Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Novinky v iPadOS 14 – převod psaného textu, vylepšený Spotlight, boční menu v aplikacích, kompatibilita, instalace a další

David Hořínek 6

Apple pokračuje v tažení udělat z iPadu co nejlepší náhradu počítače. iPadOS 14 tak obsahuje samozřejmě velkou většinu vylepšení z iOS 14. Máme tu ale několik funkcí specificky vytvořených pro velkou plochu iPadu a ovládání pomocí stylusu Apple Pencil.

Jakých novinek se dočkal iPadOS? Na které modely iPadů půjde nainstalovat? Kdy bude iPadOS 14 ke stažení pro veřejnost? Kdy vyjde beta? Vše se dozvíte po rozkliknutí článku.

Zajímají vás další novinky kolem WWDC a nově představených systémů? Možná si budete chtít přečíst následující články:

Prošvihli jste hlavní prezentaci? Nevadí! Můžete si ji pustit i ze záznamu.

Kompaktnější zobrazení Siri, hledání Spotlight, příchozích hovorů

Velká plocha na práci by měla zůstat velká a systém co nejméně rušit!

Siri tak zabírá méně místa a objevuje se jen v rohu přes aktuální obrazovku. Výsledky zobrazí také přehlednou a úspornou formou.

Příchozí hovory se zobrazují pouze ve formě notifikační lišty, stejně jako na iOS . FaceTime videohovory navíc budeme moci přijmout a umístit do strany ve formě Picture in Picture (obraz v obraze) a pokračovat tak v práci i během hovoru.

Hledání Spotlight nyní budeme moci vyvolat kdykoliv, i v aplikaci. Funkčně se tak přibližuje k Macu. To mi dělá velkou radost, používám ho totiž neustále, nejen na matematické výpočty.

Nová boční menu

Spoustu aplikací v iPadOS nyní dostalo speciální boční menu, která umožní snažší a rychlejší navigaci.

Velká rozšíření Apple Pencil – převod psaného textu (OCR)

Funkce Scribble se rozšířila z Apple Watch na iPad. V kompletním systému půjde do textových polí zadávat vstup psacím písmem a systém ho převede na psaný, digitální text. Vše probíhá kompletně na zařízení a nic se neodesílá na servery Apple.

Při psaní poznámek systém rozliší mezi kresbou a psaným textem a umožní tak vybrání textu, nebo v textu i hledat. Rozpoznává adresy nebo telefonní čísla – budou tak klikatelná. Pokud uživatel nakreslí například hvězdu, iPadOS ji převede na geometrický tvar.

Bohužel pro nás tato funkce nepodporuje češtinu. 🙁 Bude se tak hodit uživatelům, kteří pracují v angličtině. Ze začátku podporované jazyky jsou pouze angličtina a tradiční nebo zjednodušená čínština.

Systém vás při prvním připojení Apple Pencil provede návodem k používání těchto funkcí. Hezky to ilustruje moje následující video.

A to je všechno?

Ale zdaleka ne! iPad se dočká samozřejmě všech možností klasického iOS14.

O nich si můžete přečíst v tomto článku.

V článku se dozvíte o widgetech (bohužel na iPadu pouze v bočním menu a ne mezi aplikacemi jako na iPhonu). Také není k dispozici knihovna aplikací (App Library).

Dále se tam dočtete o vylepšení map, Siri, soukromí, iMessage, AppClips, změně výchozích aplikací, vylepšení AirPodů atd.

Kompatibilita iPadOS 14

iPadOS 14 nainstalujete na všechny následující tablety od Apple:

 • iPad Pro 12.9 palců (4. generace)
 • iPad Pro 11 palců (2. generace)
 • iPad Pro 12.9 palců (3. generace)
 • iPad Pro 11 palců (1. generace)
 • iPad Pro 12.9 palců (2. generace)
 • iPad Pro 12.9 palců (1. generace)
 • iPad Pro 10.5 palců
 • iPad Pro 9.7 palců
 • iPad (7. generace)
 • iPad (6. generace)
 • iPad (5. generace)
 • iPad mini (5. generace)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (3. generace)
 • iPad Air 2

Instalace iPadOS 14

Instalovat iPadOS 14 mohou vývojáři ihned po skončení WWDC 2020 v portálu pro vývojáře. Veřejná betaverze bude k dispozici zhruba za měsíc.

Nikdy neinstalujte betaverze na svoje primární zařízení, kde hrozí ztráta dat!

Veřejná a stabilní verze vyjde v září 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *