Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Widgety na iPhonu a iPadu jsou super, ale mají svoje chyby

David Hořínek 1

V září se všichni majitelé jablečných zařízení dočkají toho, co jsme uživatelům Androidu záviděli už dlouho – widgetů. Dlaždice s koncentrovanými informacemi, které lze umístit libovolně na plochu telefonu.

Na WWDC2020 byly představeny nové verze operačních systémů iOS 14 pro iPhony a iPadOS 14 pro iPady. Apple se soustředil hlavně na opravy chyb, ale jednou z nových funkcí jsou právě widgety. Konečně! Většina světa zajásala.

Nainstaloval jsem bety pro vývojáře a po několika týdnech testování musím říct, že jsem čekal trochu víc…

Widgety mají dlouhou tradici už od Mac OS X

Často vidím v diskuzích, že zastánci Androidu tvrdí, že měli widgety jako první. To je pravda pouze teoreticky. Prakticky si Apple s nimi hraje už dlouho. Někteří z vás si možná pamatují Dashboard s widgety na operačním systému MacOS. Uveden byl v roce 2005 ve verzi 10.4 Tiger.

Pokud jste tu dobu nezažili, nebo si ji nepamatujete, mrkněte na následující video v čase 1:20.30

Představení MacOS 10.4 Tiger

Kvalita videa z té doby není nijak oslnivá, ale pro základní představu to stačí. Dashboard byl tehdy vlastní plochou, kde jste mohli umístit všechny svoje widgety, které byly postavené na technologii WebKit nebo Javascript.

Jednalo se o jednoduché aplikace, které mohly plnit několik základních a jasných funkcí. Mohli jste si tam umístit třeba kalkulačku, svoje oblíbené fotografie, rychlé poznámkové lístečky nebo vývoj akcií a další. Vždycky mi to připomínalo takovou polepenou ledničku, kde bylo od všeho něco. 🙂

Dashboard pro widgety v MacOS

Dashboard byl permanentně odstraněn v MacOS 10.15 Catalina, takže je dost pravděpodobné, že pokud jste tuto funkci neobjevili před pár lety, už ji nevyzkoušíte. Místo Dashboardu se totiž Apple několik let snaží dostat widgety do notifikačního centra:

Widgety v notifikačním centru v MacOS Catalina

Ihned můžete vidět zásadní rozdíl – widgety už nejsou „plnohodnotné“ lehké aplikace, ale spíše rychle zobrazitelné informace. Tento trend vidíme i v nových mobilních systémech. Navíc od MacOS 11: Big Sur v tomto notifikačním centru budou stejné dlaždice widgetů, jako na iOS.

Widgety v iOS už od verze 8

Ono není pravda, že bychom widgety na iPhonech neměli v minulosti vůbec. V určité podobě je Apple představil už v iOS 8 před 6 lety!

Widgety uvedené v iOS 8

Jak je vidět na videu, widgety byly přidány do notifikačního centra a sloužily spíše jako rychlé zobrazení informací nebo zkratky k nejpoužívanějším funkcím aplikací.

Apple si vynucoval pravidla celkem přísně. To došlo až tak daleko, že James Thomson, vývojář populární aplikace PCalc, byl informován Applem, že jeho widget kalkulačky nesmí v notifikačním centru nic počítat – widget musel být odstraněn. To byla velká škoda. PCalc patří mezi velmi mocné aplikace a díky ní můžete dostat slušnou kalkulačku i na svoje Apple Watch. Každopádně to ilustruje obecný přístup Applu právě k widgetům.

Widgety v iOS 14 a iPadOS 14

A teď se dostáváme k tomu hlavnímu. O představených widgetech v nových systémech jsem psal ve shrnujícím článku k WWDC. A to jsem byl velmi natěšený. Následně jsem nainstaloval vývojářskou betaverzi a pustil se do testování.

Moje prvotní fáze byla „nacpat co nejvíce widgetů na co nejmenší plochu„. To se následně zklidnilo – vyfiltroval jsem widgety, které pro mě nemají smysl, a skončil u zlaté střední cesty. Na obrázku vidíte kombinaci nejdůležitějších widgetů a nejpoužívanějších aplikací na mé první domácí obrazovce.

Moje základní rozložení plochy spolu s widgety

Toto zobrazení má pro mě největší smysl a u vás se může zásadně lišit. Počasí chci vidět s větším detailem – aktuální předpověď a následné hodiny jsou pro mě důležité. Potřebuji také vidět následující události v kalendáři a widget na stav baterie se mi hodí z toho důvodu, že se na něm promítají kromě iPhonu také AirPody, Apple Watch atd.

Je fajn, že systém nabízí více možností velikostí jednotlivých widgetů. Většinou je to malá velikost zabírající 4 ikony aplikací, střední velikost 8 ikon aplikací a velká velikost widgetu vám zabere 16 ikon (tím vám zbyde plocha na 8 ikon aplikací, nebo jeden střední widget):

Musíte proto trochu přemýšlet, jak moc si chcete plochu „zaplácat“ widgety:

Na plochu se vám vejde jeden velký widget, jeden střední, ikony v docku a to je vše

Aktuální problémy widgetů v iOS 14

A tady se dostáváme k jádru pudla. Po několika týdnech jsem zjistil následující:

Widgety nesmí být interaktivní, mají pouze sloužit k rychlému zobrazení informací a odkázat do aplikace – nemůžu tak třeba ani kliknout na widget se stavem nabití, aby mi třeba ukázal konkrétní procenta nabití (procenta z nějakého důvodu dostanu pouze od střední velikosti widgetu a výše).

Mám pocit, že widgety hrozně plýtvají místem – u malého widgetu kalendáře by se vešla další událost, kdyby se ukazatel data a dne zmenšil na jeden řádek. U malého widgetu baterie by se při zvětšení kruhu nabití vešlo pod ikonku zařízení i konkrétní procento. Chápu konkrétní rozvržení. Musí to hezky ladit s ikonkami, aby to bylo symetrické a škálovalo dobře s velikostí displeje. Ale stejně mě to mrzí.

Ukázka nevyužití místa v menších widgetech

A to co mě štve úplně nejvíc – widgety se aktuálně nedají umístit kamkoliv na plochu iPadu. Na iPadOS 14 totiž widgety můžou být pouze v bočním panelu. Můžu tak maximálně vidět 4 malé widgety, 2 střední nebo 2 menší a 1 střední. Další nevýhoda je ta, že widgety neuvidím pořád, protože boční panel je stále zobrazený při natočení na šířku.

Ukázka nešťastného řešení widgetů v iPadOS 14

Naštěstí v tomhle očividně nejsem sám a vadí to více lidem. Snad to tedy Apple pouze nestihl implementovat a do září to opraví. Nebo toto vylepšení přijde v nějaké desetinkové opravné verzi. Velká plocha iPadu si přímo říká o možnost kombinace widgetů a aplikací! Nemluvě o tom, že na dalších stránkách aplikací boční panel zmizí a musíte se vracet nebo stáhnout notifikační lištu a pak přejet doprava pro jejich opětovné zobrazení.

Další menší nevýhodou je to, že prozatím můžeme testovat widgety pouze od Apple. Vývojáři na widgetech už pracují, ale plody jejich práce uvidíme až s oficiálním uvedením systém iOS 14 a iPadOS 14 v září/říjnu.

Zajímá vás více informací k iOS 14/iPad OS 14?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *