MagSafe nabíječka se magneticky přichytí na záda telefonu a nabíjí iPhone 15W místo obvyklých 7,5W. Dvojnásobná rychlost nabíjení ale má svůj háček. Nefunguje se všemi adaptéry.
Vynechání sluchátek a nabíječky v balení nových iPhonů vyvolalo „mírnou“ kontroverzi. Apple se ohání ekologií. Ostatní to přičítají hamižnosti. Více jsem o tomto tématu již psal. Podle mého názoru jde o způsob, jak udržet stejné ceny iPhonů i za cenu dražších komponent (OLED displej a 5G modemy). Apple ušetří na balení a to mu vykompenzuje ztráty dražší výroby. Ekologie je samozřejmě příjemný bonus.
Pachuť chybějící nabíječky v balení může napravit volitelná MagSafe nabíječka – znamená konec špatného umístění telefonu na podložku. Už se neprobudíte s nedobitým telefonem, protože se o půl centimetru posunul. Magnety ji přichytí na přesné místo. Telefon můžete používat i během bezdrátového nabíjení, protože drží i ve vzduchu. iPhony 12 zvládne nabít rychleji – 15W výkonu znamená dvojnásobné zlepšení. Do této doby všechny Qi nabíječky uměly iPhonu dávat jen 7,5W. Nyní se ale ukázalo, že to má trochu háček.
Pokud si koupíte MagSafe nabíječku za 1190 Kč, pak dostanete magnetickou podložku. Nabíječka v balení chybí. Budete tak muset přihodit třeba 590 Kč za nový 20W USB-C adaptér od Apple. Ten alespoň zlevnil o tři stovky – v minulosti stál 890 Kč.
Čtěte článek o MagSafe doplňcích pro iPhony 12 – peněženka, magnetické obaly a další
Říkáte si, že to nevadí, protože doma už nějakou starší nabíječku máte? První problém je v tom, že potřebujete USB-C adaptér – s klasickým USB-A nepochodíte. A druhý problém je ten, že se všemi ostatními nabíječkami, kromě 20W adaptéru, MagSafe nabíječka nenabíjí plnými 15W. A dokonce vám nepomůže ani 96W adaptér od nového Macbooku Pro.
Čtěte článek Test rychlosti nabíjení – porovnává nabíjení iPhonu s 5W, 12W a 18W adaptérem
Narazil jsem na testovací video od kanálu zollotech, kde testovali různé adaptéry ve spojení s MagSafe nabíječkou. Jak to dopadlo?
- Apple 20W adaptér dává skutečně do telefonu 15W
- Apple 18W adaptér (který jste nedávno ještě mohli koupit, nebo ho dostat k iPadu Pro nebo iPhonu 11 PRO) dává 13W
- Apple 96W nabíječka od Macbooku Pro 16″ (nečekaně) dává do MagSafe nabíječky pouze 10W
- Anchor Power Port Atom PD1 dává 7,5 – 10W
- Aukey 65W nabíječka dává 7,5 – 10W
- Nabíječka ke Google Pixel dává 7,5 – 9W
- Nabíječka k Samsung Note20 Ultra dává 7,5W
- Apple 5W adaptér (kterých máme asi všichni doma nejvíc) dává asi 0,5W 😀 Telefon bude nejspíš více energie spotřebovávat svým chodem, než kolik takto dobijete
Co z toho plyne? Apple nejspíš používá nějaký proprietární protokol, který u ostatních nabíječek nepustí do MagSafe nabíječky vyšší výkon. Čekal bych to ale u nabíječek od ostatních výrobců a nikoliv u nabíječek od Apple. Zvlášť u extrémně silné Macbook nabíječky. Možná ostatní výrobci budou muset vydat nové nabíječky podporující tento speciální nabíjecí profil. To opět trochu snižuje argument ekologie.
Pokud doma máte cokoliv slabšího než 18W nabíječku, a chcete si užít plné rychlosti bezdrátového nabíjení, pak si budete muset koupit také 20W adaptér.
Celé video s měřením odběru si můžete prohlédnout na YouTube:
Mimochodem – pokud máte iPhone 11 a starší, MagSafe nabíječku si nekupujte. Bude fungovat, ale nabíjí pomaleji, než ostatní 7,5W bezdrátové, Qi kompatibilní, nabíječky.
Také berte v potaz, že 15W nabíjení MagSafe nabíječkou je stále o 50 % pomalejší, než 20W nabíjení přes kabel.
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.
[…] A pokud vás zajímá, jakým adaptérem nejlépe napájet nabíječku MagSafe, čtěte zde: MagSafe nabíječka má plný výkon jen s 20W adaptérem […]
[…] – MagSafe nabíječka má plný výkon jen s 20W adaptérem […]