Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Novinky v iOS 14 – předělaná plocha, widgety, picture in picture, iMessage, Apple Mapy, Carplay, kompatibilita, instalace, beta a další

David Hořínek 11

Je pravda, že se Apple v iOS 14 zaměřil více na vyladění systému a opravy chyb. To naštěstí neznamená, že jsme se nedočkali několika velmi zajímavých funkcí a vyladění našeho oblíbeného mobilního systému.

Co je nového v další verzi iOS? Na které modely iPhonu půjde nainstalovat? Kdy bude iOS 14 ke stažení pro veřejnost? Kdy vyjde beta? Vše se dozvíte po rozkliknutí článku.

Zajímají vás další novinky kolem WWDC a nově představených systémů? Možná si budete chtít přečíst následující články:

Prošvihli jste hlavní prezentaci? Nevadí! Můžete si ji pustit i ze záznamu.

Vylepšená plocha – widgety a knihovna aplikací (AppLibrary)

Novinkou jsou widgety, které nyní mají přizpůsobitelnou velikost a můžeme je z vlastní stránky přesunout i mezi ostatní aplikace aplikace. Widgety také můžeme překrývat ve vrstvách na sobě. Widget Chytrá sada zobrazuje vždy relevantní informace z různých aplikací v rámci dne.

Jednotlivé listy domácí obrazovky se dají skrýt. Aplikace pak zamíří do automaticky tříděné (pomocí strojového učení) App Library. Tato knihovna aplikací, kterou lze prohledávat, dokáže i zobrazit seznam všech aplikací tříděný abecedně.

Pokud se to trošku hůř chápe, lépe napoví video, ukazující nové widgety a další funkce plochy v akci:

Siri

Siri nyní neruší a nezakrývá celou obrazovku. Výsledky zobrazuje ve formě notifikačních bannerů na horní straně obrazovky. Konečně zvládne posílat audio zprávy, což je záchrana pro nás v České republice, kde nemůžeme přes Siri nadiktovat zprávu česky.

Zpracování diktovaného textu probíhá lokálně na zařízení, což znamená nezávislost na internetu a větší bezpečnost. U této funkce je třeba do telefonu stáhnout diktační modely, mít iPhone XS a novější a bohužel čeština mezi podporovanými jazyky chybí.

Překlady jazyků

Nová aplikace Translate umožní klasické překlady a také zvládá překládat konverzace v reálném čase mezi dvěma lidmi při přetočení telefonu na šířku. To vše u podporovaných jazyků, mezi kterými ale samozřejmě chybí čeština, takže pro nás není přiliš relevantní.

AppClips

V případě potřeby se na iPhonu zobrazí karta, která umožní využít pouze část aplikace, i když ji nebudete mít nainstalovanou. díky tomu bude možné velmi snadno a rychle například platit za různé služby. Umožňují napojení na Sign in with Apple, Apple Pay a jejich velikost je omezena na 10MB.

Prakticky to může vypadat tak, že jdete po cizím městě, uvidíte koloběžku, kterou si můžete půjčit, bude stačit naskenovat její kód, vyběhne AppClip karta od potřebné aplikace a přes Apple Pay si zaplatíte půjčení. Snadno a jednoduše.

iMessage

Konverzace s konkrétním člověkem se dají připíchnout na vršek seznamu v aplikaci Zprávy. Zajistíte si tak rychlý přístup k oblíbeným kontaktům.

Nyní lze odpovědět na konkrétní zprávy – tvořit vlákna uvnitř zpráv. Toto je možné nejen ve skupinové konverzaci, ale také v normálních mezi 2 lidmi.

Ve skupinových konverzacích jde používat zmínky (označování) uživatelů. Lze nastavit, aby vás telefon upozornil na skupinový chat pouze, pokud jste konkrétně zmíněni.

Skupinová koláž kontaktů se mění dle nejaktivnějších uživatelů – lze ale zvolit konkrétní, vlastní, obrázek pro celou skupinu.

Nové Memoji 🙂

Podpora Picture in Picture (Obraz v obraze)

FaceTime videohovor nebo probíhající video (například z Netflixu) lze mít zobrazené nad ostatními aplikacemi. Během pohybu v systému lze video i dočasně skrýt mimo displej, ale zvuk bude pokračovat

Apple Mapy

Tato část týká spíše zahraničí, ale mapy nyní obsahují průvodce městy, spravované kurátory.

Režimy navigace se rozšíří i pro cyklisty. Během této navigace mapy dokážou říct, že někudy má člověk jít pěšky nebo třeba sejít schody.

Mapy budou umět navrhnout rychlejší trasy skrz městské zácpy, navíc dokážou navrhovat alternativní trasy a trasy vhodné pro elektromobily (s kompatibilními nabíječkami s právě řízeným vozem).

Carplay

V novém systému půjde nastavit alternativní pozadí. Sdílení času příjezdu půjde i pomocí Siri.

Podpora CarKeys umožňuje pomocí NFC čipu přiložením telefonu odemknout/zamknout vozidlo a nastartovat ho. Virtuální klíč lze sdílet ostatním přes iMessage a nastavit různé úrovně přístupu do vozidla. Klíč lze v případě ztráty telefonu na dálku přes iCloud uzamknout. První auto s podporou bude BMW řady 5. Další budou následovat. CarKeys by mělo fungovat i 5 hodin po vybití telefonu.

CarPlay podporuje také nové druhy aplikací jako je objednání jídla, nabíjení elektromobilu, parkování a další.

Telefon

Dlouho žádáná záležitost! Příchozí hovor již nezabírá celou obrazovku a místo toho se zobrazí pouze jako horní bannerová notifikace.

Změna výchozích aplikací

Od iOS 14 bude možné nastavit jinou výchozí e-mailovou aplikaci a stejně tak jiný prohlížeč, než je Safari.

Domácnost

HomeKit je nyní opensource a Apple spolupracuje v konsorciu s Amazonem, Googlem a dalšími.

Domácnost sama navrhuje automatizace.

Kamery kompatibilní s HomeKitem umí rozpoznávat obličeje lidí z Fotek, notifikace tak můžou být ušité na míru konkrétnímu člověku. Pro upozornění pohybu se dá nastavit pouze konkrétní zóna v záběru.

Nyní bude možné nastavit automatickou úpravu teploty světel v průběhu dne.

AirPody

Airpody nyní budou umět inteligentně a automaticky přepínat mezi aplikacemi. Což by mělo teoreticky znamenat konec manuálního přepínání sluchátek mezi iPadem, Macem, iPhonem atd. Mělo by to fungovat tak, že pokud třeba přestanete poslouchat hudbu na iPhonu, položíte ho na stůl a vezmete do ruky iPad a začnete se dívat na film, sluchátka se automaticky přepnou na tablet.

AirPody Pro zvádnou speciální 3D prostorový zvuk, který bere v potaz i pohyby hlavy, aby zvuk působil věrně, jako když pochází z reálného zdroje.

Systém zobrazí notifikaci při nízkém stavu baterie.

Zvuk z AirPodů lze upravit, abyste ho lépe slyšeli.

Soukromí

Jako vždy se tento rok Apple hodně soustředil i na soukromí.

Aplikacím lze poskytnout pouze přibližnou GPS polohu.

V AppStore se bude u aplikací zobrazovat, která soukromá data vyžaduje.

Nová ikona v horní liště zobrazuje, když aplikace používá kameru nebo mikrofon. V ovládacím centru lze navíc vidět, pokud to aplikace udělala v minulosti.

Další drobnosti

 • Diktafon má funkci vylepšení zvuku na jedno kliknutí (podobně jako kouzelná hůlka, vylepšení, u fotek)
 • Počasí v USA zvládá varovat proti prudkým a nebezpečným změnám (hurikán, povodně atd.), u nás bohužel prozatím nikoliv
 • Úkoly ve sdílených připomínkách je možné přiřadit ke konkrétním osobám
 • Nové filtry a řazení fotografií
 • Kvalitnější skenování dokumentů v poznámkách
 • Redesignované GameCenter
 • Aplikace fotoaparát by měla být rychlejší a zvládne zamknout expozici na jiném místě než zaostření
 • Vývojáři můžou umožnit sdílení předplatného pro rodinné sdílení
 • QuickTake (rychlé nahrávání videa přes spoušť fotoaparátu) je nyní dostupné i pro iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR
 • Ve zpřístupnění je možnost nastavit poklepání na záda iPhonu – 2 nebo 3 poklepání pro různé akce, jako zobrazení notifikačního centra atd
 • Zkratky se také dočkali mnoha vylepšení, mimo jiné dostali další spouštěče automatizace (třeba když vám někdo konkrétní napíše zprávu)
 • Rozšířená realita nyní dostala API pro hloubku, zlepšené sledování obličeje a kotvy pro umístění 3D objektů do reálného prostoru
 • Skrz emoji lze konečně vyhledávat
 • Aplikacím lze dát přístup pouze ke konkrétním fotkám a ne k celé knihovně
 • Vývojáři mají přístup k API AirPodům – díky tomu aplikace budou vědět, jak se hýbete se sluchátky
 • Noční mód obsahuje gyroskopický indikátor, který pomůže uživateli udržet telefon stabilní (podobně jako v panorama módu)
 • Fotografie přední kamerou jde zrcadlově otočit (přepínač v nastavení)

Kompatibilita iOS 14

iOS 14 nainstalujete na všechny iPhony, na kterých běží iOS 13. To znamená, že nový systém budete moci stáhnout a spustit na iPhonu 6S a novějších!

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1. generace)
 • iPhone SE (2. generace)
 • iPod touch (7. generace)

Instalace iOS 14

Instalovat iOS 14 mohou vývojáři ihned po skončení WWDC 2020 v portálu pro vývojáře. Veřejná betaverze bude k dispozici zhruba za měsíc.

Nikdy neinstalujte betaverze na svoje primární zařízení, kde hrozí ztráta dat!

Veřejná a stabilní verze vyjde v září 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *