Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Novinky v Domácnosti, HomeKitu, AppleTV, HomePodu

David Hořínek 1

Žárovky, zásuvky, světla, termostaty, teploměry, zámky na dveře… „Chytrých“ zařízení s podporou HomeKitu je čím dál víc. Apple naštěstí neusíná na vavřínech a snaží se stále v této oblasti inovovat.

Zvonky teď budou umět automaticky rozpoznávat tváře, takže můžete svému systému přikázat, aby zhasl všechna světla, zatáhl okna a zamknul dveře. Třeba v situaci, když přijde soused, který si vždy něco půjčí ale nikdy to nevrátí. 🙂

Těch novinek je ale mnohem víc. Pojďme se na ně podívat.

Zajímají vás další novinky kolem WWDC a nově představených systémů? Možná si budete chtít přečíst následující články:

Automatizace příslušenství

Automatizace znáte už z aplikace zkratky. A nyní jsou přístupné i pro HomeKit příslušenství. Můžete tak například nastavit, aby se automaticky zhasla všechna světla při odchodu z domu nebo aby se zapnulo světlo, když detektor pohybu zaznamená aktivitu.

Tyto automatizace šly nastavit už na iOS13, ale uživatelé museli používat scény a nemuseli si uvědomit, co všechno jejich chytrá zařízení dokáží. Tohle by mělo pomoci jejich potenciál lépe ukázat.

Detekce osob skrz kamery a zvonky

Aplikaci Domácnost můžete nyní umožnit přístup k vaší foto knihovně. Lokálně na zařízení totiž probíhá automatické rozeznání osob. Můžete tak nastavit různé reakci při rozpoznání konkrétního člověka. Zvonek a příslušenství se tak můžou zachovat jinak pokud přijde ke dveřím váš úhlavní nepřítel a/nebo manželka.

Zóny aktivity u kamer

Jak je vidět na obrázku výše, nyní budete moci omezit rozpoznání aktivity pouze v části obrazu kamery. Záznamové zařízení tak může ignorovat projíždějící auta, ale bude zaznamenávat pohyb na chodníku.

Redesignovaná aplikace Domácnost

V základní aplikaci Domácnost budou aktuálně používaná zařízení v kulatých ikonkách nahoře. Půjde na ně klepnout a tak získat rychlý přístup ke změně stavu. Využijete například v potřebě rychlého zavření garážových dveří.

Spojení Apple, Google, Amazonu, IKEA a dalších

Nové konsorcium spojující mnoho výrobců chytrých příslušenství by mělo přinést podporu nového standardu HomeKitu. Teoreticky tak rozšíření podpory na mnohem více výrobků.

Zatím o této snaze není moc známo, takže budeme muset sledovat, kde se to projeví.

Rychlý přístup k příslušenství skrz ovládací centrum

V ovládacím centru už nebudete muset klikat na přesměrování do aplikace Domácnost. Nyní je možné tam přidat konkrétní scény nebo příslušenství pro jejich přímé ovládání.

Adaptivní barva světla u chytrých žárovek

Ze světa iOS i Macu už nějaký čas znáte funkci Night Shift. Ta automaticky po západu slunce mění barevný tón displeje a ubírá modrého záření krátké vlnové délky. Vyzařovaná modrá barva z displejů způsobuje potlačování tvorby melatoninu, hormonu spánku. Tento proces narušuje kvalitní odpočinek v noci.

Apple prakticky vzal night shift a přenesl ho k chytrým světlům a žárovkám. Během dnes se tak bude moci měnit nejen jas, ale také složení barevnosti světla.

Oznámení zvonku na HomePodu

HomePod bude umět využít rozpoznávání tváří, takže pokud k vám přijde spolužák, uslyšíte z HomePodu něco ve smyslu „U dveří stojí Tomáš Jedno“. Samozřejmě ale můžete i zapnout klasický zvuk zvonku, který nebude hrát z HomePodu.

Podpora ostatních hudebních aplikací na HomePodu

Spotify řvalo, tak jsme se dočkali. HomePod bude umět podporovat nejen Apple Music, ale také ostatní hudební služby. Nejvíce lidí čekalo samozřejmě právě na Spotify.

Sdílení audia na AppleTV, AirPlay a YouTube ve 4K, Picture in Picture

Společné sdílení audia se od iOS zařízení dostalo i do AppleTV. Pokud tak máte s partnerem dva páry bezdrátových sluchátek, můžete oba poslouchat zároveň stejný pořad a nerušit tak třeba spolubydlící.

Podpora YouTube ve 4K je konečně tady a to nejen v Safari na Macu nebo v aplikaci na iOS. YouTube si tak nyní užijete plně i na 4K televizích. To samé platí pro sdílení fotek nebo videí z aplikace fotky při sdílení přes AirPlay.

Picture in Picture (obraz v obraze) fungoval na AppleTV už dříve, ale pouze v aplikaci AppleTV. Nyní systém dostává tuto podporu skrz celý systém. Otázka třeba u YouTube je ta, jestli se ji rozhodne podporovat a nebude ji ignorovat stejně jako několik let na iPadu.

Podpora nového ovladače a přepínání mezi více hráči

Hry na AppleTV si nyní pamatují uložené hry u různých hráčů. Po přepnutí hráče v ovládacím centru se tak každý bude moci vrátit tam, kde skončil.

AppleTV se také dočkala podpory nových herních ovladačů od Microsoftu – Xbox Elite 2 a Adaptive ovladač.

Přenos obrazu ze zvonku do AppleTV

Dalším bonusem je zobrazení osoby u zvonku – přenos obrazu přímo ode dveří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *