Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Výroba HomePodu končí. Co bude dál?

David Hořínek 0

Apple včera překvapivě oznámil ukončení výroby velkého HomePodu. Firma se chce soustředit pouze na HomePod mini. Co má Apple v plánu s kategorií chytrých reproduktorů?

Smutný osud hudebně schopného HomePodu

První HomePod byl představený před 4 lety za cenu 350$, později snížil cenu na 299$. Apple s ním trochu opožděně vstupoval do trhu s chytrými reproduktory ovládanými hlasovými asistenty. Pokud nechám stranou schopnosti Siri, tak tehdejší recenze kritizovaly vysokou cenu oproti konkurenci ale zase chválily výrazně lepší schopnosti reprodukovat zvuk.

Čtěte více:
Recenze Apple HomePodu

HomePod se tím zařadil mezi úzce zaměřené produkty. Pro normální uživatele, kteří chtěli mít Siri na stole v kuchyni, byl HomePod příliš drahý. Pro vášnivé posluchače hudby byl HomePod zase příliš omezený co se týče konektivity. Nešel k němu připojit jiný telefon než iPhone, BlueTooth připojení jinde nefunguje a HomePod nelze ani připojit klasickým kabelem s 3,5″ jackem.

Čtěte další články:
Siri bude brzy umět česky
Siri, proč pořád neumíš česky? Krátká historie hlasové asistentky
První česká Siri je na světě! (BETA, ale free)

Dalším problémem je to, že HomePod nikdy nebyl oficiálně prodávaný v mnoha zemích včetně České republiky. Důvodem byla nejen absence české Siri – základní příkazy jako „Play some music“ se naučí každý. Bez české podpory ale Siri neumí třeba odeslat nebo přečíst SMS/iMessage. Použitelnost reproduktory tak u nás rapidně klesá. I tak ho spoustu lidí chtělo – objevili se překupníci, kteří HomePod dováželi ze zahraničí. Samozřejmě s tučnou přirážkou. Reproduktor za 299$ (6 500 Kč) se tím změnil na 9 – 10 tisíc korun. A ještě jste si museli dávat pozor, jestli dovážená verze nemá náhodou US/UK koncovku do zásuvky.

Omezená konektivita, vysoká cena, malá dostupnost, málo podporovaných jazyků Siri – to vše způsobilo nízké prodeje a HomePod se už nevyrábí. Pokud jste si ho chtěli koupit, tak si pospěšte, než zmizí skladové zásoby.

Budoucnost Apple reproduktorů

Takže situace je nyní jasná. U velkého HomePodu se doprodávají skladové zásoby a pak už nebudou. Malý HomePod mini je samozřejmě prodávaný dál. Apple údajně hodlá starý HomePod i nadále podporovat skrz aktualizace softwaru. Otázka ovšem je, jak dlouho. Neočekával bych už nějaké výrazně nové funkce.

Čtěte další články:

Kde koupit HomePod mini a příběh mojí objednávky
Apple představil menší a chytřejší HomePod mini

Bude teď velmi zajímavé sledovat, co Apple udělá s chytrými reproduktory dál. HomePod mini je díky své ceně a relativně dobrému zvuku velkým hitem. Doplní ho Apple přepracovaným modelem velkého typu? Těžko říct. Já osobně jsem očekával aktualizaci na HomePod 2.0 – novější čip, zlepšená konektivita díky U1 čipu a podpoře protokolu Thread pro ovládání chytré domácnosti.

Zaříznutí tohoto modelu úplně ale znamená dvě věci. Apple se nehodlá větším a dražším modelem už vůbec zabývat, nebo chystá mnohem víc než jen prostou aktualizaci vnitřností. Možná HomePod s výrazně odlišným designem. Celkem zajímavé je, že aktuální HomePod mini nepodporuje „Home theater audio“ – nyní nelze k Apple TV připojit 2x mini pro prostorový zvuk. To uměl pouze větší brácha. Nahradí tedy Apple tuto díru v nabídce pomocí nového, velkého ale levnějšího modelu?

Nechme se překvapit. Tak jako tak – král zemřel. Ať žije mini král.

Shrnutí vlastností Homepodu mini

PS: I na oficiální Apple.com stránce je HomePod v šedé barvě vyprodaný a k dispozici je pouze bílá barva.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *