Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Uniklé informace před eventem – iPhone 12, HomePod mini a další

David Hořínek 1

Event Hi, Speed! zaměřený na rychlost je již za dveřmi. Nové, rychlejší iPhony 12. Rychlejší konektivita přes 5G síť. Možná i rychlejší Apple Silicon čipy v Macboocích?

V článku najdete souhrn nejnovějších drbů. Žádné nereálné hlouposti. Pouze (podle mě) pravděpodobné scénáře.

15. září jsem publikoval podobný článek. Soupis posledních drbů před Time Flies eventem, kde byly představeny nové iPady a Apple Watch. Na některé produkty nedošlo. Takže čeho se nejspíš dočkáme v úterý?

iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro (Max)

iPhone je tentokrát stoprocentní jistota. Čeká nás představení celkem 4 modelů.

  • iPhone 12 Mini – 5,4”, 64/128/256 GB, cena od 699$
  • iPhone 12 – 6,1”, 64/128/256 GB, cena od 799$
  • iPhone 12 Pro – 6,1”, 128/256/512 GB, cena od 999$
  • iPhone 12 Pro Max – 6,7”, 128/256/512 GB, cena od 1 099$

Tentokrát všechny modely budou mít OLED displeje (konečně!). Bohužel 120Hz obnovovací frekvence byla odložena na příští rok. Zapomeňte tedy na super plynulé scrolování, videa a hry. Nejspíš kvůli obavám z vlivu na spotřebu baterie. Apple nejspíš čeká na hotovou technologii LTPO, která by umožnila variabilní obnovovací frekvenci od 24Hz do 120Hz, podobně jako iPad Pro (nebo Apple Watch, které pro always on displej používají 1Hz).

Tak jako tak, OLED technologie znamená mnohem vyšší kontrast barev, absolutní černou a také lepší šetření baterie při vypnutých pixelech.

Technologie bezdrátových sítí páté generace (5G) by měla být přístupná na všech modelech. Ta nejrychlejší mmWave bude dostupná pouze u modelů Pro. iOS by měl chytře rozpoznat nutnost využití rychlejší sítě a šetřit baterii inteligentním přepínáním rádií LTE a 5G.

Levnější modely budou podporovat pomalejší Sub-6GHz 5G síť. mmWave o frekvencích 24-40GHz sice umožňuje mnohem vyšší přenosové rychlosti, ale má mnohem menší dosah – signál výrazně blokují dokonce i stromy.

Nás to ale stejně nemusí moc zajímat. Adopce 5G sítí je u nás pouze ve fázi testování v určitých oblastech.

Datové omezení tarifů je také další nepříjemný fakt. Nejspíš si nechcete vyčerpat svůj měsíční datový tarif v rámci pouhých minut.

mmWave umožňuje teoretickou rychlost 2-5 Gb/s. LTE sítě umožňují kolem 50-80 Mb/s a Sub6 je někde kolem 200 Mb/s.

Všechna těla budou v hranatém designu iPadu Pro (nebo iPhonu 4 😉 ). Dražší Pro modely budou mít nejspíš opět rám z oceli, LIDAR senzor pro skenování 3D prostředí v reálném čase a telečočku, která by měla zvládat dvakrát vyšší přiblížení – tedy celkem 4 násobek. Levnější modely budou opět z hliníku. U všech modelů bychom se měli dočkat 4K videa ve 120/240FPS a vylepšené verze HDR pro ještě lepší dynamický rozsah. Pro Max by měl mít o 50 % větší senzor pro lepší záchyt světla v horších světelných podmínkách.

Předobjednávky iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro by v USA měly začít od pátku 16. října, s prodejem od 23. října. V České republice můžeme čekat alespoň týdenní zpoždění. Modely iPhone 12 Mini a iPhone 12 Pro Max se začnou prodávat ještě o něco později. Mluví se o předobjednávce 6. listopadu, respektive 13. listopadu pro nejdražší model.

HomePod mini

Sice už nějaký čas očekávám druhou generaci chytrého Apple reproduktoru. Nakonec se z něj nevyklubal nástupce, nýbrž menší bratříček.

Větší HomePod na poličce

HomePod mini by měl nabízet relativně dobrý zvuk ve spojení s menší cenou, menší velikostí, podporou Siri a také ultrawideband čipu U1 (pro extra přesnou lokalizaci iPhonů, AirTagů atd.)

Velký HomePod měří 6,8 palců. Menší by měl mít velikost zhruba poloviční – 3,3 palců (cca 8,4 cm). Soutěžit by měl s repráčky typu Google Home nebo Amazon Echo. Pohánět ho bude čip S5 z Apple Watch Series 5. Silným argumentem by měla být cena 99 $ (cca 2 700 Kč s DPH – u nás nejspíš do tří tisíc korun).

Podle mě se jedná o správný tah. Větší HomePod za 8 000 Kč měl problém proniknout do více domácností a menší brácha to dokáže určitě líp. Zní to jako skvělé domácí centrum pro HomeKit, občasné používání Siri a poslech hudby nebo podcastů v menších místnostech.

V České republice dává levnější repráček ještě větší smysl už jen z toho důvodu, že Siri je u nás použitelná pouze omezeně pro anglické příkazy. Naštěstí se snad blýská na lepší časy – Siri by v blízké době mohla být konečně česky.

Ostatní – AirTagy, AirPods Studio, MagSafe nabíječka

AirTagy jsou údajně opět odložené. I když měly být představeny již společně s iPhonem 11, nakonec jejich představení vypadá na jaro 2021. Na přesné vyhledávání ztracených klíčů a pěněženek si tak budeme muset ještě počkat.

Render AirTagů podle Jona Prossera

Náhlavová sluchátka AirPods Pro by měly být dostupná ve dvou verzích. Sportovní za 350$ a luxusnější s kůži za 500$. Měly by umět aktivní potlačení hluku jako AirPody Pro a ruční nastavení ekvalizéru. Senzory polohy budou umět poznat, jestli jsou sluchátka nasazená nebo položená na krku. Díky tomu můžou hudbu automaticky pozastavit, jak když vytáhnete AirPod z ucha.

Představení AirPods Studio možná nebude na eventu a dočkáme se až v dalších týdnech skrz tiskovou zprávu.

Představa o nových AirPods Studio

MagSafe nabíječky – nedávno se objevily zmínky o obalech, které by v sobě mohly mít integrované magnety pro přesné umístění na bezdrátovou nabíječku, která by měla být náhradou za zrušenou AirPower. Tentokrát s jednodušším řešením – 1 nebo 2 místa pro rychlejší 15W bezdrátové nabíjení. Spekuluje se i o možném zabudování magnetů přímo do těla iPhonu 12.

Tady vážně těžko říct. Bylo by to fajn – magnety by vyřešily mnou nenáviděnou vlastnost bezdrátových nabíječek. Pokud telefon neumístíte přesně, může se stát, že ráno nebude nabitý.

Nedokážu odhadovat, jestli něco takového bude představeno již na tomto eventu.

iPad Air – nejspíš můžeme očekávat uvedení nového iPadu Air do prodeje.

Počítače s Apple Silicon

Apple představil přechod na svoje vlastní procesory na WWDC konferenci v červnu. První počítače chtěl uvést na podzim tohoto roku.

Dočkáme se představení nových Macbooků s Apple čipy? Přál bych si to. Možná ale takovou událost Apple bude chtít zvýraznit zvláštním eventem v listopadu.

Proč se tak moc těším na tento přechod? Apple čipy na bázi ARM znamenají vyšší nebo stejný výkon při nižší spotřebě energie. Méně odpadního tepla přináší možnost chladit Macbooky Air skutečně pasivně (a ne jako aktuální generaci napůl). Kompatibilita s iPad/iPhone aplikacemi je velmi příjemný bonus. 🙂


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *