Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Skryté funkce iOS 14 a iPadOS 14, maličkosti a přehlédnuté možnosti

David Hořínek 2

Widgety jsou super, skrývaní domácích obrazovek a kompaktní hovory/Siri jakbysmet. Ale vždycky mám velkou radost z maličkostí, na které se často v hlavní prezentaci kvůli času ani nedostane. V konečném důsledku mi často dokonce i nejvíce zpříjemňují život s mým telefonem.

Prolezl jsem všechny kouty iOS a iPadOS. Hledal jsem všechny nové a snadno přehlédnutelné věci. Přidejte se ke mně v tomto článku na cestu objevování schovaných funkcí!

Pokud vás zajímá kompletní přehled nových, velkých funkcí, navštivte tyto články:

Notifikace o připojení AirPodů, zobrazení baterie sluchátka a automatické přepojování mezi zařízeními

V iOS13 se při připojení AirPodů pouze zobrazila ikonka sluchátek v pravém horním rohu a za sekundu zmizela. Pokud jste používali zároveň iPad a iPhone, mohli jste tak prošvihnout, ke kterému zařízení se sluchátka připojila. Nyní se zobrazuje notifikace při připojení, podobná té s nabíjením Apple Pencil.

Widget baterie, který ukazuje úroveň nabití připojení každého zařízení (Apple Watch, AirPods, nabíjecí pouzdro atd.) nyní zobrazuje stav nabití používaného sluchátka na iPhonu, i když posloucháte z Macu nebo iPadu. To je super.

AirPody se budou umět automaticky přepínat mezi zařízeními. Na to se hrozně těším. Sám totiž neustále přepínám zdroj zvuku mezi telefonem, tabletem a počítačem. Řeším to zkratkou na ploše, nebo můžete použít ovládací centrum. Nyní by ale systém měl poznat, že jste dodívali video na iPadu a po jeho odložení přešli na iPhone.

YouTube konečně ve 4K rozlišení

Tak jsme se přeci jen dočkali a Apple povolil speciální kodek. Díky tomu můžeme sledovat videa nejen v 1080p (FullHD) ale dokonce ve 2K nebo 4K!

https://twitter.com/CubeCDM/status/1275624524159959040?s=20

A než budete argumentovat, že iPady ani iPhony 4K rozlišení nemají, tak je to pravda. Ale vyšší rozlišení znamená i menší kompresi a větší kvalitu videa.

Obrázky v iOS 14 mají hledatelné popisky

V rámci ekosystému můžeme nyní přidávat popisky k jednotlivým fotkách. Tyto popisky se i zobrazují během hledání ve fotkách.

Picture in Picture (obraz v obraze) i pro FaceTime hovory

Obraz v obraze je konečně k dispozici i na iPhonu. funguje pro kompatibilní aplikace i pro všechna videa ze Safari. Co mě ale potěšilo je to, že tato funkce funguje i na FaceTime. Díky tomu je konec zešednutí obrazovky u druhé strany hovoru, když potřebujete něco dohledat v telefonu.

Status ikonky zobrazující zapnutí kamery nebo mikrofonu

Oranžová ikonka vpravo nahoře zobrazuje aktivní mikrofon. Zelená ikonka znamená aktivní kameru. Uživatel tak pokaždé ví, když hrozí porušení jeho soukromí. Jednoduché. Účinné.

Zobrazení úrovně hlasitosti ve sluchátkách

Systém při připojení AirPods může zobrazit v ovládacím centru ikonu znázorňující hlasitost zvuku ve sluchátkách. Díky tomu dokáže pomoci předejít poškození sluchu.

Poklepání na záda

Poklepejte na záda telefonu. Dvakrát třeba pro zobrazení kontrolního centra a třikrát pro vytvoření screenshotu. Alespoň tak to mám nastavené já a funguje to překvapivě dobře.

Rozpoznání zvuku

iPhone může využít mikrofon nejen k naslouchání vyslovení Hey Siri, ale také pro další potenciálně nebezpečné situace, jako je tekoucí voda, křičící dítě, požár, zvonek u dveří atp.

Až příště budete hrát u počítače se sluchátky, víte, co zapnout. 😉 Zařízení se pak rozsvítí a zobrazí notifikaci o zaslechnutém hluku.

Tichý mód pro Siri

Siri jsem měl vždy ztišenou. Když jsem v práci, nechci aby na mě mluvila hlasitě a pouze si přečtu její odpověď. Doteď ale nebylo možné to nastavit tak, aby při nastavení tohoto tichého módu přesto mluvila, když na ni člověk z postele v noci zavolá Hey Siri. Tak si totiž odpověď těžko přečtu. 🙂

Notifikace o vybití příslušenství a plně nabitých Apple Watch

Systém vás nyní varuje při nízké úrovně nabití AirPodů, Apple Watch nebo Apple Pencil. Stejně tak dokáže upozornit na plně nabité Apple Watch.

Lepší správa práv u fotek

Nejspíš to také znáte. Potřebujete udělat jednu malou úpravu fotky, na kterou ale potřebujete speciální aplikaci. Tak ji stáhnete, vypadá trochu podezřele. Nyní ale takovým aplikacím nemusíte dávat přístup k celé knihovně – můžete jim umožnit „vidět“ pouze některé fotky.

Optimalizované nabíjení baterie pro AirPody

Už i AirPody se naučily zbytečně nepřebíjet sluchátka na 100 % během noci. Díky tomu by nabíjecí kapacita měla klesat pomaleji a baterie by měla vydržet déle, než jen 2-3 roky.

Upozornění na přečtení schránky

Některé aplikace mohly bez vědomí uživatele číst jeho schránku určenou pro kopírování a vkládání obsahu. Nyní iOS na tuto skutečnost upozorní. Mezi hříšníky byl například TicToc…

https://twitter.com/jeremyburge/status/1275896482433040386?s=20

Podpora myši a klávesnice ve hrách v iOS a iPadOS

A na konec jsem si nechal to nejlepší. Hry budou moci konečně oficiálně využívat nejen ovladačů, ale také myší a klávesnic. Konečně nebrání nic plnohodnotným portům velkých her z počítačů a herních konzolí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *