Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nové funkce WatchOS 7 – sdílení ciferníků, sledování spánku, detekce mytí rukou, kompatibilita a instalace

David Hořínek 5

Na WWDC 2020 se pozornosti dočkaly i ty nejmenší operační systémy. Nejvíce funkcí z nich dostaly samozřejmě Apple Watch.

Pojďme se podívat na všechny novinky pohromadě a na příští článek nám zbyde už pouze MacOS: Big Sur.

Pokud vás zajímají novinky v iOS 14, čtěte tady a novinky v iPadOS 14 čtěte zde.

Zajímají vás další novinky kolem WWDC a nově představených systémů? Možná si budete chtít přečíst následující články:

Sdílení hodinových ciferníků v Apple Watch a větší možnosti úprav

Nové ciferníky slibují mnohem větší možnosti individuálních nastavení, aby se každý ciferník byl schopen přizpůsobit libovolnému životnímu stylu nebo potřebám. Apple tak slibuje upravitelné ciferníky vyhovující třeba i rodičům novorozence, tenisovému hráči, surfaři nebo fotografovi. Ciferníky lze sdílet přes iMessage nebo email, a nalézt půjdou i přes odkazy nebo třeba AppStore.

Instalace ciferníku z AppStore

Ciferníky mohou v novém systému obsahovat více komplikací z jedné aplikace. Z jedné aplikace tak můžete čerpat více údajů, než jeden.

Dočkali jsme se i nových ciferníků, jako je Chronograph Pro, který obsahuje integrovaný tachometr a umožňuje vypočítat rychlost na základě časem překonané fixní vzdálenosti. Ciferník X-large umožní vedle velkých digitálních hodin přidat také jednu komplikaci a ciferník s fotkami umožňuje aplikovat na fotografie filtr.

Chronograph Pro s tachometrem

Sledování spánku ve WatchOS 7

Řekl bych, že sledování spánku je, kromě always-on displeje, poslední funkcí, kterou uživatelé žádali již mnoho let. To by ale nebyl Apple, kdyby to nevzal o krok dál.

Hodinky tak samozřejmě používají všechny senzory, jako je akcelerometr, gyroskop a mikrofon, pro detekci pohybů, dýchání a fází spánku. Díky tomu může iPhone pak nabídnout statistiku spánku, včetně grafů, nejen pro poslední noc, ale také pro uplynulý týden.

Statistiky spánku

Apple dává velký význam rutině před spaním. Těmto funkcím Apple říká „wind down“ a do češtiny by se dala přeložit jako „uklidnění“. Upravitelná rutina před spaním tak umožní například nastavit tématické osvětlení přes HomeKit, zapnout mód nerušit, spustit uklidňující zvukový doprovod nebo meditační aplikaci.

Při probuzení se Apple Watch pokusí uživatele něžně vzbudit haptickou odezvou a tichými zvuky. Navíc zobrazí stav nabití hodinek, aby je uživatel nezapomněl nabít před cestou do školy nebo do práce. Hodinky se naučí cyklus nabíjení a vybíjení u každého uživatele a nabídne nutné nabití před spaním, pokud by bylo nutné. Většinou je to 30 % zbývající baterie.

Obrazovka zobrazená při probuzení

Automatická detekce umývaní rukou

Tato funkce je rozhodně reakcí na COVID19. Hodinky nyní můžou připomenout uživateli umytí rukou při návratu domů.

Hodinky používají akcelerometr, gyroskop a mikrofon pro automatickou detekci umývání rukou. Pak spustí 20 sekundový časovač pro důkladné umytí rukou. Aplikace Zdraví na iPhonu zobrazuje přehled a frekvenci umývání rukou.

Nové druhy cvičení

Aplikace Cvičení přináší 4 nové tipy cvičení: core trénink (střed těla), tanec, trénink funkční síly a vychladnutí pro odpočinek po cvičení.

Pro sledování tance hodinky používají širokou škálu údajů – mimo jiné tep, vertikální zrychlení, horizontální a vertikální rotaci rukou a další pohyby a charakteristiky typické pro tanec. Sledování tance bylo ověřeno u 4 nejčastějších tipů tanců: bollywood, kardio, hip-hop a latina.

Aplikace Aktivita byla přejmenována na Fitness a nabízí lepší přehled o aktivitách, oceněních, cvičení a trendech.

Ostatní maličkosti

 • Zkratky jsou nyní dostupné i na Apple Watch a je možné je spouštět přímo z hodinek a dokonce je můžeme přidat i jako komplikaci do ciferníků
 • WatchOS 7 samozřejmě také zvládají pokročilejší navádění v mapách, včetně navigace na kole (zatím především v USA)
 • Apple Watch zvládají lokální překlady i na vašem zápěstí, více o překladech se dočtete v článku o iOS 14
 • Apple Watch, iPhone a iPod Touch nyní sledují hlasitost poslechu hudby přes sluchátka a při překročení bezpečného množství za týden zobrazí varování. Doporučení výšky hlasitosti je doporučeno dle Světové zdravotnické organizace, kdy například člověk by neměl být vystaven hlasitosti 80 decibelů (db) déle než 40 hodin. 85db po dobu 13 hodin, 90db 4 hodiny, 95db 1 hodinu a 100db dokonce pouze 24 minut.

Kompatibilita WatchOS 7

Apple WatchOS 7 budete moci nainstalovat v září na následující modely hodinek:

 • Apple Watch Series 3
 • Apple Watch Series 4
 • Apple Watch Series 5

WatchOS 7 zároveň vyžaduje iOS 14, což znamená iPhone 6S a novější.

Stáhnout veřejnou verzi WatchOS 7 půjde v září. Aktuálně je k dispozici beta pro vývojáře.

 1. Petr Petr

  A kam zmizelo zobrazování aktuálního data ?? Na hodinkách docela fajn doposud. Kde soudruzi udělali chybu, že to teď není možné po aktualizaci nastavit ?????

  • Zdravím, předpokládám jen, že nemáte nastavenou v ciferníku konkrétní komplikaci, která zobrazuje datum? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *