojí o 3 tisíce více – 19 999 Kč
Apple mohl zvýšit cenu svých telefonů, což očividně udělat nechtěl. Tim Cook mohl také rozhodnout mírně snížit cenu za chybějící příslušenství, což by ale ještě více snížilo jeho marže. Třetí možnost byla snížit náklady na výrobu každé krabičky iPhonu, zachovat stávající cenu a zároveň pomoct přírodě.
A přesně tak to dopadlo. Teoreticky se mohl alespoň USB-C kabel vyměnit za USB-A, aby byl kompatibilní skutečně se všemi staršími nabíječkami. To by ale způsobilo zase jiné problémy. Všichni přecházejí na USB-C. Apple také prodává pouze USB-C nabíječky. iPhony používají rychlonabíjení přes technologii USB Power Delivery, která potřebuje USB-C. A Macbooky posledních pár let už klasické USB-A konektory také nemají.
Dá se tak říct, že nejlépe dopadli majitelé loňských iPhonů 11 Pro, kde byla 18W USB-C nabíječka v balení.
Snad se shodneme alespoň v tom, že USB-C je budoucností všech zařízení.
Leda že by nebylo, protože…
iPhone v budoucnosti
… protože za pár let iPhone nemusí mít už vůbec žádný konektor. Apple je totiž na to téměř dokonale připraven.
- Apple Watch po spárování iPhonu nabíjíte bezdrátově a instalujete updaty pouze vzduchem
- iPhone 12 aktualizujete vzduchem už dlouho a nyní má také magnetickou bezdrátovou nabíječku
MagSafe nabíječka nabízí skvělé spojení bezdrátového a drátového světa. Funguje jako bezdrátová podložka, magnety nabíječku přichytí na správné místo, kabel můžete postrčit do strany, iPhone můžete během nabíjení používat a 15W nabíjení je téměř tak rychlé, jako 20W drátovou nabíječkou.
Detaily o nově představených MagSafe příslušenstvích čtětě zde.
Takže proč by Apple musel měnit lightning konektor za USB-C, když iPhone 13/14 už žádný konektor možná mít nebude? 😉
Jestli je to správně – to už nechám na vašem uvážení a budu rád, pokud se o svůj názor podělíte v komentářích nebo na jedné z mých sociálních sítí:
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.
Cover fotka článku použitá z videa od MKBHD.
[…] Přečíst […]
[…] iPhone 12: aféra chybějící nabíječky – ekologie nebo peníze? […]
[…] iPhone 12: aféra chybějící nabíječky – ekologie nebo peníze? […]