Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Siri, proč pořád neumíš česky? Krátká historie hlasové asistentky

David Hořínek 6

Siri je s námi již od října roku 2011. Představena byla spolu s iPhonem 4S, po krátkém ročním interním vývoji. Apple totiž technologii zakoupil pár měsíců po uvedení aplikace pro iOS. Předtím byla vyvíjena v Stanford Research Institute – SRI. Určitě vám teď došlo, že odtud máme název Siri. 🙂

Zpočátku bylo nadšení velké. Technologie hlasových asistentů nebyla vůbec rozvinutá jako dnes. I když pokusy samozřejmě byly, spíše ale v základním hlasovém ovládání rozhraní a příkazech než v komplexním chytrém chápání kontextu s pomocí individualizace.

No a jak se má naše (ne)oblíbená Siri dnes? Jak se změnila od svého spuštění a jak se dá dnes používat?

Aktualizace 29. 9. 2020: Vypadá to, že Siri bude umět snad brzy Česky.

Ambiciózní začátky

Když dabérka Susan Bennett nahrávala svůj hlas pro neurčitý projekt, neměla absolutně tušení, na co v budoucnu bude materiál využit. Samozřejmě byla velice překvapená, když se jí přátelé s iPhony 4S začali ptát, jestli to náhodou není její hlas – a to skutečně byl.

Syntetický hlas Siri byl tehdy poskládaný z různých vzorků Susanin vět, částí slov, písmen a slabik. Měl celkem daleko do dnešní vylepšené verze, která už nezní tak roboticky. Zpočátku jsme se dočkali Siri pouze na iPhonu. Na iPodu Touch a iPadu až následující rok. Původně vydaná aplikace (ještě pod SRI) běžela dokonce i na starších iPhonech. Apple ji ale uměle omezil pouze na nejnovější model. Díky tomu měl unikátní vlastnost nového telefonu.

Původní aplikace Siri a její poslední rozloučení před stažením z AppStore

Ze začátku toho Siri neuměla moc. Zvládala relativně základní příkazy. Šlo se zeptat jaké bude počasí, uměla pustit hudbu, odeslat zprávu nebo email, případně zadat událost do kalendáře, hledat na webu nebo posílat dotazy na Wolfram Alpha pro složitější výpočty a převody.

Siri na iPhonu 4S ještě se skeumorfickým designem imitujícím reálné textury

Samozřejmě konkurence nespala a následovalo spoustu služeb. Samsung představil S-Voice (předchůdce dnes nepříliš oblíbeného Bixbyho) nebo od Google samozřejmě Google Now. Ze začátku byla Siri zkrátka lepší. Rozuměla snadněji a zvládala toho více. To se ale v průběhu času změnilo a začaly se ozývat hlasy od kritiků, protože…

Nedostatek rozvoje kvůli důrazu na soukromí

Když nevíte co Siri říct, sama vám napoví

Google vydělává na uživatelích tím, že o nich sbírá data. Ty následně využívá pro prodej reklam (více než 3/4 příjmu Google tvoří zisk z prodeje reklam). To ví, nebo alespoň by měl vědět každý, který služeb Google využívá. Apple se ale rozhodl jít svou vlastní typickou cestou. A to takovou, která bude v principu Siri limitovat v jejích možnostech, ale v základu klást důraz na soukromí svých uživatelů.

Dotazy na Siri byly totiž před odesláním na servery Applu nejen zašifrovány, ale také zbaveny veškerých identifikátorů, které konkrétní otázku spojovaly s uživatelem telefonu. Stejně tak Siri nevěděla o předchozích příkazech majitele a tak neuměla (a vlastně ani nemohla) třeba navazovat na předchozí otázky. Maximum informací o uživateli tak zůstává pouze v telefonech.

Přestože se Apple střelil do nohy důrazem na soukromí, Siri se vyvíjela dál i přes hendikep, který oproti Google přirozeně má. Dočkali jsme se přidání podpory dalších světových jazyků, syntetický hlas byl výrazně vylepšen, Siri začala chápat víc příkazů. Dočkali jsme se také funkce „Hey Siri“, kdy zařízení čeká na hlasový pokyn uživatele a není třeba ji ručně aktivovat, pokud máte telefon na stole nebo v kapse a sluchátka v uších. Siri se dostala na Apple TV, Apple Watch a také na MacOS. Získala integraci se službou Shazam a může tak rozpoznávat hrající hudbu v místnosti. Apple také umožnil Siri používat vývojářům třetích stran.

Siri je chytrá… bohužel ne v Česku

https://youtu.be/2DWUuKIl09Y
Dnes již legendární reklama na Siri s Dwaynem Johnsonem

Jsme malá země, to je fakt, se kterým toho moc neuděláme. Apple se nebude ve velkém soustředit na tak malý trh, jako jsme my (i když počet iOS/Mac zařízení výrazně vzrostl). Důkazem toho je i chybějící Apple Store v Praze.

Zkrátka spoustu příkazů u nás Siri neumí. Příkladem mohou být sportovní výsledky, vyhledávání v restauracích a zamlouvání stolů (pomocí Yelpu a OpenTable), recenze, hodnocení a promítání filmů (pomocí Rotten Tomatoes) a pár dalších.

Čeština mezi podporované jazyky nepatří. Osobně mi nevadí, že na Siri musím mluvit anglicky. Co mě ale nejvíce trápí je to, že i když iOS už umí několik let diktovat text v češtině a česky ho umí i přečíst, Siri si s tím neporadí. Nezvládá totiž po anglickém příkazu začít vnímat v češtině. Přitom v Apple Mapách Siri lámanou češtinou navigovat umí.

Z výše uvedeného důvodu u nás končí základní funkčnost Siri. Pokud máte v uších AirPody nebo jedete v autě s CarPlay, Siri vám příchozí iMessage nepřečte a ani nenadiktujete odpověď. Přitom lze otevřít zprávy na telefonu manuálně, stisknout diktafon u klávesnice a český text bez problémů nadiktovat. Špatná funkčnost Siri v autě velmi snižuje bezpečnost v provozu.

Jak se dá Siri používat teď

Když jsem se známých na Facebooku zeptal, jak používají Siri, dostalo se mi následujících odpovědí:

  • Jakub Vašulka z XiaomiCesky.cz používá Siri pro kompletní ovládání chytré domácnosti:
Kuba používá Siri na zapínání spotřebičů, osvětlení skrz vyvolání Zkratek
  • I několik dalších pomocí Siri ovládá jednotlivé prvky chytré domácnosti, nejčastěji žárovky
  • Další využívají Siri pro provedení základních příkazů jako jsou
    • Call „jméno“ – zavolání kontaktu
    • Set timer – spuštění minutky
    • Set alarm – nastavení budíku
    • Play/Launch/Open „aplikace“ – spuštění konkrétní aplikace – nemusíte ji hledat
  • Já osobně používám i pár dalších příkazů
    • Is it going to rain today?/ What’s the weather like? – pro zjištění počasí
    • Facetime „jméno“ – zavolání kontaktu přímo skrz Facetime
    • What is playing? – použíje Shazam na zjištění právě hrající písničky
    • Remind me „něco“ when I get home – vytvoří upomínku, která vyskočí po příjezdu domů
    • Play podcasts – spustí poslední podcast
    • Show my passwords – spustí sekci Hesla v nastavení

Mohlo by toho samozřejmě být mnohem víc, ale pro některé je Siri nepoužitelná z toho důvodu, že příliš neovládají angličtinu. A v jiných případech zkrátka Siri neumí česky. Par nedostatků se dá obejít pomocí Zkratek, ale zatím spíše musíme doufat v to, že se konečně dočkáme. Použitelnost Apple zařízení tak bude opět o úroveň výš.

Pár dalších tipů pro Siri

V Nastavení – Siri a hledání můžete Siri upravit trochu k obrazu svému.

  • Čekat na vyslovení „Hey Siri“ – pokud hlasovou aktivaci nepotřebujete, jejím vypnutím můžete na telefonu ušetřit trochu baterie
  • Povolit Siri při uzamčení – pokud necháte zapnuto, můžete i se zamčeným telefonem třeba zapnout svítilnu nebo mód nerušit
  • V položce Hlas Siri můžete upravit hlas, kterým Siri mluví. Pokud jste žena, třeba budete preferovat mužský hlas 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *