Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Test rychlosti nabíjení iPhonu: 5W, 10W a 18W rychlonabíječky

David Hořínek 2

Součástí většiny prodejních balení iPhonů je stále slabá 5W nabíječka. Jak rychle (nebo spíš pomalu) nabíjí? Neříkejte mi, že vás pomalu přibývající procenta neštvou.

Má nějaký vliv používat silnější 10W (12W) od iPadu? Vyplatí se investovat do silnější 18W nabíječky?

Nejen na tyto otázky jsem se rozhodl odpovědět. Několik dní jsem zkoušel různé druhy nabíječek. Snad vám to pomůže při rozhodnutí, jestli několik stovek korun stojí za ušetření času v budoucnu.

Nápověda: Stojí 😉

Obsah článku

Testovací telefon

Testy jsem prováděl na mém iPhonu 11, který má baterii s kapacitou 3110 mAH. To je třetí nejvyšší kapacita ze všech iPhonů (mimo iPhonu XS Max a iPhonu 11 Pro Max) a proto jeho nabíjení trvá relativně dlouho. Nainstalovaný software byl iOS 14; 3. betaverze pro vývojáře.

Následuje srovnávací tabulka velikosti kapacity baterie od iPhonu 6 a novějších:

Model iPhonuKapacita
iPhone 61810 mAH
iPhone 6 Plus2915 mAH
iPhone 6S1715 mAH
iPhone 6S Plus2915 mAH
iPhone SE 11624 mAH
iPhone 71960 mAH
iPhone 7 PLus2900 mAH
iPhone 81821 mAH
iPhone 8 Plus2675 mAH
iPhone X2716 mAH
iPhone XS2656 mAH
iPhone XS Max3174 mAH
iPhone XR2942 mAH
iPhone 113110 mAH
iPhone 11 Pro3046 mAH
iPhone 11 Pro Max3969 mAH
iPhone SE 21821 mAH
Srovnávací tabulka kapacit baterií všech novějších iPhonů, zdrojem dat je 9to5Mac

Rychlonabíjením 18W nabíječkou byste se měli téměř vždy dostat na 50 % baterie za 30 minut nabíjení. To by mělo obecně platit vždy. Zbývající čas do nabití plné baterie se bude lišit dle kapacity baterky.

Doporučení k rychlonabíjení

Berte v potaz, že rychlonabíjení oficiálně podporují iPhony 8 a novější. Rychlost nabíjení ovlivňuje několik faktorů – nejvíce procento nabití baterie, teplota telefonu a také kvalita nabíječky. Nedoporučuji pro nabíjení vašeho drahého telefonu používat levné nabíječky z Číny – riskujete poškození telefonu nebo možný zkrat a požár. Čínští výrobci jsou známí šetřením na komponentech na úkor bezpečnosti elektroniky.

Kryty na telefony můžou způsobit horší odvod tepla od telefonu a nabíjení pak bude pomalejší. Při extrémních případech se nabíjení může dokonce úplně zastavit a můžete vidět následující hlášku. Telefon zkuste vyndat z krytu, nechat vychladnout a proces zopakovat.

Varování: iPhone potřebuje před použitím vychladnout

Telefon také nemějte při nabíjení na přímém slunci nebo pod polštářem a v peřinách.

Rychlost drátové nabíjení – 5W, 10W, 18W nabíječky

Dokud Apple nezruší nabíječku v prodejním balení, pak nejspíš doma máte klasickou, malou 5W nabíječku. Pokud používáte iPad, tak máte větší kostku, jejíž výkon je 10W nebo 12W dle modelu tabletu. A pokud jste si koupili nový iPhone 11 Pro (nebo si ji koupili zvlášť), pak používáte 18W nabíječku s USB-C konektorem.

Drátové nabíjení vždycky bude rychlejší, než bezdrátovou podložkou (tedy pokud nejste OPPO). Přesto bych 5W adaptér nejraději zakázal. S ním bych nabíjel pouze přes noc.

Plné nabití iPhonu 11 5W adaptérem trvá zhruba 3 hodiny! 10W adaptérem si polepšíte o 30 minut. iPhone 11 s 10W adaptérem nabijete za 2 hodiny a půl. S 18W adaptérem je situace samozřejmě nejlepší. Plného nabití iPhonu 11 dosáhnete za 1 hodinu a 50 minut.

Berte ale v potaz, že v poslední čtvrtině (cca od 80 %) rychlost nabíjení velmi zpomaluje kvůli ochraně baterie proti přebití. Mnohem zajímavější je tak porovnávat rychlost nabití právě do této hodnoty.

5W nabíječka 80 % nabila za 2 hodiny a 15 minut. 10W nabíječka to zvládla za 1 hodinu a 45 minut. 18W nabíječka byla nejrychlejší a 80 % nabití dosáhla za 1 hodinu!

Graf zobrazující rychlosti nabíjení pomocí 5W, 10W a 18W nabíječek

Pojďme si to pro přehled shrnout:

Při nejrychlejším nabíjení v prvních 50 % baterie můžete sledovat přírůstek 3 % za 10 minut u 5W nabíječky, 4-5 % za 10 minut u 10W nabíječky a 8 % za 10 minut u 18W nabíječky. Tento údaj pro vás bude nejvíce relevantní v situacích, když budete potřebovat telefon rychle dobít, zatímco spěcháte a stíháte si pouze vyčistit zuby, převléct se a dát si svačinu.

Pokud nabíjíte vždy přes noc a třeba v autě, pak vás doba nabíjení do 100 % nemusí až tak zajímat. Pokud ale do této skupiny nepatříte, pak při zakoupení 18W nabíječky pokaždé ušetříte hodinu a 10 minut.

Při každodenním nabíjení ušetříte za rok 426 hodin nabíjení do 100 % při výměně 5W nabíječky za 18W!

Jak jsem testoval? Telefon jsem nechal vybít do vypnutí, aby baterie byla na nejnižší hodnotě a ukončily se všechny aplikace. Následně jsem telefon zapojil do nabíječky a po nastartování systému spustil stopky. Hodnoty nabití jsem zaznamenával každých 5 minut.

Závěrečné doporučení

Pokud patříte mezi ty, které hodně štve nekonečné nabíjení iPhonu, pak je silnější nabíječka skvělým vysvobozením. Nabití 50 % za 30 minut je hodně lákavé. Ušetření hodiny a 15 minut při nabití do 80 % ještě více. Ale samozřejmě to má svoji cenu.

Budete potřebovat 18W nabíječku, která oficiálně od Apple stojí 890 Kč. K tomu budete potřebovat také kabel z USB-C konektoru na Lightning, který vyjde 590 Kč. Celkem tedy 1480 Kč a to už není zrovna málo.

Můžete se ale také podívat po bazarech (Aukro nebo Bazos.cz) – spoustu lidí prodává svoje nabíječky z krabiček iPhonu 11 Pro za 600 – 800 Kč i s kabelem. Další alternativou jsou nabíječky třetích stran. Třeba balíček 18W nabíječky a kabelu za 899 Kč od české společnosti Epico. Vždy ale vybírejte nabíječky se standardem USB-C Power Delivery, které iPhony oficálně podporují. Vyhněte se standardům Quick Charge, FastCharge atp.

Poškozuje rychlonabíjení iPhone? Použití oficiální nabíječky a zajištění dobře větraného telefonu by mělo zajistit velmi bezpečný proces. Nabíječka je dostatečně chytrá, aby ke konci nabíjení výrazně zpomalila. Při nabíjení přes noc navíc dobře funguje Optimalizované nabíjení baterie, které úroveň nabití drží na 80 % až do rána.

V příštím díle se podíváme na bezdrátové nabíjení iPhonu. A také na vliv rychlonabíječky na iPad. Sledujte Granátový Jablko na Facebooku.


V tomto článku jsem se zabýval nabíjením pomocí klasických 5W – 18W nabíječek, které se vejdou každému do kapsy. Oficiálně můžete nabíjet i mnohem silnějšími nabíječkami s USB-C konektory, které Apple dodává k Macbookům. To se ale většiny uživatelů týkat nebude, proto se tomuto tématu budu věnovat někdy příště.

Pokud by vás to ale zajímalo, můžete se podívat na 30W nabíječku za 1390 Kč, 61W nabíječku za 1990 Kč nebo dokonce 96W nabíječku za 2290 Kč. Jejich přínos ale není už tak výrazný a doporučoval bych jejich používání pouze, pokud jste je dostali ke svému Macbooku. Nezapomeňte také na USB-C na Lightning kabel.

Další rady k prodloužení výdrže baterie

Pokud vás k tématu nabíjení a výdrže baterie na iPhonu zajímá víc, podívejte se na moje další články:

Další zajímavé návody najdete v sekci Seznam návodů.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *