Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

5 nejlepších Apple produktů z roku 2020

David Hořínek 2

Rok 2020 přinesl spoustu problémů a starostí. Apple i tak zvládl uvést mnoho nových nebo aktualizovaných produktů. Pojďme se ohlédnout do uplynulého roku a na to nejlepší co bylo představeno.

Představím vám to nejlepší, co se skutečně povedlo a čím Apple rozčeřil vody.

Nutno dodat, že tento žebříček je pouze mým osobním hodnocením vlivu uvedených produktů na svět a nemusí se shodovat s obecně přijímanými skutečnostmi. Každý si totiž mohl najít přesně to svoje. V tom případě budu rád, pokud do komentářů nebo na můj Twitter a Facebook uvedete váš vlastní seznam.

Apple představil několik kontroverzních aktualizací a nových produktů. Například nový balíček služeb Apple One, službu Fitness+ představenou pouze v pár zemích nebo nová sluchátka AirPods Max. Těm ale budou patřit čárky někdy příště.

Naštěstí se nestal žádný velký průšvih jako v mém článku Top 10 produktových failů Applu. Takže pojďme vykročit do dalšího roku hezky pozitivně a ohlédněme se jen za tím nejlepším.

Pokud vás zajímá naopak seznam nejhorších produktů, čtěte zde.

Apple Silicon – M1 čip

Vlastnosti Apple M1 čipu

Přechod od procesorů Intel (z architektury x86) na procesory architektury ARM jsme očekávali od Applu již několik let. Intel zaostává už delší dobu. Výkon moc neroste, přitom energii v bateriích žerou stále stejně a topí víc než Gretiny líce při konfrontaci státních činitelů nezodpovědných států.

Apple svoje procesory navrhuje pro mobilní zařízení již několik let. Přitom výdrž na baterii zůstává stále dobrá i přes navýšení výkonu o desítky, nebo spíše stovky procent. Velice mě zajímalo, jak Apple zvládne přechod z Intelu u vlastních počítačů. Počítače jsou přecijen pořád něco jiného než iPhony a iPady.

Naštěstí to dopadlo všechno skvěle. Macbook Air za 30 000 Kč výkonem překonává i téměř nejsilnější Macbooky Pro předchozích let a dokonce i starší Macy Pro. Macbook Pro s M1 čipem se dostává na neuvěřitelných 20 hodin výdrže na baterii a Mac mini je neslyšným buldozerem, jehož čip musíte vytížit vážně na 200 % aby se větráček vůbec rozhodl ozvat.

Základní vlastnosti Macbooku Pro 13 palců s M1 čipem

M1 čip se zkrátka povedl. Notebooky se zapínají okamžitě, aplikace se spouštějí rychle, přepínání mezi monitory je bez čekání, klávesnice nepálí do rukou a připojení na pracovní videohovor neznamená start vrtulníku. A u toho všeho stále žasnu nad tím, že M1 je „nejpomalejší“ Apple čip, který kdy jablečná společnost vyrobila. A už to může být jen a jen lepší. A přitom laťka základu je tak vysoko.

Pokud si chcete o M1 čipu nebo strojích s M1 čipem přečíst více, odkážu vás na následující články:

HomePod mini

Shrnutí vlastností Homepodu mini

Apple uvedl velký HomePod již před třemi lety. Rozhodl se pro trochu jiný přístup v kategorii chytrých reproduktorů – nekompromisní zvuk. Ten skutečně všichni chválili, ale bohužel se do mnoha domácností nedostal. Neprodává se totiž ve všech zemích a cena je oproti konkurenci vysoká. 300$, u nás v neoficiálním prodeji za cca 8 – 9 000 Kč, znamenalo nízké prodeje.

Apple zareagoval před pár měsíci. Vzal to nejlepší co se naučil od velkého bráchy. Velmi solidní zvuk, hezký design, chytrá Siri, ovládání chytré domácnosti a počítačově upravovaná hudba. To vše za 99$, tedy cca za 3 000 Kč.

HomePod a HomePod mini

Nemám pochyb o tom, že za tuhle cenu si repráček najde cestu do mnohem více domovů. Na svoji malou velikost (cca 10 cm) hraje skutečně dobře. Bohužel ani tento se u nás stále oficiálně neprodává, takže já na svůj kus čekám od přeprodejce z Německa už 2 měsíce. Repráky jsou beznadějně vyprodané po celé Evropě a tím se ukazuje, že Apple se tu skutečně trefil.

Čtěte detaily:

iPhone 12 / iPhone 12 mini

Základní vlastnosti Apple iPhone 12

iPhone X přinesl velmi očekávanou změnu – přechod na bezrámečkový design. O 4 roky později se iPhony dočkaly další revoluce – podporu 5G sítí. To pro mnoho lidí není až tak důležité. Důležitější pro většinu zákazníků byl návrat k hranatému designu zlaté éry iPhonu 4/iPhonu 5.

Apple se rozhodl podporu 5G zavést u všech 4 modelů. Konkurence to dělá většinou u nejdražších telefonů v produktové řadě. Design se sice nezbavil posmívaného čela, díky němu ale máme nejbezpečnější odemykání telefonu na celém trhu. Hranatý vzhled se ale povedl a je velmi vítanou změnou.

Srovnání iPhone 12 mini a iPhone SE

iPhone 12 mini byl přijatý s ovacemi – jedná se o nejmenší telefon v řadě top telefonů od Apple. Velikost příjemná do ruky, přitom funkce vlajkové lodě bez kompromisů. Mnoho lidí bude přesedlávat ze stárnoucích iPhonů SE na iPhone 12 mini právě kvůli velikosti.

Keramický štít je fajn, Apple A14 čip je opět nejrychlejším na světě a dokonce i OLED displej mají nyní všechny telefony. Téměř všechno se to povedlo. Kromě MagSafe. Ale tomu se budu věnovat příště. 😉 A těm chybějícím nabíječkám taky.

Čtěte další informace k iPhonu 12:

iPad Air 2020

Barvy iPadu Air 2020

Uvedení iPadu Air způsobilo zvláštní věc. Vzal si totiž mnoho vlastností z iPadu Pro a přitom se prodává za výrazně menší cenu. Navíc má více cool barviček.

Apple v posledních letech začal aplikovat metodu tří produktů. Většinou vám rád prodá vstupní, budgetový model, který je stále velmi použitelný, ale bude vás stát nejméně peněz. Pak rád nabídne nejdražší model. Drahý bude jako čert, peněženka vás v kapse bude po zaplacení pálit, ale dostanete to nejlepší co jde. No a proč nenabídnout i něco mezi? Přesně to místo u iPadů zaplňuje iPad Air.

Představte si iPad Pro. Odeberte mu FaceID a přidejte TouchID. Zpomalte mu displej ze 120 na 60Hz. Odeberte 2 reproduktory. Snižte cenu z 23 000 na 17 000 Kč. Úspěch zaručen? Pro mnoho lidí určitě. Proč byste si vlastně teď měli kupovat iPad Pro?

Čtěte více o iPadu Air:

Apple Watch SE

Souhrn vlastností Apple Watch SE

Apple Watch SE jsou prakticky stejný příběh jako výše uvedený iPad Air. Vezměte lepší model hodinek, seberte mu pár funkcí a prodávejte to levněji. Geniální.

Apple Watch SE jsou skvělým upgradem pro všechny, kteří mají Apple Watch Series 3 a starší. Já sám jsem upgradoval ze Series 1 a nemůžu být spokojenější. Vezměte si Series 6, odeberte stále zapnutý (always on) displej, EKG, měření kyslíku v krvi, dejte tam mírně pomalejší čip ze Series 5 a vyjdou vám Watch SE, které se prodávají od 8 tisíc Kč. Tedy o 3,5 tisíce levněji než Series 6.

Buďme upřímní. Měření kyslíku v krvi nefunguje spolehlivě (jak se můžete dočíst v tomto článku), EKG využijete dvakrát po zakoupení a pak na něj zapomenete (+zdraví a mladí lidé ho stejně nepotřebují) a always-on displej se za tu nižší cenu rád oželí.

Čtěte více o Apple Watch:


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *